Uz Mēness noticis globāls “magmatisks notikums” – intriģējoši pierādījumi 12
Tiek pieņemts, ka liels magmatisks notikums notika uz Mēness aptuveni 100 miljonus gadu pēc tā veidošanās. Cēlonis varētu būt sadursme, kas radīja lielāko zināmo krāteri Saules sistēmā. Kā raksta IFLScience, pētnieki pie šāda secinājuma nonāca pēc Apollo kosmosa programmas misiju laikā savākto akmeņu izpētes.
Zinātnieku komanda no Mēness paraugiem noteica aptuveno cirkonu vecumu – līdz 4,33 miljardiem gadu. Cirkoni veidojas no sacietējošas Mēness magmas, un to datēšana sniedz ieskatu Mēness hronoloģijā. Un fakts, ka liels skaits cirkonu izveidojās pēc tam, kad Mēness jau bija sacietējis, liecina, ka tas varēja būt kāda magmatiska notikuma rezultāts.
Tiek atzīmēts, ka dažu šo cirkonu precīzāka datēšana liecina, ka šis notikums ilga aptuveni 4 miljonus gadu. Varbūt tas bija intensīvas asteroīdu trieciena periods. Tomēr pētnieki uzskata, ka visspēcīgākie pierādījumi apstiprina domu, ka notikumu izraisīja ietekme, kas galu galā izveidoja Dienvidpola-Aitkena baseinu.
“Mūsu pētījumā mēs atradām intriģējošus pierādījumus par lielu, globālu magmatisku notikumu uz Mēness, kas notika pirms 4,338 miljardiem gadu,” sacīja pētījuma līdzautore Melānija Barboni. “Mūsu rezultāti liecina arī par interesantu ietekmi uz agrīnās Saules sistēmas stāvokli pirms vairāk nekā 4,3 miljardiem gadu.” Šāda izmēra ietekme liecina, ka Saules sistēma joprojām ir dinamiska arī šodien un lieli objekti turpina sadurties ar planētām un pavadoņiem.