Ušakovs var zaudēt deputāta imunitāti? Prokuratūra vēršas ar lūgumu pie EP prezidenta 7
Latvijas prokuratūra nosūtījusi lūgumu Eiropas Parlamenta (EP) prezidentam izskatīt jautājumu par imunitātes atcelšanu Eiropas Parlamenta (EP) deputātam Nilam Ušakovam (S) kriminālvajāšanas sākšanai, pastāstīja prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka.
KNAB izplatītajā paziņojumā nav minēts personas vārds, taču birojs norāda, ka saskaņā ar krimināllietas materiāliem persona savā darba kabinetā glabājusi stratēģiskās nozīmes ierīci, kas paredzēta sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem, proti, videodokumentēšanai un audioinformācijas ieguvei slēptā veidā.
2019.gada janvārī, veicot procesuālās darbības kriminālprocesā, KNAB Ušakova darba kabinetā Rīgas domē izņēma ierīci, kas izmantojama sevišķā veidā veicamajiem operatīvās darbības pasākumiem. KNAB veica kratīšanu arī Ušakova dzīvesvietā.
Pats Ušakovs sociālajā tīklā “Facebook” iepriekš norādījis, ka izņemtā ierīce bijusi “paštaisīta ierakstoša ierīce”, kas atradusies plauktā. “Kā es sapratu no apraksta, runa ir par līmētu albumu, kurā bija iebūvēti kamera un mikrofons,” skaidroja Ušakovs.
Krimināllikums paredz atbildību par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem vai to traucēšanai speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu vai programmatūras aprites aizlieguma pārkāpšanu. Speciālās ierīces pēc savas būtības ir tādas ierīces, kuru tiesiska izmantošana atļauta tikai izmeklēšanas iestādēm un specdienestiem, un šo ierīču aprite fiziskām personām ir aizliegta.
Ušakova videonovērošanas ierīces lietu KNAB sāka 2019.gada 7.oktobrī, izdalot to no “Rīgas satiksmes” transportlīdzekļu iepirkumu lietas.
Krimināllikums par minēto nodarījumu paredz brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu.
EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele pērn aģentūrai LETA vispārīgi skaidroja, ka ja kādas Eiropas Savienības dalībvalsts tiesībsargājošai institūcijai ir aizdomas, ka deputāts dalībvalstī ir paveicis noziegumu, pret EP deputātu jāattiecas tāpat kā pret konkrētās dalībvalsts parlamenta deputātu.
EP mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka pie EP deputātiem nevar veikt izmeklēšanas darbības, viņus nevar aizturēt vai uzsākt tiesvedību sakarā ar viedokli, ko viņi pauduši, vai balsojumu, ko viņi veikuši, pildot EP deputāta pienākumus. Proti, EP pārliecinās, vai ierosinātā lieta nav politiski motivēta.
Izņēmuma kārtā imunitāte nav spēkā, ja deputāts tiek pieķerts nozieguma brīdī.
“Turklāt EP deputāta imunitātes atcelšana nenozīmē, ka deputāts tiek atzīts par “vainīgu”. Tā tikai ļauj valsts tiesu iestādēm sākt izmeklēšanu vai tiesvedību. Tā kā EP deputāti ir ievēlēti saskaņā ar valsts vēlēšanu tiesību aktu, ja EP deputāts tiek atzīts par vainīgu noziedzīgā nodarījumā, dalībvalsts iestādēm ir jālemj, vai viņš līdz ar to zaudē savas pilnvaras,” teikts EP mājaslapā pieejamajā informācijā.
2019.gada aprīlī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) atstādināja Ušakovu no Rīgas mēra amata.
Ušakovs kandidēja 2019.gada EP vēlēšanās un maijā, jau pēc ievēlēšanas parlamentā, paziņoja par atkāpšanos no Rīgas mēra amata.