Jūlija beigās bruņotajos spēkos sākās rezervistu apmācības kurss, kurā brīvprātīgi militārās pamatiemaņas apgūst 42 rezervisti.
Jūlija beigās bruņotajos spēkos sākās rezervistu apmācības kurss, kurā brīvprātīgi militārās pamatiemaņas apgūst 42 rezervisti.
Foto – Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Uz militārajām mācībām – ekonomiskajā klasē 6

Rezerves karavīri, kuri dzīvo ārzemēs un ieradīsies uz militārajām mācībām Latvijā, turpmāk varēs saņemt kompensāciju par ceļa izdevumiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

To nosaka vakar valdībā pieņemtie grozījumi noteikumos par karavīru sociālajām garantijām. Noteikumi paredz – ja uz militārajām mācībām iesauktais rezerves karavīrs ierodas no dzīvesvietas ārzemēs, viņš izvēlas ekonomiski pamatotu lētāko transporta veidu. Par kompensācijas apmēru, kas saistīts ar sabiedriskā transporta izmantošanu, lai no ārvalstīs deklarētās dzīvesvietas dotos uz rezerves karavīru militāro mācību norises vietu un atpakaļ, kā arī uz veselības stāvokļa pārbaudes vietu un atpakaļ, nosaka, ņemot vērā izdevumus apliecinošus dokumentus – biļetes, čekus vai rēķinus par biļešu iegādi tīmeklī, kas atbilst ekonomiskās klases vai tai pielīdzināmās klases tarifiem. Kompensācijas neattiecas uz taksometra pakalpojumiem.

Militārais eksperts, NBS rezerves kapteinis Mārtiņš Vērdiņš sarunā ar “LA” uzsver, ka šādam tiesiskajam regulējumam bija jābūt jau senāk – 2015. gadā, kad sākās rezerves mācību cikls. Viņš pieļauj, ka līdz ar jaunajiem noteikumiem, iespējams, ārzemēs dzīvojošiem rezerves karavīriem būs lielāka motivācija ierasties uz militārajām mācībām, jo ceļa izdevumus segs valsts. “Rezerves karavīri ārvalstīs rēķina – cik viņiem izmaksās brauciens uz Latviju un vai mācībās pavadītās stundas viņiem neliegs nopelnīt savā pamatdarbā esošo ierasto naudas summu,” norāda M. Vērdiņš. Viņš atceras, ka 2016. gadā, kad piedalījies rezerves karavīru mācībās Liepājas pusē, uz tām bija ieradušies arī divi karavīri no ārzemēm – viņiem motivācija piedalīties mācībās bijusi, taču arī viņi esot norādījuši, ka nepieciešams sakārtot transporta kompensāciju jautājumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Militārais eksperts norāda, ka nepieciešams arī sakārtot veidu, kā rezerves karavīri ierodas uz mācībām no dažādām vietām Latvijā. “Viena lieta ir, ja rezerves karavīrs uz rezerves mācībām dodas turpat no Liepājas, cita, ja viņam ceļš, piemēram, uz Liepāju jāmēro no Daugavpils caur visu Latviju. Būtu labi, ja rezerves karavīrus NBS savāktu centralizēti un viņi ar autobusiem tiktu nogādāti uz militāro mācību vietu,” piebilst M. Vērdiņš.

Noteikumi nosaka, ka transporta izdevumi visos gadījumos tiek kompensēti mēneša laikā pēc nepieciešamo dokumentu iesniegšanas, pārskaitot uz viņa norādīto kontu kredītiestādē.

Valsts aizsardzības koncepcijā noteikts, ka bruņotajiem spēkiem miera laikā jāuztur 3000 militāri sagatavoti rezerves karavīri. Kā norāda Aizsardzības ministrija, no patlaban vairāk nekā 6000 uzskaitē iekļautajiem rezerves karavīriem aptuveni 2800 ir atvaļinājušies pēdējo četru gadu laikā, līdz ar to tiek uzskatīti par militāri sagatavotiem rezerves karavīriem, respektīvi, viņiem tuvākajos gados nav nepieciešamības piedalīties kārtējās mācībās militāro iemaņu atjaunošanai. Kopš 2015. gada rezerves karavīru kārtējās mācībās ir piedalījušies 357 karavīri.

Šogad no 14. augusta līdz 3. septembrim notiks rezerves karavīru pārbaudes mācības, aktīvajā dienestā iesaucot līdz 350 rezerves karavīru. Mācības noritēs deviņos posmos NBS, tostarp Zemessardzes vienībās. Daļa no rezerves karavīriem, kā arī cilvēki, kas pieteikušies rezerves karavīru kursam, piedalīsies arī pēdējo gadu lielākajās militārajās mācībās “Namejs”, kuras sāksies 20. augustā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.