Ušakovs: patīk vai nepatīk, mēs traģēdijā neesam vainīgi 39
Rīgas domes koalīcija turpinās strādāt un izmaiņas pašvaldības nav plānotas, jo pirms traģiskā negadījuma Zolitūdē, kur, sabrūkot veikala “Maxima” jumtam, gāja bojā 54 cilvēki, pašvaldības amatpersonas visus lēmumus, kas saistīti ar sabrukušā veikala izveidi, pieņēma saskaņā ar likumu, šādu viedokli intervijā aģentūrai BNS pauda Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC).
Viņš atzina, ka arī viņam, apmeklējot bojāgājušo cilvēku bēres, bijis ļoti sāpīgi skatīties acīs upuru tuviniekiem. “”Atbraucot uz bērēm, redzot tur vairāk nekā 100 cilvēkus, bērnus, kuri palikuši bez vecākiem… Ir ļoti sāpīgi,” teica galvaspilsētas vadītājs.
Vērtējot katastrofas iemeslus, mērs norādīja, ka jau pirms Zolitūdes traģēdijas bija skaidrs, ka Būvniecības likumā ir iestrādātas nepareizas lietas. “Protams, visi tagad runājam par to, kas Būvniecības likumā ir nepareizi, ko varēja mainīt, bet jau iepriekš vajadzēja skaļāk kliegt, ka ejam nepareizā virzienā. 2009.gadā tas izmainījās, tagad to vēl vairāk liberalizēja, tāpēc, ka bija spiediens, investori stāstīja, ka būvvalde ir pārāk birokrātiska, velk darbus garumā. Nevajadzēja tam pakļauties, bet vajadzēja kliegt,” sacīja mērs.
Tomēr atkārtoti vaicāts, kādēļ neatkāpās ne pats, nedz viņa vietnieks Andris Ameriks (GKR), Ušakovs atbildēja, ka gadījumā, ja demisionēs viņa vietnieks, tad sabiedrības acīs tas izskatīsies pēc vainas novelšanas uz Ameriku. “Visi teiks – nu jā, upurējāt vietnieku, kaut gan vajadzēja aiziet pašam. To mēs visi ļoti labi saprotam.”
Viņš norādīja, ka situācijā ar būvniecības procesa kontroli pašlaik pašvaldība atrodas līdzīgi kā apstākļos, kad tiktu nolikvidēta Ceļu policija, bet pašvaldības policistiem tiktu aizliegts veikt ātruma kontroli, jo katrā mašīnā ir spidometrs un sekot līdzi ātrumam var braucējs. “Patīk vai nepatīk, mēs neesam vainīgi; patīk vai nepatīk Rīgas dome, “Saskaņas centrs”, Ušakovs un Ameriks, bet mēs varam rīkoties tikai un vienīgi tajā tiesiskajā rāmī, kas patreiz pastāv,” uzsvēra mērs.
“Jā, es atkārtošu vēlreiz – mums vajadzēja aktīvāk cīnīties par izmaiņām tieši šajos [būvniecības procesa kontroles] jautājumos, pievēršot uzmanību un tērējot vairāk enerģijas nekā citās lietās, bet mums visiem ir jāpilda tāda likumdošana, kāda tā ir. Mūsu būvvalde var strādāt tajā likumdošanas rāmī, kāds ir noteikts. Es nevaru uzņemties atbildību par to, ka es neesmu licis būvvaldei rīkoties prettiesiski un kaut ko nesaskaņot,” teica Ušakovs, piebilstot, ka Rīgas domes koalīcija turpinās strādāt.
Jau ziņots, ka trešdien, uzņemoties politisko atbildību par Zolitūdes traģēdiju, no valdības vadītāja amata atkāpās premjers Valdis Dombrovskis (“Vienotība”). Pēcāk medijos izskanēja dažādu politiķu un ekspertu aicinājumi attiecīgu politisko atbildību uzņemties arī Rīgas mēram, taču viņš paziņoja, ka atkāpties negrasās.
21.novembrī Rīgā, Zolitūdē iegruva lielveikala “Maxima” jumts. Katastrofā bojā gāja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti tika nogādāti slimnīcā.