Foto – Shutterstock

Nepiesienieties un nekritizējiet! Kā atbalstīt atvasi eksāmenu laikā 0

Ar skubu tuvojas eksāmenu laiks. Lai cik cēla būtu apņemšanās neatstāt mācīšanos uz pēdējo brīdi, to ievērot izdodas tikai retajam. Tad ir tā, ka viss iekavētais jāsarauj pāris naktīs pirms eksāmena vai ieskaites, reizēm pat līdz pārgurumam sēžot pie datora, kladēm un grāmatām. Dažas miegam atvēlētās stundas neko daudz nepalīdz, jo pārpūles dēļ droši vien nav iespējams aizmigt un uz pārbaudījumu nākas doties, kā caur gaļas mašīnu izlaistam.

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Saspringtā zināšanu apguve tieši eksāmena priekšvakarā ir mūžsena kā pasaule. Tikai retais ir tik apzinīgs, ka visu izdara laikus un līdz ar to nav pirmseksāmenu un pirmsieskaišu stresa. Bet vai labāk nav sevi pasaudzēt, pārbaudījumiem gatavojoties ilgāku laiku?

Ar pusaudžiem – īpaši uzmanīgi

Eksāmeni var būt dažādos dzīves posmos, taču tiem īpaši jāgatavojas, beidzot 9. un 12. klasi. Saskaņā ar klasifikāciju pusaudžu vecuma grupa ir no 11 līdz 18 gadiem. Psihoterapeite Gunta Andžāne stāsta, ka devītklasnieki ir tā dēvētie vidējie, savukārt divpadsmitklasnieki – vēlīnie pusaudži. Ārste uzskata, ka lielāka uzmanība jāpievērš pusaudžiem, kuri beigs pamatskolu, jo šajā laikā viņi joprojām ir pietiekami spuraini.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Devītklasnieki saprot, ka viņi vairs nav mazi bērni, un vēlas līdzināties pieaugušajiem ne tikai mentālajā un garīgajā – domāšanas, uztveres, emociju –, bet arī fiziskajā plāksnē,” atzīst ārste. “Šajā vecumā viņu organismā notiek nopietnas fiziskas, arī hormonālas pārmaiņas, kas var ļoti satraukt un mulsināt. Papildus pieaug emocionālā slodze, kam raksturīga lielāka agresija un konfrontācija attiecībās gan ar vecākiem, gan vienaudžiem, gan skolotājiem. Aktuālāka kļūst vajadzība būt līdzīgam saviem vienaudžiem, savukārt vecāki un skolotāji tīņu acīs devalvējas. Līdz ar to striktas, rigīdas, paģērošas vecāku prasības devītās klases posmā var būt strīda ābols, kas rada spēcīgas konfliktsituācijas – tādas, kas mēdz iestrēgt un ir grūti atrisināmas.

Pusaudžu vecumā viens no galvenajiem uzdevumiem ir identificēties gan dzimuma, gan personības ziņā. Jaunā paaudze vēlas saprast – kas es esmu, kāds es esmu, kāds es gribu būt? Devītajā klasē bērni vēl maldās, meklē atbildes uz vairākiem sarežģītiem jautājumiem, kas tieši skar viņu dzīvi. Līdz ar to eksāmenu laikā vecākiem vajadzētu būt pacietīgiem, tolerantiem, empātiskiem un ieklausīties pieaugošajā bērnā, kā arī atskārst, kāda tieši palīdzība un atbalsts nepieciešams.”

Daktere Gunta Andžāne sniedz ieteikumus, kas varētu palīdzēt saskarsmē ar pusaudzi, kurš kļūs par 9. klases abiturientu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.