Ušakovs: uzņēmējdarbībai draudzīgas vides izveidošana ir valdības uzdevums 0
Pašreizējais Rīgas domes sasaukums daudz uzmanības veltījas Latvijas lielāko pārtikas ražotāju popularizēšanai Krievijā, taču mazāki uzņēmumi un rīdzinieki, kas vēl tikai vēlētos pievērsties uzņēmējdarbībai, tikmēr sūdzas, ka sadarbība ar pašvaldību tikpat kā nav jūtama. Jautāts, ko varētu darīt lietas labā, Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) norāda, ka vada pašvaldību, bet uzņēmējdarbības vides uzlabošana vispirms ir atkarīga no valdības lēmumiem.
“Pirmkārt mums nevajag aizmirst, ka mums ir pašvaldība un ir valdība. Tas, protams, ir ļoti liels kompliments, ka pašvaldība tiek uztverta kā otrā valdība, bet tomēr mēs esam tikai Rīgas dome, un šeit ir jāsaprot, ka viss, kas saistīts ar nodokļiem, uzņēmumu reģistrāciju, ātrumu un birokrātiju, ir valsts līmenis. Mēs varam piedāvāt kaut kādu nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi, bet pašreiz būsim piesardzīgi un nesolīsim to pa labi un pa kreisi visiem, kā daži labi to atkal dara. Jāsaprot, ka, neskatoties uz to, ka mēs esam ļoti liela un varena pašvaldība, tomēr vēl neesam otrā valdība,” sacīja Rīgas mērs.
Par konkrētu, taustāmu rezultātu uzņēmējdarbības veicināšanā Ušakovs uzskata visu, kas saistīts ar tūrismu, – ieguldot rīdzinieku naudu, pašvaldībai izdevies atvest uz Rīgu pusotru miljonu tūristu. Vidēji tūrists viena brauciena laikā Rīgā atstāj 500 eiro, kas kopumā veido aptuveni 750 miljonus eiro, kas tiek atstāti ne tikai restorānos un viesnīcās, bet ir ieguvums arī nozarēm, kas saistītas ar viesnīcu apkalpošanu, ēdināšanu, pārtikas ražošanu utt.
“Tā visa nauda paliek pilsētā, un tas ir ļoti daudz, tāpēc nevajag no tūrisma kautrēties, skatoties uz to kā uz kaut kādu nepilnvērtīgu ekonomikas nozari, kas nav tik laba kā rūpniecība vai kas cits. Ir valstis, kurās 40% no IKP ir saistīti ar tūrismu. Tas ir svarīgs ieguvums,” uzskata Ušakovs.
“Sadarbība ar Krievijas Federācijas reģioniem – programma ar pārtikas produktiem un “Rižskij dvorik” – strādā, un mēs redzam, ka kopējais eksporta apjoms pagājušajā gadā ir pieaudzis par 25%, bet pārtikas produktiem uz Krieviju – pie 50%, un tas ir taustāms rezultāts,” piebilda Rīgas mērs.
Rīgas dome plāno attīstīt trīs industriālos parkus – Granīta ielā, Spilvē, Vienības gatvē, tomēr Ušakovs uzsver, ka nav iespējams apsolīt atvērt kādu rūpnīcu vai atvest investoru – var vienīgi izveidot visas nepieciešamās lietas, lai investoram šeit būtu komfortabli. Rīgas mērs uzskata, ka šajā jomā ir paveikts pietiekami – pilsētas centrs Rīgā tiek uzskatīts par vienu no drošākajiem pilsētas centriem Eiropā, Rīgā ir sakārtota vide, nodrošināta policija un kopumā uzņēmējdarbībai draudzīga vide. “Kad šis rezultāts vainagosies ar to, ka šeit parādīsies ražošana, – to mēs redzēsim,” piebilda Ušakovs.