Upura vārdnīca. Vai atpazīsti sevi? Un kā tikt no šīs lomas vaļā 4
Daudzi cilvēki ierasti nokļūst upura lomā tikai tāpēc, ka ir pieraduši pie izplatītām frāzēm un izteicieniem, kuri izraisa upura domāšanu un pārdzīvojumus. Valoda lielā mērā veido mūsu pasaules uzskatu, un, attīrot valodu, mēs palīdzam arī mūsu domāšanai. Kādas frāzes, vārdi un izturēšanās noved upura stāvoklī? Skaidro psiholoģijas zinātņu doktors Nikolajs Kozlovs.
Jāsaka, ka tādu vārdu un izturēšanās modeļu ir simtiem, nosauksim tikai dažus. Ir skaidrs, ka daudz ko nosaka arī intonācija un konteksts, tomēr vērts pievērst uzmanību šādām frāzēm:
“Es nevaru neko izdarīt, jo…”, “Es nevaru strādāt tādos apstākļos!”, “Tas ir briesmīgi”, “Tas ir murgs!”, “Man nekad neveicas”, “Kāpēc tā notiek tikai ar mani?”, “Tāpat jau nekas nesanāks” “Tas ir stiprāks par mani”, “Es taču neprotu!”, “Es nevaru, man ir tāds raksturs”, “Kā viņa varēja tā rīkoties?”, “Jūs nevarat izmainīt cilvēkus!”, “Ar to jāsamierinās.”, “Visu dzīvi mani ir izmantojuši”, “Es viņai neko sliktu neizdarīju, bet viņa…”, “Man tas viss ir apnicis.”, “Man tas nekad nav paticis”, “Lai ko es daru, viss viņam ir slikts…”, “Pie visa vainīga viņa”, “Man nav nevienas brīvas minūtes”, “Laikam esmu slikta māte…”, “Mani neviens nesaprot.”
Skaidrs – ja nopietni, šie visi ir attaisnojumi un veids, kā piesaistīt uzmanību. Cilvēkam, kurš patiešām ko vēlas, visi šķēršļi ir pārvarami un nenozīmīgi. Kurš vēlas, meklē iespējas, kurš nevēlas – attaisnojumus.
Piekritīsiet, ja cilvēks grib uz tualeti, smieklīgi dzirdēt frāzes, piemēram: “Es apčurājos, jo nebija laika aiziet uz tualeti”, “Es biju pārāk noguris”, “Zaudēju cerības un neticēju, ka paspēšu aizskriet…”
Tie visi ir neveikli mēģinājumi attaisnoties, tā ir Upura vārdnīca – atsauces uz briesmīgiem un grūtiem ārējiem apstākļiem.
Kā ar to strādāt? Uzraksti uz A4 formāta lapas dažas sev raksturīgas frāzes kā atgādinājumu un piespraud pamanāmā vietā. Ja tie būs acu priekšā, drīz kļūs grūti tos nopietni izmantot. Daudzos gadījumos ir lietderīgi pārdomāt, ar kādiem konstruktīviem formulējumiem varētu aizstāt Upura frāzes un vārdus. Turklāt lietderīgi būtu atrast sev palīgu: kontrolieri, kas sekos taviem vārdiem un tavām darbībām.
Tas var būt kāds no ģimenes vai draugiem. Tagad jums ir spēle: ja tavs palīgs pamana kādu Upura izteicienu, viņš sasit plaukstas un iesaucas: “Upuris!” Tev arī jāsasit plaukstas ar vārdu: “Paldies!” – un jāizdara trīs pietupieni. Iespējams, ka partneris arī vēlēsies pietupties – gan lai atbalstītu, gan vienkārši tāpēc, ka tas ir labi veselībai.
Turpinājumā pagarš saraksts, tipiskas frāzes no Upura vārdnīcas, sadalīts pa cienījamo Upuru kategorijām. Atrodi savējās un parūpējies, lai tiktu no tām vaļā.
Muļķīša vārdnīca: “Kāpēc es?”, “Kā es varēju zināt?”, “Man nepateica, ka tā var”, “Tā vienkārši notika”, “Man neatļāva”, “Tā ir sanācis”, “Man neizdodas”, “Man ir tāds raksturs!”
Bezpalīdzīgā vārdnīca: “Te es esmu bezspēcīgs”, “Apstākļi ir stiprāki par mani”, “Cilvēki nemainās”, “Mani tā audzināja”, “Ir jau par vēlu mēģināt mani pārveidot”, “Neviens manī neieklausās”, “Viss ir bezjēdzīgi,” “Viss, ko es daru, ir veltīgi”, “Tas viss ir muļķības”, “Viss velti”, “Tāpat tas nevienam nav vajadzīgs”, “Esmu niecība”, “Es neesmu ne uz ko spējīgs”, “Cilvēki ir idioti”, “Ko gan es vispār varu?”, “Laikam rokas man neaug no īstās vietas”, “Es nevienam neesmu vajadzīgs”, “Esmu muļķis”, “Es esmu neveiksminieks.”
Mocekļa vārdnīca: “Par ko man tas?”, “Dzīve nav taisnīga”, “Mani viss kaitina”, “Neviens mani nesaprot”, “Man viss ir apnicis”, “Man nekad neveicas”, “Man viss jādara pašai!”, “Man tā negribas to visu darīt!”
Skandālista vārdnīca: “Kāda velna pēc!”, “Tas ir briesmīgi. Īsts murgs”, “Kā man tas apnicis!”, “Ja ne tie izlēcēji, man viss būtu sanācis”, “Man neviens pat nepalīdzēja!”, “Ja tu mani mīlētu, tad tā nerīkotos”, “Apkārt ir tikai nekauņas!”, “Viņiem jāuzvedas pieklājīgāk!”, “Tas nav godīgi!”, “Tu izdari uz mani spiedienu un tāpēc es…”, “Tev man jāatvainojas”, “Es visu dzīvi strādāju, lai tu būtu paēdis un nekādas pateicības!”
Bailīgā vārdnīca: “Es nezinu, man bail”, “Mammu, es esmu nobijies”, “Es baidos palikt tumsā”, “Neatstāj mani, bez tevis es baidos!”, “Kā tu vari būt tik mierīgs, ja nu kaut kas notiks?”
Vingrinājums “Nespēlē upuri” ir paredzēts, lai iemācītos atturēties no kādām darbībām. Ir vēl cits vingrinājums ar nosaukumu “Es spēlēju Autoru”. Tas nozīmē, ka katru dienu veicu vienu darbību kā autors. Autors – tas nozīmē, ka es esmu tās autors, neviens mani nepiespiež un neuzliek par pienākumu to darīt, es izlemju pats. Darbā es varu kaut ko paveikt ārpus maniem pienākumiem, tāpat mājās. Sagādāt patīkamu pārsteigumu mīļam cilvēkam arī ir autora darbība. Tādēļ gudrie cilvēki veido savu Autora vārdnīcu:
• Es nolēmu…
• Es dodu priekšroku…
• Es esmu laimīgs…
• Es jūtu vajadzīgās emocijas
• Neviens nevienam neko nav parādā.
• Es varu izvēlēties savu reakciju
• Es varu sagatavoties…
• Es varu sevi kontrolēt
• Daudz kas ir atkarīgs no maniem centieniem
• Es to izdarīšu.
Avots: ārzemju preses materiāli.