Urologs: vīriešiem, tāpat kā auto, reizi gadā jāpārbauda sava veselība 0
Vīriešiem, tāpat kā automašīnām, reizi gadā ir jāpārbauda sava veselība, lai laikus diagnosticētu prostatas vēzi, norāda Latvijas Urologu asociācijas pārstāvis Pēteris Vaganovs.
Rietumu pasaulē saslimšana ar prostatas vēzi un mirstība no šīs onkoloģiskās slimības ir ļoti izplatīta, aģentūrai LETA stāstīja urologs. Tomēr, ja citur pasaulē prostatas vēzis tiek savlaicīgi atklāts, Latvijā situācija ir sliktāka-mirstība ir daudz lielāka, salīdzinājumā ar citām valstīm.
Lielā mirstība saistīta ar to, ka Latvijā šī saslimšana nereti tiek diagnosticēta vēlīnās stadijās. Urologs uzsvēra, ka diagnosticēts agrīnā stadijā, prostatas vēzis ir ārstējams. Tomēr vīrieši vecumā no 45 līdz 50 gadiem reti apmeklē ārstu, un tāpēc slimība tiek ielaista. “Man nekas nekaiš, man nekas nesāp, tāpēc pie ārsta neeju,” situāciju raksturoja Vaganovs.
Viņš novērojis, ka nereti pie ārsta pārbaudīt veselību vīriešus atved viņu sievas.
Faktori, kas veicina saslimstību ar prostatas vēzi, pārsvarā ir rietumnieciskais dzīves stils, neveselīga, trekna pārtika, kā arī mazkustīgs dzīvesveids, pauda urologs. Savukārt modernās diagnostikas metodes ļauj šo slimību konstatēts jau agrīnās stadijās, kad ārstēšana ir veiksmīga.
Piemēram, Japānā vīriešiem ir ļoti zema saslimstība ar prostatas vēzi, savukārt ASV dzīvojošiem japāņiem šī slimība ir izplatītāka – tas skaidrojams ar dzīvesveidu, norādīja Vaganovs.
Saskaņā ar statistikas datiem Rīgā un Pierīgā saslimstība ar prostatas vēzi konstatēta 45% gadījumu, bet reģionos – 35%. Pagājušajā gadā no prostatas vēža miruši 368 vīrieši, kas nozīmē, ka katru dienu ir miris viens vīrietis.