Uz kādiem pabalstiem var pretendēt, dzīvojot ārpus Latvijas 0
Mans dēls neatrada darbu Latvijā, tāpēc ar ģimeni nolēmis pārcelties uz Beļģiju, kur dzīvo viņa bērnības draugs. Ja darbu dabūs, problēmu nebūs, bet nav ticības, ka šajos laikos tā uzreiz atradīs. Sieva audzina divus mazus bērnus. Vai viņš svešā zemē vēl varēs saņemt bezdarbnieka pabalstu no Latvijas? Un kā ar bērnu pabalstiem? MELĀNIJA OGRES NOVADĀ
Labklājības ministrijā precizējām, ka Latvijas pilsoņiem, kuri likumīgi strādā kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, ir iespēja iesaistīties šīs valsts sociālās drošības sistēmā un saņemt tās sniegtās garantijas. Viņiem ir tādas pašas tiesības un pienākumi sociālās drošības jomā kā šīs dalībvalsts pilsoņiem. Sociālās drošības sistēma citviet Eiropā arī ietver dažādus ienākumu zaudēšanas riskus, piemēram, vecumu, invaliditāti, apgādnieka zaudējumu, slimību, nelaimes gadījumu darbā, arodslimību, bezdarbu, dažādas kompensācijas par izdevumiem ģimenei ar bērniem.
Ja cilvēks ES dalībvalstī nav atradis darbu vai vēl nav strādājis pietiekami ilgu laiku, lai rastos tiesības uz kādu pabalstu, tiek ņemti vērā arī citur nostrādātie laika periodi (periodu summēšanas princips). Latvijas pilsoņi, pārceļoties uz dzīvi kādā no ES dalībvalstīm, nezaudē tiesības uz pensijām un atsevišķiem pabalstiem, kuras viņi ieguvuši Latvijā. Tātad, ja jūsu dēls saņēma bezdarbnieka pabalstu Latvijā un viņam uz to vēl kādu laiku ir tiesības, šo pabalstu viņš varēs saņemt arī Beļģijā. Arī ģimenes valsts pabalstu no Latvijas varēs saņemt. No 2016. gada 1. janvāra pabalsta apmērs par pirmo bērnu ģimenē ir 11,38 eiro, par otro bērnu – 22,76 eiro mēnesī.
Piešķirtie pabalsti vai pensija tiek pārskaitīti uz cilvēka norādīto bankas kontu jebkurā dalībvalstī. Papildu informāciju par pensiju un pabalstu eksportu var iegūt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā www.vsaa.lv. Informācijas apmaiņa starp dalībvalstu institūcijām notiek ar e-veidlapām, ko var saņemt aģentūrā.
UZZIŅA
Strādājot un dzīvojot kādā ES dalībvalstī, cilvēkam ir tiesības saņemt:
• vecuma pensiju;
• invaliditātes pensiju;
• apgādnieka zaudējuma pensiju;
• atlīdzību sakarā ar nelaimes gadījumu darbā un arodslimībām;
• slimības un maternitātes pabalstu;
• bezdarbnieka pabalstu;
• apbedīšanas pabalstu;
• ģimenes valsts pabalstu.