Upurēšanās augstiem papēžiem 0
Sāpīga pēdas deformācija – uz ārpusi izvirzījies īkšķa kauliņš – ir zināma problēma daudzām sievietēm. Vairākumā gadījumu tā ir maksa par dzīšanos pēc skaistuma.
Novirze no ass
Pēdas kauls no ass parasti novirzās pieaugušiem cilvēkiem, galvenokārt sievietēm. Aplam domāt, ka problēma rodas līdz ar vecumu! Deformācija veidojas, ja pēda aug ātri, kā arī ja ir palielināta slodze, valkājot ciešus augstpapēžu vai pārāk maza izmēra apavus un stingras zeķes, turklāt sievietēm muskuļu saites ir elastīgākas nekā vīriešiem. Tomēr nevar vainot tikai augstpapēžu kurpes. Klīnikas “Premium Medical” vertebroloģe, traumatoloģe ortopēde Marija Ose piebilst, ka bieži vien pēdas kaula deformācija novērojama arī reimatoīdā artrīta u.c. slimību pacientiem. Tāpat iemesls var būt traumas, lūzumi, savainojumi, sasitumi, iekaisumi, liekais svars un pārmērīga vai vienveidīga fiziskā slodze, intensīvas sporta nodarbības (skriešana vai augstlēkšana) bez piemērotiem profesionāliem apaviem.
Ļoti retos gadījumos šī patoloģija var būt pārmantota, un radioloģiskos izmeklējumos iespējams pamanīt iedzimtības īpatnības, ja mātei vai tēvam bijusi pēdas kaulu deformācija. Citos gadījumos šāds izmeklējums nav lietderīgs – pēdas deformāciju ir grūti notvert, pirms tā kļūst redzama un jūtama. Pēc tam gan diagnostikā izmanto rentgenu un asinsanalīzes.
Sākumā parādās īkšķa kauliņa sāpes un izaugumi, līdz beidzot locītava kļūst mazkustīga un ir pamanāma deformācija. Ja problēmai laikus nepievērš uzmanību, slimība progresē – pastiprinās sāpes, un ir grūtāk izvēlēties piemērotus apavus. Kauliņa izvirzījums ne tikai kropļo pēdu, bet arī traucē pārvietoties un pastāvīgi mehāniski traumē ādu, radot infekcijas risku.
Diemžēl deformāciju pilnībā izlabot nav iespējams, bet no tālākas attīstības pasargā palīgierīces, piemēram, ortozes, un pietiekami plati apavi, kas nespiež pirkstus. Apavu papēža augstumam nevajadzētu pārsniegt 3–4 cm, tiem jābūt ar labi izveidotu zoles velvi, lai pēda būtu pareizi noslogota. Nelielu deformāciju var koriģēt ar kāju īkšķu nakts regulatoriem jeb šinām, kas īkšķi fiksē pareizā stāvoklī. Konstrukcija neļauj ar to staigāt, bet miegam netraucē!
Tiek veiktas arī dažādas operācijas, lai koriģētu deformāciju – iztaisnotu asi.
Katrs gadījums ir individuāls, tāpēc gan metodes izvēle, gan rezultāts ir atkarīgs no deformācijas pakāpes. Palielinoties īkšķa kaula novirzei no ass, nepieciešama sarežģītāka operācija, novēlotos gadījumos arī iznākums nav tik labs.
Profilakse attālina problēmu
Svarīga ir laikus veikta profilakse, izvēloties piemērotus apavus, nēsājot silikona starplikas un ortopēdiskās zolītes, kas mūsdienās ir ļoti plānas (2–3 mm) un viegli ievietojamas jebkuros apavos. Radītas pat tādas, kas balsta pēdu augstpapēžu kurpēs, ja bez tām dzīve nav iedomājama. Vislabāk zolītes pirkt specializētā veikalā, aptiekā vai izgatavot pēc pasūtījuma, lai būtu individuāli piemērotas pēdas formai. Pēc nogurdinošas dienas pēdas vajag atpūtināt un izmasēt – sāpes un smaguma sajūtu mazinās kāju vanniņas un kompreses. Ja vien iespējams, ieteicams basām kājām staigāt pa mežu, jūrmalas smiltīm vai oļiem. Šāda masāža veicina audu mikrocirkulāciju.
Dāmām jāņem vērā, ka kājas pietūkst ne vien vakaros, bet arī menstruālā cikla beigās. Tāpēc rīta pusē nopirktas ērtas kurpes vakarā var kļūt par īstiem spāņu zābakiem, bet pirms mēnešreižu sākuma iegādāti apavi pēc tam var izrādīties par mazu. Turklāt kurpes jāmēra, stāvot kājās, jo sēdus stāvoklī pēda ir apmēram puscentimetru īsāka. Lai apavi derētu kā uzlieti, šie milimetri var būt izšķirīgi!