Veselīga dzīvesveida stūrakmeņi 0
Veselības centra 4 neiroloģe Inese Blumberga atgādina, ka ikvienam neatkarīgi no vecuma eksāmenu laikā jāievēro jau labi zināmie veselīga dzīvesveida pamatprincipi: sabalansēts uzturs, dienas un nakts režīms, nepieciešamās stundas atpūtai, atraušanās no datora ekrāna ik pēc noteikta laika, pastaigas svaigā gaisā.
Lūk, dakteres ieteikumi!
* Samazināt stundas, kas nepārtraukti tiek pavadītas pie datora. Pamīšus noteikti vajadzētu izbrīvēt laiku fiziskām aktivitātēm. Nebūt nav nepieciešams tērēt naudu, teiksim, sporta zāles apmeklējumam – var paskriet, izbraukt ar skrituļslidām vai longbordu, izmest līkumu ar velosipēdu.
* Ja no ilgstošas sēdēšanas pie datora vai grāmatām rodas saspringums kakla un plecu zonā, var sākties galvassāpes, reiboņi, kā arī parādīties uzbudināmība, bezmiegs, ātrāk iestāties nogurums. Tāpēc, iespējams, vērts aiziet pie fizioterapeita. Viņš ne tikai ieteiks pareizos vingrojumus, bet, ja būs nepieciešams, uz kakla daļas, spranda, pleciem vai citur uzlīmēs teipus.
* Eksāmenu laikā ir vērts pabarot smadzenes. Ieteicami ir ginka preparāti, kas nodrošinās labāku skābekļa uzņemšanu un izmantošanu visā organismā, uzlabos asinsriti smadzenēs.
* Preparāti, kuru sastāvā ir meldonijs, sniegs enerģiju, paaugstinās darbaspējas, veicinās atmiņu.
* Pavasarī ikvienam nepieciešams papildus uzņemt vitamīnus, bet jo īpaši par tiem nevajadzētu aizmirst eksāmenu laikā.
* Ja no pārslodzes vai uztraukuma ir miega problēmas, aptiekās vēlams iegādāties nomierinošus augu valsts līdzekļus. Vienīgi jāpievērš uzmanība, ka tie mēdz būt divējādi: ar miega efektu vai bez tā. Ja nopirkts preparāts ar miega efektu, par tā iedarbību vēlams pārliecināties iepriekš, nevis pēdējā naktī pirms eksāmena.
Konsultantes GUNTA ANDŽĀNE, ārste psihoterapeite
INESE BLUMBERGA, neiroloģe