Uz brīvo vistu olām nāksies pagaidīt – ierobežojumi radījuši visai specifiskus “blakusefektus” 0
Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ierobežojumi, kādus putnu gripas draudu dēļ mājputnu audzētājiem izvirzījušas atsevišķas valstis, radījuši arī visai specifiskus “blakusefektus”. Piemēram, Apvienotajā Karalistē (AK), kur aptuveni 55% tirgus veido brīvos apstākļos turētu vistu olas, pašlaik tās tirdzniecībā nav pieejamas.
Vēlas veterināro līgumu ar ES
Šajā ziemā AK ir apstiprināti jau 100 putnu gripas gadījumi, un putnkopji ir noraizējušies par ierobežojumiem tirdzniecībā ar Eiropas Savienību (ES). “Risinājums būtu kopīgs veterinārais līgums ar Eiropas Savienību, lai varētu atrisināt problēmas ar pārtikas pārvietošanos,” iesaka “British Poultry Council”, kas ir vadošā vistkopības jumtorganizācija, vadītājs Greims Dīrs, prognozējot, ka šogad viens no galvenajiem izaicinājumiem AK būs dzīves sadārdzināšanās, inflācijai palielinoties par 7,5%, bet enerģijas izmaksām par 54%.
Pašlaik situācija putnkopības nozarē AK jau tā nav spoža, papildus 16% vakancēm pandēmijas laikā pieejamajam darbaspēkam samazinoties par 10–20%. “British Poultry Council” vadītājs ir noraizējies, ka darbaspēka problēma nav laicīgi risināta, britu valdībai pievēršot vairāk uzmanības imigrācijas noteikumiem, lai nodrošinātu ekonomikas vajadzības. Jāatzīmē, ka britu valdība ir uzlabojusi noteikumus sezonālā darbaspēka ievešanai, taču vistkopībā ar sezonālo darbaspēku nepietiek.
Piešķir citu marķējumu
Turpmāk veikalos olas, kas iepriekš tika marķētas kā “free range eggs” (brīvās turēšanas apstākļos dētās vistu olas), iegūs jaunu marķējumu “barn eggs” – “kūtī dētas olas”, jo vistas ir turētas iekštelpās ilgāk par atļautajām 16 nedēļām. Tā kā risks inficēties ar putnu gripu joprojām ir augsts, tad britu valdība pagaidām neiesaka ļaut putniem atgriezties brīvā dabā. Tikai tad, kad vistas atgriezīsies brīvā dabā, “kūts olas” atkal kļūs par “brīvo vistu olām”.
ES olu marķēšanas standarti nosaka, ka olas atļauts marķēt kā “brīvo vistu olas” tikai tad, ja olu dēšana brīvā dabā nav ierobežota vairāk par 16 nedēļām bez pārtraukuma. 2020.–2021. gada putnu gripas sezonā dažās valstīs nācās turēt vistas iekštelpās pat ilgāk par 33 nedēļām. Sagaidāms, ka 2021.– 2022. gada putnu gripas sezonā atkal nāksies turēt putnus iekštelpās ilgāk par 16 nedēļām, kas rada draudus brīvo vistu sektora izdzīvošanai, jo putnu gripas sezona migrējošo putnu dēļ nu kļuvusi par endēmisku parādību.
Latvijā pagaidām nav ierobežojumu
Situāciju Latvijā komentē PVD Novietņu uzraudzības daļas vadītājas vietniece Rudīte Vārna: “Šobrīd Latvijā mājputnu turēšanas ierobežojumi iespējamo putnu gripas draudu dēļ vēl nav noteikti. Līdz šim gadījumos, kad tādi ir noteikti, noteikumi ir bijuši gana elastīgi – mājputnus varēja turēt arī ārā, taču norobežojot teritoriju tā, lai nepieļautu nekādu savvaļas putnu un mājputnu kontaktu. Jāpiebilst, ka Latvijā un citās ziemeļvalstīs vairāku mēnešu garumā ir ziema, kad vistas nemaz negrib iet ārā, lai arī tāda iespēja tiek nodrošināta, un arī šajā laikā olas tiek marķētas ar 1. un 0. numuru. Tā kā šie ierobežojumi ir salīdzinoši īsu periodu, izmaiņas olu marķēšanā līdz šim netika noteiktas.”