V. Krustiņš: – Tagad pārcelsimies uz Vašingtonu, kuru apmeklējāt pēc Maskavas. Kā nokļuvāt Valsts departamentā? 35
– Maskavā biju kā domes priekšsēdētājs, Vašingtonā – partijas priekšsēdētāja statusā. ASV ir mūsu partneri un sabiedrotie, savukārt “Saskaņa” – lielākā partija Latvijā. Konsultācijas izvēlētajā formātā mums notiek regulāri. Gan Rīgā, gan Vašingtonā. Valsts departamentā divu dienu laikā bija daudz tikšanos par iekšpolitiskajiem jautājumiem, par minoritāšu stāvokli, par situāciju Ukrainā, par drošības jautājumiem attiecībā uz dalību NATO un mūsu plānotajiem aizsardzības izdevumiem. Svarīgs temats bija arī ES un ASV topošais brīvās tirdzniecības līgums. Mēs salīdzinājām pozīcijas. Piemēram, par sankcijām teicu, ka, manuprāt, tas nav pareizs instruments. Par līgumu sacīju, ka mani vēlētāji saskaņā ar drošu prognozi ģenētiski modificētus produktus nepieņems.
– Bijāt Vašingtonā arī pirms iepriekšējām vēlēšanām. Tas ir zīmīgi un ļauj secināt, ka amerikāņus interesē viedoklis, kāds ir krievu noskaņojums Latvijā. Tātad bija mērķtiecīga konsultācija, varam domāt, ka diplomāti pat dod padomus vai pat tos ietver jautājuma formā. Kādi bija Valsts departamenta ļaužu mājieni?
– ASV Valsts departamenta cilvēkiem ir ļoti laba sapratne par iekšpolitisko situāciju Latvijā. Zināmas mūsu stiprās un vājās puses, un visi izrietošie riski. Par to atklāti runājām, kā ar partneriem to ir svarīgi darīt.
E. Līcītis: – Mapītēs informāciju ASV puse saņem no vēstniecības, bet jūs pāris nedēļās esat ļoti audzis diplomātijā. Atbildes skan kā mūzika – tikšanās notika savstarpējās saprašanās garā, draudzīgā atmosfērā, puses vienojās par kopsaucēju…
– Tā jau arī tas notika. (Smejas.)
V. Krustiņš: – Bet kādi secinājumi pēc ASV vizītes?
– Ka ASV ir mūsu sabiedrotais saistībā ar drošību un stabilitāti. Tas ir labi. Un viņi lieliski pārzina situāciju Latvijā.
– Māja, ka jāsadzīvo ar latviešiem?
– “Saskaņas” listē puse kandidātu ir latvieši, “Saskaņā” latviešiem un nelatviešiem nav problēmu ar sadzīvošanu.