Rīgas dome nepiekāpsies VARAM un “rīdzinieku biļetes” neatcels 17
Neskatoties uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) negatīvo atzinumu par biļešu reformu Rīgas sabiedriskajā transportā, Rīgas pilsētas pašvaldība izmantos savas tiesības un pieņems saistošos noteikumus vēlreiz tādā pašā redakcijā, kādā tie ir tagad, informēja Rīgas domē.
“Varu nomierināt visus – rīdziniekiem solītās atlaides būs,” uzsver Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC). VARAM atzinums, viņa ieskatā, ir “tīrā veidā politika”.
Ušakovs arī izsakās, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra pienākumu izpildītājs Daniels Pavļuts būs personīgi atbildīgs par “šo politisko lēmumu”. Ja būs nepieciešams, Rīgas dome vērsīšoties Satversmes tiesā pret ministrijas rīcību un iesniegs tiesā prasību arī pret Pavļutu.
Rīgas mērs piebilst, ka vēlas sagaidīt arī VARAM atzinumu par Siguldas gadījumu, kur nobalsots par bezmaksas pilsētas transportu Siguldas iedzīvotājiem. “Sagaidīsim atzinumu par Siguldu, sagaidīsim arī pilnvērtīgu ministru. Šis pienākumu izpildītājs, kas jaunajā valdībā noteikti nebūs ne VARAM vadītājs, ne ekonomikas ministrs, vienkārši nedrīkst pieņemt atbildīgus lēmumus. Mēs, protams, ja būs nepieciešams, atbilstoši procedūrai vērsīsimies Satversmes tiesā pret ministrijas rīcību, bet mēs tiesā sniegsim prasību arī pret Pavļutu. Viņš kā persona, kas ir parakstījusi šo papīru, personiski var radīt pašvaldībai zaudējumus, pieņemot šo politisko lēmumu. Un zaudējumus, ja tie būs, mēs no viņa piedzīsim. Man ir grūti saprast Pavļuta loģiku, kurš tik pat izmisīgi kā Sprūdžs cenšas piespiest rīdziniekus maksāt par braucienu 1,20 eiro, nevis 0,60 eiro,” pauž Ušakovs.
Viņš arī piebilst, ka janvārī un februārī brauciens Rīgas sabiedriskajā transportā visiem pasažieriem – kā rīdziniekiem, tā pārējiem braucējiem – maksās 0,60 eiro.
Kā ziņots, VARAM atzinusi par prettiesiskām vairākas normas Rīgas domes noteikumos par diferencētu biļešu cenu sabiedriskajā transportā un pieprasa tās atcelt, informēja ministrijā.
VARAM secinājusi, ka, nosakot diferencētu maksu par sabiedrisko transportu, ir pārkāpts cilvēku vienlīdzības princips, kas ir viena no cilvēku pamattiesībām. Šis princips liedz valsts institūcijām izdot tādas normas, kas bez saprātīga pamata pieļauj atšķirīgu attieksmi pret personām, kuras atrodas vienādos apstākļos.