Upenes zied, bet neražo? Ir vairāki iemesli 0
Upenes zied, bet neražo. Kāds varētu būt iemesls? VALDA JANSONE
Dārzkopības institūta zinātniece Valda Laugale stāsta, ka biežākais iemesls ogulāju neražošanai ir pavasara salnas. Upenes zied agri, izturīgākajām šķirnēm ziedi var paciest temperatūras pazemināšanos līdz -3 °C. Ja krūmi apsalst salnās, dārzkopim jāpavēro, vai drīz nenobirst ziedi.
Ja dārzā aug tikai viena upeņu šķirne, ziedi bieži slikti apputeksnējas. Kaut gan tiek uzskatīts, ka jaunās šķirnes ir pašauglīgas, tomēr labākai apputei ieteicams blakus iestādīt citu tajā pašā laikā ziedošu šķirni. Piemājas dārziem zinātniece iesaka izvēlēties deserta šķirnes, kas piemērotas svaigam patēriņam: ‘Seļečenskaja’ (lielas, saldas, ļoti garšīgas ogas), ‘Gagatai’ (vidēji agra, ražīga, ziemcietīga šķirne ar lielām, garšīgām ogām, krūmiem diezgan laba izturība pret slimībām un kaitēkļiem), ‘Ļentjai’ (liels, izplests krūms ar ļoti lielām, saldām ogām), ‘Bagira’ (ziemcietīga, ražīga šķirne ar lielām, saldām ogām).
Dažkārt upenes neražo tāpēc, ka ogulājiem netiek nodrošināta sabalansēta mēslošana (augsnē ir kāda barības elementa pārbagātība vai deficīts), tāpēc ziedi slikti apputeksnējas un nobirst. Cits iemesls – ja upeņu ziedēšanas laikā ir karsts un sauss gaiss, ogulāji ļoti slikti apputeksnējas, ziedi nobirst (šādi laika apstākļi bija pērn Pūrē, tāpēc ogu raža padevās maza).