Ušakovs aicina Pierīgas iedzīvotājus nelamāt Rīgu un neironizēt par “sēņošanas nodokli” 0
Pierīgas pašvaldību iedzīvotājiem nevajag lamāt Rīgas domi, bet tā vietā vērsieties pie savu pašvaldību vadītājiem ar lūgumu noslēgt līgumu ar Rīgas domi, un tad “absolūti visi būs ieguvēji”, uzskata Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC).
“Pierīgas pašvaldībām nevajag jokojot izdomāt dažāda veida idejas par to, kādā veidā ieviest nodokli rīdziniekiem par sēņošanu. Tā vietā ir jāsēžas pie viena galda un jāmeklē visām pusēm izdevīgi risinājumi. Rezultātā visi Pierīgas iedzīvotāji varēs braukt ar galvaspilsētas sabiedrisko transportu par 42 santīmiem tagadējo 50 vietā, nevis par 84 santīmiem. Rīgas dome ir gatava noslēgt līgumus ar visām Pierīgas pašvaldībām. Un vēlreiz atkārtošos – ar izdevīgiem nosacījumiem visiem,” sociālajos tīklos uzsvēris Ušakovs.
Rīgas mērs norāda, ka tagadējā nodokļu sistēma Latvijā paredz, ka iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) aiziet tai pašvaldībai, kurā cilvēks ir deklarējies, nevis tai, kurā viņš strādā. Līdz ar to cilvēks, kas visu dienu pavada Rīgā, bet mājās, piemēram, Babītē, tikai nakšņo, visu IIN saņem Babītes pašvaldība. Tādējādi Rīga, kuras budžets ir ap 500 miljoniem latu, aptuveni 250 miljonus latu pārskaitot citām pašvaldībām par tiem iedzīvotājiem, kuri strādā Rīgā, bet ir deklarējušies citā pilsētā. Vēl 50 miljoni Rīgai jāiemaksā pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā.
“Tas nav īsti godīgi. Sanāk, ka katrs brauciens Rīgas sabiedriskajā transportā tiek dotēts. Tas nozīmē, ka katrs rīdzinieks ar katru nopirkto biļeti transportā piemaksā par nerīdzinieku. Analoģijas piemērs – daudzdzīvokļu māja. Visi kaimiņi draudzīgi, komunicē savā starpā, kopā pavada laiku, bet tas taču nenozīmē, ka ģimenei, kura dzīvo vislielākajā dzīvoklī, ir jāapmaksā elektrības rēķini par visu māju,” skaidro Ušakovs.
Rīgas mērs norāda vairākus piemērus, kuros citas pilsētas rīkojušās līdzīgi, piemēram, Tallinā bezmaksas sabiedriskais transports ir pieejams tikai galvaspilsētā deklarētajiem iedzīvotājiem, bet visiem pārējiem jāmaksā 1,60 eiro. “Neviens rīdzinieks nekliedz par iebraukšanas maksu Jūrmalā. Rīdzinieki neapvainojas par to, ka sabiedriskā transporta galvenais maršruts Siguldā vietējiem iedzīvotājiem ir par brīvu, bet rīdziniekiem par maksu. Babīte lepojas ar savu baseinu, bet rīdziniekus tajā neviens nelaidīs ar atlaidi vai bezmaksas,” uzskaita Rīgas domes priekšsēdētājs.
Ušakovs uzskata, ka sabiedriskā transporta biļešu cenu diferencēšana atkarībā no deklarēšanās vietas ir normāls solis, jo katras pašvaldības pienākums ir rūpēties par saviem iedzīvotājiem un nodokļus, kurus maksā to pašvaldību iedzīvotāji, tērēt viņu pašu vajadzībām.
“Pirms laika neviens neapvainojās par to, ka vilcienos nedarbojas bezmaksas braucienu sistēma skolniekiem un pensionāriem. Tāpēc, ka tas nav pašvaldības uzņēmums un ar rīdzinieku nodokļiem tam nav nekāda sakara. Tā vietā, lai apvainotos, Rīgas dome sarunāja un noslēdza līgumu ar ”Pasažieru vilcienu” par to, ka pašvaldība no budžeta maksās dotāciju par saviem iedzīvotājiem. Un pateicoties tam, jau oktobrī Rīgas skolēni un pensionāri varēs braukt ar vilcienu par velti,” piebilda Ušakovs.
Jau ziņots, ka Rīgas pašvaldība iecerējusi no 1.janvāra noteikt, ka Rīgā deklarētajiem iedzīvotājiem sabiedriskais transports kļūs nedaudz lētāks, bet Rīgā nedeklarētajiem būs jāmaksā dubultā. Tas raisījis vairumu Pierīgas pašvaldību vadītāju un iedzīvotāju sašutumu, kuri uzskata, ka šāda dalīšana veicinās fiktīvu deklarēšanos un personīgā transporta izmantošanu, turklāt šāds solis ir pretrunā ar Rīgas kā galvaspilsētas funkcijām, jo diskriminē valsts iestāžu apmeklētājus, kuri nav rīdzinieki. Savukārt Garkalnes vicemērs Kārlis Bružuks ieteicis ieviest “sēņu nodokli” rīdziniekiem, kas Pierīgā atpūšas.
Rīgas dome jaunās sabiedriskā transporta biļešu cenas plāno apstiprināt 7.oktobrī. Līdz šim pārrunas ar Pierīgas pašvaldībām nav notikušas.