Uz mītiem balstītas bailes: ļaušanās tām var nodarīt pāri 0
Uz abu roku pirkstiem nebūtu iespējams saskaitīt filmu skaitu, kuru sižeta centrā ir pazudis varonis, kurš meklē savu vietu zem saules. Filmu industrijā šādi tēli bieži tiek attēloti ar noteiktu elementu palīdzību, un viens no izplatītākajiem ir brilles. Lai gan tās jau daudzus gadus nesaistās tikai ar sliktu redzi – brilles kalpo arī kā lielisks stila aksesuārs, tomēr valda zināmi stereotipi un bailes, no kurām lielākā daļa ir pilnīgi nepamatotas.
Lielākais mīts – brilles pasliktina redzi
Bieži vien cilvēki baidās, ka bieža vai pastāvīga briļļu nēsāšana pasliktinās redzi, jo acis pārtrauks darboties patstāvīgi un galu galā kļūs atkarīgas no “palīdzības”. Pirms dažiem gadiem Brazīlijā veiktā pētījuma rezultāti atklāja, ka pat medicīnas darbinieki uzskatīja, ka briļļu nēsāšana pamazām novājina acis. Kāpēc tik daudz cilvēku uzskata, ka brilles nodara redze pāri?
Sasniedzot noteiktu vecumu, acs lēcas galu galā zaudē tvirtumu un acu atbalsts kļūst neizbēgams. Nav cēloņsakarības, ka to izraisa briļļu nēsāšana. Tikmēr izvairīšanās no nepieciešamajām brillēm var nodarīt kaitējumu. Piemēram, ja, lasot bez brillēm, nākas sasprindzināt acis, tās galu galā var sākt sāpēt un izraisīt galvassāpes. Ar to risku saraksts nebeidzas.
Kad parādās nepieciešamība pēc pirmajām brillēm, nevajadzētu kavēties. Pat ar lielāku acu atpūtu skaidra redze neatjaunojas – redzes pasliktināšanās ir saistīta ar fizioloģiju. Nelīdzēs ne vingrošana, ne acu piedevas vai citas “burvestības”. Jo ilgāk stiepsim gumiju ar sliktu redzi, jo vairāk sasprindzināsies acs muskulis un pasliktināsies redze. Svarīgi uzsvērt, ka lielam riskam ir pakļauti arī cilvēki, kuri nenēsā saulesbrilles. Sasniedzot noteiktu vecumu, viņi var saslimt ar dažādām acu slimībām, jo acis iepriekš netika aizsargātas no UV stariem.
Vēl viens “slieksnis” ir tēla izmaiņas
Bailes, kas cilvēkus bieži moka, ir briļļu ietekme uz viņu tēlu un apkārtējo vērtējumu. Tas ir raksturīgs gan vīriešiem, gan sievietēm. Sabiedrībā ir izveidojies mīts, ka brilles liek cilvēkiem “izskatīties gudrākiem”. Šāda attieksme noveda pie pieņēmuma, ka cilvēki, kas tās valkāja, bija izglītotāki un inteliģentāki, taču pastāvāja arī cits viedoklis: lasīšana pasliktināja redzi, tāpēc cilvēkiem bija nepieciešamas brilles.
“Cilvēki sāka domāt, ka pārāk daudz grāmatu lasīšana var sabojāt viņu acis. Tāds bija tolaik uzskats,” sacīja Nīls Hendlijs, Britu Optikas asociācijas muzeja kurators Optometristu koledžā.
Ar brillēm saistītie stereotipi gadu gaitā nav zuduši, taču mainījušies. Mūsdienās vīriešiem, kuriem nepieciešamas brilles, ir bailes, kas saistītas ar autoritāti. Pēc sociālās un kognitīvās psiholoģijas pētnieka Maikla Brauna domām, vīrieši, kuri valkā brilles, zaudē iespaidu par spēku un līderību. Tas spēcīgi atspoguļojas arī filmu industrijā. Kā stāsta aktieris un komiķis Edijs Dīzens: “Atstumtie, piemēram, skolēni, filmās bieži tiek attēloti kā briļļu nēsātāji”. Aktieris, kurš filmā “Briljants” un citās filmās atveidoja skolniekus, stāstīja, ka brilles viņus atšķir no citiem, un diemžēl par citiem cilvēkiem bieži tiek izsmiets. Brilles ir saistītas arī ar bailēm, vājumu, gļēvulību, zemu seksualitāti, tāpēc drosmīgi varoņi vai supervaroņi filmās reti tiek attēloti ar brillēm. Tikmēr sievietes bieži atsakās no brillēm, baidoties, ka tas mainīs viņu izskatu. Apvienotajā Karalistē veiktais pētījums atklāja, ka sievietes vairāk rūpējas par stilu, nevis par perfektu redzi.
SOS: signāli, kas brīdina, ka ir pienācis laiks veikt acu pārbaudi
Tiesa, daži cilvēki nesteidzas iegādāties brilles, jo vienkārši nenovērtē sevi un neizprot situācijas nopietnību. Vieni pamana, ka viņiem kļūst grūti izlasīt preču etiķetes, grāmatas, citi – attālus ielu nosaukumus vai cilvēku sejas, taču uz optiku nesteidzas. Taču, kā jau minēts, ar kavēšanos situācija neuzlabojas, bet var tikai pasliktināties.
Ir divi dažādi iemesli, kāpēc cilvēki sāk valkāt brilles: tuvredzība, kad lietas, kas atrodas tālumā, ir izplūdušas, un tālredzība, kad kļūst grūti redzēt tuvumā esošās lietas. Pēc četrdesmit gadu sasniegšanas daži cilvēki saskaras arī ar presbiopiju. Tās pirmās pazīmes ir grūtības saskatīt nelielu tekstu žurnālā vai restorāna ēdienkartē, rakstīt mobilajā tālrunī, datora tastatūrā un skaidri redzēt fotogrāfijas tālruņa ekrānā.
Ir aplami uzskatīt, ka tā ir slimība. Presbiopija ir vecuma tālredzība, dabiskas izmaiņas acī, kad acs lēca noveco un zaudē savu tvirtumu, kā rezultātā rodas grūtības redzēt tuvumā, lasīt nelielu tekstu un tamlīdzīgi. Tas ir neizbēgami pat tiem, kuri jau ir nēsājuši brilles redzei tālumā, tāpēc visi ar to agrāk vai vēlāk saskaras.
Kā pārvarēt bailes?
Pirmais solis, lai pārvarētu bailes, ir acu pārbaudes laikā stāties patiesībai priekšā! Protams, svarīgi ir arī pārbaudīt acu veselību pie oftalmologa, lai laikus uzzinātu par iespējamiem traucējumiem, to korekcijas iespējām un novērstu diskomfortu, ar ko saskaras redzes pasliktināšanās.
Ilgi nevajadzētu domāt, kur vērsties – optikas tīkla Fielmann salonos strādā licencēti optometristi, kuri parūpēsies par ikvienu. Šeit nav garu rindu un pirmā acu pārbaude ir bezmaksas.
Pārbaudes laikā speciālisti sniedz arī detalizētus padomus par redzes vajadzībām atbilstošu briļļu izvēli – sākot ar lēcām un beidzot ar ietvariem. Ir pienācis laiks pārstāt baidīties no izskata izmaiņām: “Fielmann” speciālisti palīdz izvēlēties brilles, kas ne tikai atbilst sejas formai, stilam un budžetam, bet arī nodrošina, ka izvēlētais risinājums ir maksimāli komfortabls.
Ja joprojām uztraucaties, ka brilles radīs diskomfortu, varat nomierināties – mūsdienu produkti ir neticami pārāki par saviem priekšgājējiem.
“Izstrādājot jaunas tehnoloģijas, briļļu lēcu ražotāji nemitīgi domā par briļļu nēsātāju komfortu. Ja agrāk brilles biedēja, jo bija neērtas, pārāk smagas un spieda uz degunu, tad pašreizējās tehnoloģijas ļauj pielāgot brilles tā, ka, uzliekot tās nevar nemaz just ,”apliecina optometriste. Pētnieku komanda ir radījusi daudzfunkcionālas briļļu lēcas, kurām ir pat trīs redzes zonas – tuvuma, vidējā un tāluma. Tas nozīmē, ka, pērkot šādas brilles, Jūs redzēsiet visos attālumos un līdzi nebūs jānēsā vēl viens briļļu pāris. Fielmann – rūp ikviens!