Foto: NOP16/SHUTTERSTOCK

Piešķir savam mājoklim raksturu ar dekoratīvo apmetumu! Eksperta padomi un ieteikumi 0

Dekoratīvo apmetumu mēdz izmantot gan iekšdarbiem, gan fasādes apdarei. Tas ir lielisks materiāls, ko var uzklāt dažādās tehnikās, izvēloties atšķirīgas graudainības un krāsas apmetumu, mājas ārpusei vai iekštelpu interjeram piešķirot neatkārtojamu izskatu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Tomēr, lai apmetuma kārta labi turētos pie sienas un jau drīzumā to nevajadzētu remontēt, jāievēro vairāki priekšnosacījumi, to skaitā sienai jābūt pietiekami gludai.

Svarīgs uzdevums ir virsmas sagatavošana, kam nepieciešami piemēroti materiāli un darbarīki. Darba secība atkarīga arī no tā, kādi apdares materiāli izmantoti iepriekš.

Darbarīki

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja uz sienas jau ir apmetums, kurš laika gaitā zaudējis savas īpašības – saplaisājis, kļuvis irdens, tā notīrīšanai būs nepieciešams āmurs un kalts.

Darbu paveikt būs vieglāk, ja izmantosiet elektrisko perforatoru ar atbilstīgu lāpstiņu. Vajadzēs arī drāšu suku vai atbilstīgu metāla saru birsti urbjmašīnai. Nevarēs iztikt bez birstes un putekļsūcēja sīko putekļu savākšanai.

Tie paši darbarīki noderēs, ja no sienas jānokaļ savu laiku nokalpojušās flīzes.

Būs putekļi un netīrumi

Tehnoloģija, noņemot savu laiku nokalpojušo krāsu, mazliet atšķiras. Būs vajadzīga izturīga špakteļlāpstiņa un speciāls sastāvs krāsas noņemšanai. Piemēram, Rīgas laku un krāsu rūpnīcā ražotais vecu krāsu noņēmējs maksā nepilnus septiņus eiro par litru.

Līdzeklis mīkstina krāsas slāni, un to ir viegli notīrīt ar špakteļlāpstiņu. Protams, var izmantot arī celtniecības fēnu, ar ko sakarsē krāsu un tāpat notīra ar špakteļlāpstiņu.

Taču jāņem vērā, ka vecajās krāsās var būt kaitīgi savienojumi, kas karsējot iztvaikos, tāpēc jāpadomā par individuālajiem aizsardzības līdzekļiem.

Tāpat būs vajadzīga drāšu suka sīkāko daļiņu noberšanai vai noslīpēšanai. Protams, pa rokai jābūt arī birstei un putekļsūcējam.

Ja jānotīra krīta krāsas, var izmantot urbjmašīnā iestiprinātu drāšu suku, tiesa – jārēķinās ar pamatīgiem putekļiem. Tāpat krītu var samitrināt ar ūdeni un noskrāpēt ar špakteļlāpstiņu.

Lai noņemtu vecās tapetes, tās vispirms jāsaskrāpē vai jāsadursta ar adatu rullīti. Tad ūdenim jāpievieno speciāli līdzekļi tapešu noņemšanai.

Reklāma
Reklāma

Tie nopērkami, sākot no 1,50 eiro par 500 ml iesaiņojumu. Sastāvam jāļauj iedarboties, un tad tapetes būs vieglāk atdalīt no sienas.

Sienas jānovērtē kritiski

Kad vecie apdares materiāli notīrīti, sienas kritiski jānovērtē. Iespējams, tās būs jāizlīdzina. Bez piemērotas špakteļmasas attiecīgi āra vai iekšdarbiem būs vajadzīgs mikseris masas sajaukšanai, rīvdēlis un špakteles masas iestrādāšanai un izlīdzināšanai, ota vai rullītis sienas gruntēšanai.

Pirms ķeras pie izlīdzināšanas, sienas noteikti jāapstrādā ar dziļumgrunti. Turklāt jāļauj sastāvam pilnībā nožūt – lai virsma kļūtu stingrāka un tai labāk pieliptu špakteļmasa.

Jāizvēlas dziļumgruntis, kas pēc sastāva ir piemērotas sienas materiālam. Sienu izlīdzināšanai veikalos nopērkami dažādi sausie maisījumi, kā arī jau lietošanai gatavi sastāvi.

Pirmie maksā 0,28–0,60 eiro/kg (rupjākās frakcijas), 0,60–2 eiro/kg – smalkākie izlīdzinātāji. Jāatceras – jo biezāku kārtu paredzēts uzklāt, jo rupjākas frakcijas špakteļmasa nepieciešama.

Izvēloties špakteļmasu, svarīgi, kādai telpai tā domāta. Mitrām telpām un āra darbiem derēs uz cementa bāzes veidoti maisījumi, sausām telpām – kur par saistvielu izmantots ģipsis.

Gatavās špakteļmasas maksā no 70 eirocentiem līdz vairākiem eiro par kilogramu. Špakteļmasu uzklāj uz nogruntētas virsmas vairākās plānās kārtās.

Ja nepieciešams aizdarīt šauras plaisas, tās vispirms ar kaltu izkaļ mazliet platākas (15–20 mm) un pirms špakteļmasas ieklāšanas gruntē ar dziļumgrunti. Nelielas plaisas var aizpildīt arī ar dažādiem polimēru sastāviem.

Cik līdzenai jābūt sienai?

Ja, pieliekot pie sienas garu taisnu līsti, atsevišķās vietās starp to un līsti ir 5 mm lielas spraugas, sienu var izlīdzināt ar plānu apmetuma kārtu.

Ja spraugas ir tikai 2–3 mm platas, varēs iztikt ar špakteļmasu. Vēlāk, uzklājot dekoratīvo apmetumu, sienas slīpēšana un atkārtota špaktelēšana nav nepieciešama.

Ja nelīdzenumi ir ļoti lieli, sienas var izlīdzināt ar ģipškartona loksnēm. Tomēr jāņem vērā, ka tad būtiski samazināsies telpas platība.

PADOMI

• Pirms ķeras pie darba, grīdu vēlams nosegt ar izturīgu polietilēna plēvi, lai būtu vieglāk savākt gružus.

• Rozetes un slēdži noteikti jāatvieno no elektrotīkla. Elektrisko darbarīku darbināšanai jāizmanto pagarinātājs no citas telpas.

• Vecais apmetums jānoņem arī tad, ja tas ir ļoti biezs.

• Ja apmetumā ir plaisas, iespējams, tās ir arī zem tā, un būs nepieciešams sienas remonts.

• Krīta krāsas slānis jānotīra, pat ja tas ir plāns un labā kārtībā. Krīts uzsūks mitrumu no dekoratīvā apmetuma, un tas atslāņosies kopā ar krīta kārtu.

• Krāsu no sienas var noslīpēt ar slīpmašīnu, izmantojot piemērotu abrazīvo disku.

KONSULTĒJIS BŪVFIRMAS KMT PROJEKTS VALDES LOCEKLIS MĀRIS STIPRAIS

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.