Uz Balto namu piesakās trešais Bušs 0
Pirmdien ASV pilsētā Maiami esošajā Deidas universitātē Floridas pavalsts bijušais gubernators Džebs Bušs oficiāli paziņoja, ka iesaistās cīņā par Republikāņu partijas nomināciju ASV prezidenta vēlēšanām 2016. gada novembrī.
Džebs Bušs sāk priekšvēlēšanu kampaņu, solot “lieliskāko laiku, kurā dzīvot”. “Es startēšu no visas sirds. Es startēšu, lai uzvarētu,” aptuveni trīs tūkstošu cilvēku lielajam atbalstītāju pūlim paziņoja 62 gadus vecais Bušs, kura tēvs un vecākais brālis jau pabijuši Baltā nama saimnieka amatā.
Sola atkārtot Floridas panākumus
“Mums nav nepieciešams vēl viens prezidents, kurš knapi noturas Vašingtonas izlutinātās elites augstākajā amatā. Mums ir nepieciešams prezidents, kurš vēlas mainīt politiku, kas valda mūsu valsts galvaspilsētā,” paziņoja Bušs. Viņš kritizēja pašreizējā prezidenta Baraka Obamas administrāciju par nespēju nodrošināt pietiekami strauju ASV ekonomikas izaugsmi. “Amerika ir pelnījusi kaut ko labāku,” sacīja Bušs, runājot par Vašingtonā šobrīd pie varas esošajām amatpersonām.
Par vienu no savām lielākajām priekšrocībām salīdzinājumā ar citiem kopskaitā desmit amata pretendentiem no Republikāņu partijas Bušs nodēvēja pieredzi izpildvarā. Floridas pavalsts gubernatora amatā viņš pavadīja astoņus gadus, kuru laikā, kā viņš uzsvēra, esot nodrošināta pavalsts ekonomiskā stabilitāte. Bušs apgalvoja, ka viņa valdīšanas laikā Floridā radīti 1,3 miljoni jaunu darba vietu, pavalsts budžets bijis sabalansēts un nodokļi samazināti astoņus gadus pēc kārtas. “Ja es tikšu ievēlēts prezidenta amatā, es parādīšu Kongresam, kā tas ir darāms,” sacīja Bušs. Par savām iespējamām prioritātēm Baltā nama saimnieka amatā viņš nodēvēja ik gadu nodrošināt vismaz četru procentu ekonomisko izaugsmi, samazināt nodokļu nastu, palielināt ASV enerģētisko drošību un atjaunot valsts armiju.
Viņš arī veltīja kritiku Demokrātu partijas vienai no kandidātēm uz prezidenta amatu Hilarijai Klintonei, kura Obamas prezidentūras pirmajā termiņā ieņēma valsts sekretāres amatu. Bušs norādīja, ka tolaik īstenotā ASV ārpolitika novedusi pie “nesavaldītām krīzēm, neapturētas vardarbības, neidentificētiem ienaidniekiem, neaizsargātiem draugiem un drūpošām aliansēm”.
Vienkārši Džebs
Džeba Buša kandidatūras izsludināšanas runu klātienē neapmeklēja ne viņa tēvs Džordžs Bušs vecākais, ne viņa vecākais brālis Džordžs Bušs jaunākais. Gan viens, gan otrs prezidenta amatu atstāja laikā, kad viņu popularitāte ASV sabiedrībā bija ārkārtīgi zema. Īpaši tas attiecas uz Džeba vecāko brāli Džordžu, kura prezidentūras laikā ASV iebruka Irākā un kura prezidentūra beidzās ar aizsākošo finanšu krīzi, kuras dēļ daudzi amerikāņi zaudēja savu darbu. Jau tagad var prognozēt, ka cīņā par prezidenta amatu Džebam būs grūti sevi distancēt no tēva un brāļa neveiksmēm politikā. Nesenā intervijā raidsabiedrībai “CNN” Bušs uzsvēra: “Džebs nav tas pats, kas Džordžs. Džebs ir tas, kas viņš ir, un viņa dzīves stāsts ir citādāks.” Kaut arī Bušs uzsvēra, ka nevēlas sevi distancēt no ģimenes, jo to ļoti mīl, viņš sacīja, ka grib arī iepazīstināt vēlētājus ar savu personību.
ASV politikas apskatnieki norāda, ka par mēģinājumiem neafišēt Bušu dinastijas klātbūtni liecina arī Džeba izvēlētais kampaņas logo – uz sarkana fona ar baltiem burtiem uzdrukāts viņa pirmais vārds un izsaukuma zīme. Pieredzējušākie ASV žurnālisti norāda, ka tieši tādu pašu logo Bušs izmantoja arī Floridas gubernatora vēlēšanās.
Uzruna spāņu un angļu valodā
Savu runu Maiami esošajā universitātē Bušs teica gan angļu, gan spāņu valodā, mēģinot izpelnīties pēc iespējas plašākas Savienoto Valstu iedzīvotāju daļas atbalstu. “Jebkurā valodā mana vēsts būs optimistiska, jo es esmu pārliecināts, ka mēs varam padarīt turpmākos desmit gadus par lieliskāko laiku, kurā dzīvot,” sacīja Bušs. Viņa uzrunā klausījās gan 90 gadus vecā māte Barbara, gan sieva Kolumba. Par spāņu valodas prasmēm Bušam lielā mērā ir jāpateicas tieši savai sievai, kura ir dzimusi Meksikā.
Džebs un Kolumba iepazinās jau pusaudžu vecumā. 1970. gadā tobrīd 17 gadus vecais Džebs bija ieradies Meksikas pilsētā Leonā, lai tur vietējiem mācītu angļu valodu. Tad arī viņš iepazinās ar Kolumbu, ar kuru četrus gadus vēlāk Teksasā apprecējās. Bušu ģimenē dzimuši trīs bērni – dēli Džordžs, kurš šobrīd uzsācis politisko karjeru Teksasā, un Džebs jaunākais, kā arī meita Noele. Kaut arī Džebs esot audzināts pēc ASV episkopālās baznīcas tradīcijām, 1996. gadā viņš pārgāja savas sievas ticībā – katolicismā.
Pēc aizokeāna mediju rīcībā esošajām ziņām, Kolumba Buša ir kāra uz vērtīgām dārglietām. Laikraksts “The Washington Post” raksta, ka 2000. gadā viņa paņēma pat 42 311 dolāru kredītu, lai vienā dienā iegādātos dārglietas. Viņas dārglietu kolekcijā esot arī 25 tūkstošu dolāru vērtas dimanta kniedītes un 10 500 dolāru vērta zelta un dimanta kakla rota. Turklāt Kolumba reiz mēģinājusi apmānīt ASV muitas dienestu, lai viņas vīrs neuzzinātu, ka viņa Parīzes brauciena laikā dažādos pirkumos iztērējusi 19 tūkstošus dolāru, raksta laikraksts “The Times”. “Mana sieva nav publiska persona. Starmešu gaismā viņa nejūtas ērti, tieši tāpēc es viņu mīlu,” komentējot sievas nedienas ar muitas dienestu, sacīja Bušs. “Es negribu politisku sievu. Es gribu kādu, ar kuru, atgriežoties mājās, man var būt normāla dzīve.”