Uz lūpas atkal aukstumpumpa – kā to uzveikt jau pie pirmajiem simptomiem 1
Tautā sauktās aukstumpumpas patiesībā ir herpesvīrusa izraisīta slimība, kas visbiežāk metas uz lūpām, degunā, uz zoda un kakla. Šis vīruss dažkārt var būt arī bīstams veselībai. Par herpesvīrusu un tā ārstēšanu konsultē ģimenes ārste Zane Zitmane.
Ļoti lipīgs vīruss
Ar herpesvīrusu var inficēties tiešā kontakta ceļā, piemēram, skūpstoties, mīlējoties, dzerot no tās pašas krūzes vai lietojot tos pašus sadzīves priekšmetus, ko izmantojis ar šo vīrusu inficētais cilvēks.
Taču ir arī citi herpes grupas vīrusi, tie var izraisīt, piemēram, vējbakas vai Herpes zoster jeb jostas rozi tiem pieaugušajiem, kuri bērnībā pārslimojuši vējbakas vai nonākuši saskarē ar jostas rozes slimnieka izsitumu izdalījumiem, kad tie uz ādas ir pūslīšu fāzē. Ne pirms izsitumu parādīšanās, ne pēc tam, kad jau izveidojušās krevelītes, nevar inficēties.
Aukstumpumpas visbiežāk metas uz lūpām, degunā, uz zoda, kakla ādas, taču var būt arī citās ķermeņa vietās, piemēram, uz dzimumorgāniem. Parasti inficējas mīlēšanās ceļā, un tad ir sāpīgi pūslīši uz dzimumorgāniem gan sievietēm, gan vīriešiem.
Raksturīga dedzināšanas sajūta
Pirmoreiz inficējoties ar herpesvīrusu, pirmās izpausmes ir augsta ķermeņa temperatūra un sāpīgas čūliņas mutē, pēc tam vīruss saglabājas nervu šūnās.
Aptuveni 90% cilvēku ir šā vīrusa nēsātāji. Pārsvarā vīruss dzīvo mūsu organismā neaktīvā formā un nekādas sūdzības nesagādā līdz brīdim, kad cilvēkam pavājinājusies imunitāte, piemēram, pēc slimošanas, lieliem pārdzīvojumiem, pārslodzes darbā, saules vai karstuma ietekmes.
Vīruss biežāk aktivizējas ziemā, agros pavasaros, kad vairāk laika pavadām iekštelpās, daudz strādājam, neuzņemam pilnvērtīgu, vitamīniem bagātu uzturu un biežāk slimojam.
Vispirms herpesvīrusa infekcijai ir dedzināšanas fāze, kad parādās pirmie izsitumi, sāpes, ādas nieze un dedzināšana. Tā parasti ilgst pāris dienu, un šajā laikā to var apturēt ar kādu no aptiekā nopērkamiem pretvīrusu preparātiem. Var būt arī slikta pašsajūta, nogurums, paaugstināta ķermeņa temperatūra.
Pēc tam jau rodas pūslīši jeb čūlas, kas pildīti ar ūdeņainu šķidrumu. Kad pūslīši pārplīst, sākas sulošanas fāze. Aukstumpumpa nu ir kā vaļēja brūce ar šķidrumu, tāpēc šajā laikā vīrusu visbiežāk nodod tālāk, piemēram, ar rokām, ja tās pieskārušās brūcītei. Čūlai sadzīstot, veidojas krevelīte – tā ir viegli ievainojama vai noplēšama, tāpēc dzīst ilgāk.
Smagākas komplikācijas iespējamas arī onkoloģiskajiem pacientiem un tiem, kas lieto imunitāti ietekmējošus medikamentus.
Profilakse pret vīrusu
Diemžēl nav specifisku preparātu, kas varētu vīrusu izārstēt pavisam, tāpēc, parādoties pirmajiem simptomiem, iespējams atvieglot vīrusa aktīvo periodu.
• Aukstumpumpas pirmajā stadijā, kad jūtama dedzināšana, sāpes, var lietot pretsāpju līdzekļus vai specifiskus pretvīrusu preparātus, kas pieejami dažādu krēmu, ziežu, plāksteru un lūpukrāsu veidā. Pēc tam jāļauj čūlām sadzīt. Kad izveidojusies krevele, nevajag to aiztikt un noplēst.
• Biežāk jāmazgā rokas, nevajadzētu skūpstīt citus cilvēkus, lietot vienus kosmētiskos līdzekļus, ēst vai dzert no vieniem traukiem. Vēlams ierobežot sadzīves kontaktus.
• Nevajag uz aukstumpumpas likt kosmētiskos līdzekļus, lai to nomaskētu, jo tas palēninās dzīšanas gaitu. Tam jānotiek dabiski un lai ir gaisa piekļuve.
• Ja aukstumpumpas ļoti bieži atkārtojas un rodas kādas blakusparādības, ieteicams vērsties pie ģimenes ārsta. Iespējams, būs vajadzīga arī konsultācija pie speciālistiem, lai lemtu par specifisku pretvīrusa preparātu lietošanu, kas mazinātu vīrusa aktivitāti.
Farmaceita padoms
Iesaka BENU aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa
• Profilaksei pret Herpes simplex ieteicams izvairīties no dzīves situācijām, kas var izraisīt aukstumpumpas, piemēram, saaukstēšanās vai stresa.
• Vienmēr lietojiet gan lūpu balzamu, gan sejas krēmu ar saules aizsargfiltru, jo bieži vien pārāk daudz saules var izraisīt herpes veidošanos.
• Nedalieties ar personīgās higiēnas priekšmetiem, piemēram, skuvekli vai dvieļiem, ko lietojusi persona, kas inficēta ar herpesvīrusu.
• Nomazgājiet rokas ikreiz pēc antivirālas ziedes vai krēma lietošanas.
• Ja aukstumpumpas pārāk bieži atkārtojas, ieteicams vērsties pie ārstniecības speciālista, kas veiks tālākus izmeklējumus.