Uz jumta ar gāzes degli – kā strādāt, lai beigās nav jāsauc ugunsdzēsēji? 0
Klājot mīksto jumta segumu, var izvēlēties segumus, kas paredzēti pielīmēšanai ar speciālu līmi. Tomēr, ja jumts ir liels, būtiski palielinās izmaksas. Alternatīva ir uzkausējamie segumi, kuru montāžas laikā tos sakarsē ar gāzes degli. Kā izvēlēties degli un ar to rīkoties tā, lai palīgā nav jāsauc ugunsdzēsēji?
Ja sprauslas vairākas, vienlaikus var sakarsēt lielāku materiāla laukumu, un darbs veiksies ātrāk. Tomēr jāņem vērā, ka arī iemaņām darbā ar šādu ierīci jābūt ievērojami labākām. Degļi atšķiras arī tajā ziņā, ir vai nav aprīkoti ar reduktoru, vai ierīce gāzes aizdedzināšanai tajā iebūvēta vai jālieto šķiltavas, cik gara ir gāzes padeves caurule uz sprauslu, vai tā ir taisna vai nedaudz saliekta. Jumiķa darbiem paredzētie degļi nopērkami, sākot no 15 eiro par vienkāršāku ierīci ar vienu degli. Ierīces ar vairākiem – trim un četriem– degļiem maksā, sākot no 50 eiro.
Izvēloties ierīci, jāņem vērā tās gāzes patēriņš, jauda, svars, ierīces garums, lai ar to būtu ērti strādāt. Izvēloties smagu ierīci, roka ātri nogurs, savukārt ar īsu gāzes padeves caurulīti deglim nogurs mugura, jo jāstrādā salīkušam.
Piemēram, ruberoīdam nepieciešamā darba temperatūra ir 160–180 grādu. Kausējamajiem jumta segumiem ar to nepietiks, tiem nepieciešama 300–350 grādu temperatūra.
Uzkausējamo jumta materiālu parasti ierīko uz dzelzsbetona plātnēm vai kādām citām ciešām, pietiekami izturīgām (ar nepieciešamo nestspēju), kā arī ruļļveida materiālu nebojājošām pamatnēm, piemēram, OSB plāksnēm, atbilstīgas cietības akmensvates plāksnēm, vieglbetona, citiem materiāliem ar cementa vai bitumena saistvielām un efektīvām pildvielām, kā perlītu vai vermikulītu.
Piemēram, uz jumta konstrukcijām var nostiprināt jumta plāksnes PAROC ROS 30g. Materiālā jau iestrādāta vēdināšanas rievu sistēma, kas uzlabo jumta konstrukcijas žūšanu un mitruma izvadīšanu. Materiāls ir nedegošs, tā viens kvadrātmetrs spēj izturēt 3000 kilogramu lielu slodzi. Virs šā materiāla jālieto augšējās virskārtas plāksnes PAROC ROB 60 vai PAROC ROB 80.
Šīs plāksnes izveidotas, lai nodrošinātu cietu un ugunsdrošu slāni lielākajai daļai lēzenu jumtu hidroizolācijas membrānu tipiem. Protams, var lietot arī citu siltumizolācijas materiālu ražotāju piedāvātās jumta plākšņu sistēmas, kurām ir stiklšķiedras pārklājums, piemēram, Isover cietās loksnes.
Pirms kausē materiālu, neatkarīgi no slāņu skaita virsma ir jāattīra un jānogruntē. Kausējot uz esoša ruļļveida jumta seguma, jāpārliecinās, vai jumts ir spējīgs izturēt kārtējā uzkausējamā ruļļveida materiāla svaru un līdz ar to papildu slodzi.
Materiāls jāuzkausē no apakšas uz augšu ar ruļļveida materiāla slāņiem pēc garuma perpendikulāri ūdens tecēšanas virzienam, ja jumta slīpums ir 15% un mazāks, un paralēli ūdens tecēšanas virzienam, ja jumta slīpums ir lielāks par 15 procentiem.
Darbs augstumā, turklāt ar atklātu liesmu, prasa zināmas iemaņas un pieredzi. Ja tādas nav, jumta uzkausēšanu vislabāk uzticēt pieredzējušiem jumiķiem. Viņi to paveiks ātrāk, kvalitatīvāk, turklāt droši un ar garantiju. Šis ir tas gadījums, kad vēlme ieekonomēt var sagādāt neplānoti lielus tēriņus.
Jāievēro drošība
Lai darbu paveiktu droši, jāievēro vairāki būtiski nosacījumi.
• Nepieciešams piemērots apģērbs un apavi ar biezu, neslīdīgu zoli. Var būt nepieciešama arī drošības josta un tiltiņi staigāšanai un cits drošības aprīkojums, ja jumts ir slīps.
• Pirms darba sākšanas jāpārbauda, vai deglis ir tehniskā kārtībā, vai nav bojāta gāzes padeves caurule, balons, reduktors, vai savienojumi ir noblīvēti. Savienojumu hermētiskumu pārbauda, atverot balona ventili un uz savienojumu vietām uzsmērējot ziepjūdeni.
• Darba veikšanas laikā darba vietā var būt tikai viens gāzes balons.
• Gāzes aizdegšanas brīdī sprauslai jābūt vērstai prom no sevis, no citiem cilvēkiem, balona un gāzes padeves caurules.
• Darba laikā ar piekausējamiem segumiem jārūpējas, lai tie nepārkarstu un neuzliesmotu. Jāizkausē vien materiāla apakšējā kārta.
• Materiāla rulli atritina pakāpeniski, to sakarsējot un piespiežot jumta klājumam.
Konsultējis būvfirmas KMT projekts valdes loceklis Māris Stiprais