Uz burkāniem parādījušies melni plankumi… Vai tādus joprojām var ēst? 0
Sākusies gada sezona, kad maltītēs iekļaujam dārzeņus, kas glabājas pagrabā, taču gadās, ka uzglabāšanas laikā tie mainās, sāk nedaudz bojāties. Ko darīt?
Šoreiz stāsts ir par burkāniem – vienu no populārākajiem dārzeņiem visu gadu. Nereti redzams, ka pēc kāda laika uz tiem parādās melni plankumi. Kas tie ir? Un vai tādus burkānus joprojām var ēst? Apkopojam informāciju no dažādiem avotiem, lai noskaidrotu atbildi.
Kas tie ir par plankumiem?
Visbiežāk melnos plankumus uz burkāniem izraisa sēnīšu infekcijas, pelējums. Dažkārt to varam pamanīt arī veikalu plauktos esošiem burkāniem.
Visbiežāk šādas infekcijas rodas, ja dārzeņi netiek atbilstoši uzglabāti, tie tiek turēti pārāk siltā un mitrā vidē.
Ko darīt?
Ja burkānam ir tikai neliels melns plankums vai balta pūka burkānu galos, pelējumu var droši nogriezt un dārzeņus joprojām var ēst. Tomēr, lai būtu drošībā, labāk tos ēst vārītā veidā, nevis neapstrādātus kā uzkodu.
Bet gadījumos, kad plankumu ir daudz un tie ir lieli, būs drošāk, ja šādus burkānus uzturā neizmantosiet. Līdzīgi jārīkojas, ja burkāns jau ir salīdzinoši mīksts un/vai tam ir jūtama rūgta garša.
Starp citu – noderīgs knifs, ja burkāni ir kļuvuši nedaudz mīksti! Ievietojiet tos pietiekami augstā glāzē vai platā pudelē ar ūdenī un nolieciet vēsā vietā, piemēram, ledusskapī, uz dažām stundām. Tas palīdzēs dārzeņiem atgūt stingrību un kraukšķīgumu.
Kā uzglabāt pareizi?
Lai samazinātu melno plankumu risku uz dārzeņiem, būtiska ir pareiza uzglabāšana. Burkāni jāuzglabā vēsā, sausā vietā, izvairoties no mitruma, kas veicina sēņu augšanu. Pārliecinieties, ka burkāni ir labi vēdināmi un netiek uzglabāti plastmasas maisiņos vai hermētiskos traukos.
Tāpat svarīgi burkānu stāvokli un iepakojumu novērtēt jau iegādes brīdī. Ja tie ir cieši saspiesti mazā maisiņā, ja jau uz tausti ir mīksti, ar nepatīkamu aromātu, labāk nemaz nelikt iepirkuma groziņā.
Nereti lielveikalos burkāni nopērkami fasēti nelielos maisiņos, kuros tie jau sākuši bojāties, lai gan termiņš vēl nav beidzies. Drošāk būs pirkt burkānus, kuriem varat piekļūt un pārbaudīt to stāvokli pirms iegādes.
Savukārt, ja burkānu krājumos ir daudz un visus nav iespējams patērēt, kā arī nav iespēju nodrošināt atbilstošu uzglabāšanu, tos var sasaldēt sagrieztus mazos gabaliņos vai sarīvētus, lai vēlāk ērti pievienotu zupām, sautējumiem un citiem ēdieniem.
Ieteicams burkānus neuzglabāt blakus āboliem, avokado vai plūmēm, jo tā var tikt paātrina burkānu nogatavošanās/bojāšanās.