Uz bišu dravu – ar modernu aplikāciju 0
Esmu dzirdējis, ka latviešu valodā ir aplikācija, ar kuru var veikt piezīmes dravā – bez rokām, ar balsi vien. Kā tā darbojas, un kas vajadzīgs? Māris Rīgā
“Šī aplikācija (https://Beeking.eu) ļauj biteniekiem atvieglot mūžīgo problēmu ar dravas pierakstu veikšanu,” skaidro viens no šīs programmas radītājiem Jānis Kronbergs. Viņam pašam ir 60 saimju liela drava. Darbojoties tajā, radusies vajadzība un ideja meklēt jaunu variantu, kā fiksēt to, ko dara dravā. Unikālais – programma ir vadāma ar balsi un pati skaņas ierakstu pēc tam pāvērš rakstītā tekstā. Šo programmu sauc Bee King – “bišu karalis”.
Biteniekam vajadzīgs mobilais telefons (patlaban programmu var instalēt tikai Android tipa telefoniem). Nepieciešams arī interneta pieslēgums, taču tam nav jābūt visu laiku pieejamam. Pietiks, ja, piemēram, mājās ir bezvadu internets. Tas sevišķi nozīmīgi, jo dravas nereti atrodas nomaļās vietās, mežā, kur interneta pieslēguma nav vai signāls ir vājš.
Vajadzīgs arī dators, kur ielādēt datus no telefona. Pirms došanās uz dravu un darba sākšanas ieslēdz programmu. Šo programmu var lietot arī tie biškopji, kas tehnoloģijās īpaši labi neorientējas. Vectēvam programmu ieslēgt un pēc tam apstrādāt var palīdzēt mazbērni.
Telefonu ērti ievietot krūšu kabatiņā. Programmu atmodina, kā paroli pasakot vārdus – Bee King. Piemēram, strops A1 – pieliku ligzdā četrus rāmjus, jāmaina māte, jāpieliek vēl divi rāmji. Programma ieraksta tekstu līdz pusminūtei. Tad ar speciālu signālu tā pati atslēdzas. Kad atkal kas sakāms, bitenieks atkal nosauc paroles vārdus, un ieraksts turpinās.
Ierakstu var veikt, gan strādājot ar bitēm, gan pēc katra stropa apskates.
Pēc darba dravā datus ielādē datorā, un programma tos pārvērš tekstā. Biteniekam pašam gan jāsakārto informācija sev ērtā veidā (piemēram, tabulā). Saglabājas arī audiofaili. Tekstu pēc tam var izdrukāt un glabāt papīra formātā, ja tā šķiet drošāk un pārskatāmāk.
Līdz gada beigām bitenieki var izmēģināt šīs programmas bezmaksas versiju.