Uz kurām mantām nevar vērst piedziņu 1
No manis grib piedzīt parādu. Patlaban man nav no kā maksāt, jo strādāju gadījuma darbus. Man nepieder nekādi īpašumi – dzīvoju kopā ar civilsievu un bērnu īrētā dzīvoklī (īres līgums ir uz viņas vārda), kur esmu deklarēts. Vai tiesu izpildītājs var ienākt šajā dzīvoklī bez manas klātbūtnes un iznest no tā kādas mantas? Mums ir arī neliels dārziņš un daži mājlopi. Kuras mantas tiesu izpildītājs man nevar atņemt? JURIS RĒZEKNES NOVADĀ
Tiesu izpildītāji piedziņu parasti vispirms vērš uz vērtīgākajām lietām – nekustamo īpašumu (zemi, māju, dzīvokli), automašīnām, noguldījumiem kredītiestādēs un kārtējiem parādnieka ienākumiem (piemēram, darba algu). Ja šādu mantu nav, tiesu izpildītājs var ienākt parādnieka mājā un apķīlāt vērtīgākās lietas, piemēram, televizoru, veļas mazgājamo mašīnu, datoru, ledusskapi u.tml. Kustamās lietas tiesu izpildītājs neapķīlā, ja varētu būt neiespējami tās pārdot un sprieduma izpildes izdevumi pārsniegtu pārdošanā iegūstamo naudas summu. Ja parādnieks atrodas prombūtnē vai izvairās pildīt tiesas nolēmumu, kustamo mantu apķīlā tiesu izpildītājs, piedaloties pašvaldības vai policijas pārstāvim.
Civilprocesa likuma 1. pielikumā ir dots mantas saraksts, uz kuru nevar vērst piedziņu, lai gan tā pieder parādniekam vai ir viņa daļa kopīpašumā.
1. Mājas iekārtas un mājturības priekšmeti (gultas piederumi, gultas drēbes un dvieļi; virtuves un galda piederumi, kas nepieciešami ikdienas lietošanai; mēbeles – viena gulta un krēsls katrai personai, viens galds un viens skapis visai ģimenei); apģērbs, kas nepieciešams parādniekam un viņa ģimenes locekļiem, kā arī personām, kuras atrodas viņa apgādībā (ikdienā valkājamais nepieciešamais apģērbs, apavi un veļa); visi bērnu piederumi.
Tiesu izpildītājs vērtē, vai parādnieka kustamo mantu būs iespējams pārdot, jo tad jārīko izsole. Tātad diez vai ieinteresēs 20 gadu vecs ledusskapis vai televizors. Arī lieko apģērbu nost neņems, ja nu vienīgi tas būs kādas dārgas firmas ražojums. Tas pats attiecas uz virtuves un galda piederumiem un mēbelēm (izņēmums – antikvāra servīze, ekskluzīvas mēbeles). Ja kāda vērtīga lieta, piemēram, dators, piederēs jūsu faktiskajai dzīvesbiedrei, piedziņu uz to vērst nevarēs.
2. Mājās esošie pārtikas produkti tādā daudzumā, kāds nepieciešams parādnieka un viņa ģimenes locekļu uzturēšanai trīs mēnešu laikā.
Praksē gan šis punkts reāli netiek piemērots, jo tiesu izpildītāji nenesīs no parādnieka mājas ievārījuma burkas, makaronu pakas vai konservus.
3. Nauda minimālās mēneša darba algas apmērā parādniekam, katram viņa ģimenes loceklim un apgādībā esošām personām, bet uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – nauda 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas parādniekam, katram viņa ģimenes loceklim un apgādībā esošai personai.
Tātad, ja tiesu izpildītājs atradīs jūsu mājās lielāku skaidras naudas summu, viņš varēs to paņemt, atstājot jums šajā punktā noteikto minimumu.
4. Ģimenei – viena govs vai kaza un viena cūka, kā arī lopbarība tādā daudzumā, kāds nepieciešams līdz jaunas lopbarības ievākšanai vai līdz lopu dzīšanai ganībās.
Arī šis punkts praksē tiek izmantots reti, jo diez vai tiesu izpildītājs ģimenei, kam pieder divas govis, vienu vedīs prom, lai to pārdotu izsolē. Arī lopbarība nav manta, ko iespējams realizēt. Izņēmums varētu būt ferma ar lielu daudzumu lopu, ko var pārdot kopumā, vai arī zirgs ar izciliem ciltsrakstiem.
5. Kurināmais, kas ģimenei nepieciešams ēdiena gatavošanai un dzīvojamās telpas apsildīšanai apkures sezonas laikā.
Patlaban pārsvarā ir vai nu centrālā, vai gāzes un elektriskā apkure, tāpēc arī šis punkts nav reāli izpildāms. Diez vai tiesu izpildītājs atņems malkas pagales vai briketes.
6. Grāmatas, instrumenti un rīki, kas nepieciešami parādniekam viņa personiskajā ikdienas darbā, sagādājot iztikai vajadzīgos līdzekļus.
Maz ticams, ka tiesu izpildītājs iznesīs no mājas grāmatas, tomēr teorētiski tas ir iespējams, ja parādniekam mājās ir unikāla bibliotēka. Tāpat parāda piedziņu varēs vērst uz dārgu instrumentu komplektu, ja vien parādnieks nepierādīs, ka viņš šos instrumentus izmanto darbam, lai sagādātu sev un ģimenei iztiku.
7. Lauksaimniecības inventārs (zemkopības rīki, tehnika, lopi un sēkla, kas nepieciešami zemnieku saimniecībā, kā arī barības daudzums attiecīgās saimniecības lopu uzturēšanai līdz jaunai ražai).
To, kādi zemkopības rīki, cik lopu un kāds barības daudzums uzskatāmi par nepieciešamiem, nosaka zemkopības ministra instrukcija. Šo punktu tiesu izpildītājs var izmantot, ja parādniekam ir liela saimniecība.
8. Kustamā manta, kas saskaņā ar Civillikumu atzīstama par nekustamā īpašuma piederumu, piemēram, mājā iebūvēts baseins vai pirts.
Šo punktu praksē neizmanto, jo izsolē pārdod visu nekustamo īpašumu kā veselu lietu ar visiem tā piederumiem.
9. Dievnami un rituāla priekšmeti.
Ja parādnieka mājās tiesu izpildītājs atradīs senas svētbildes, dārgmetāla krustus u.tml. vērtīgas lietas, bet parādnieks teiks, ka tas ir viņa rituāla priekšmets, tiesu izpildītājs tos paņemt nevarēs. Taču parādnieks nevarēs apgalvot, ka viņa māja ir dievnams, ja tā nebūs ierakstīts zemesgrāmatā. Tātad tiesu izpildītājam būs tiesības māju pārdot izsolē.
SVARĪGI
• Apķīlājot kustamo mantu, parādnieks ir tiesīgs paziņot tiesu izpildītājam, uz kuriem priekšmetiem vispirms vēršama piedziņa. Tiesu izpildītājs šādu pieteikumu apmierina, ja tas nav pretrunā ar likuma normām un nekavē nolēmuma izpildi.
• Parādnieka mantu tiesu izpildītājs novērtē pēc šajā apvidū esošajām cenām, ievērojot tās nolietojuma pakāpi.
• Tiesu izpildītājs apķīlāto mantu pārdod izsolē, bet, ja to lūdz piedzinējs un parādnieks neiebilst, tiesu izpildītājs apķīlāto mantu var nodot tirdzniecības uzņēmumam pārdošanai pēc komisijas noteikumiem.
• Ja parādnieks pirms apķīlātās mantas pārdošanas pilnīgi samaksā parādu un tiesas sprieduma izpildes izdevumus, tad pārdošana jāaptur un apķīlātā manta jāatdod parādniekam.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA