Foto: Shutterstock

Universālā pakalpojuma lietotāji par elektrību pārmaksā vismaz 30% 0

Pēc straujā elektroenerģijas cenu kāpuma pērnā gada izskaņā šī gada pirmie seši mēneši iezīmējuši labvēlīgāku tirgus situāciju un būtisku cenu kritumu, skaidro energouzņēmuma SIA “Enefit” pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas
Vienlaikus tas nozīmē, ka tiem patērētājiem, kuri aktīvi neizvēlas elektroenerģijas tirgotāju, Universālā pakalpojuma cena ir būtiski augstāka nekā aktuālā tirgus cena.

Kā liecina energouzņēmuma “Enefit” apkopotā informācija, ar Universālo pakalpojumu iegādātās elektroenerģijas cena pašlaik ir par aptuveni 30% augstāka, nekā tirgū pieejamie piedāvājumi vienkāršākajiem fiksētas cenas līgumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Universālā pakalpojuma cena elektroenerģijas iegādei Latvijā tiek noteikta rudenī un stājas spēkā nākamā gada sākumā. 2019. gadam cenu noteikšana iekrita brīdī, kad vairumtirgus cenas bija augstākajā punktā.

Šobrīd līdz ar cenu kritumu vairumtirgū samazinās ne tikai “Nord Pool” elektroenerģijas biržas spot cenas, bet arī nākotnes cenu prognozes fiksētas cenas līgumiem.

Tas nosaka, ka mājsaimniecību pasivitāte, neizdarot aktīvu tirgotāja izvēli, rezultējas par aptuveni trešdaļu augstākos ikmēneša elektrības rēķinos. Piemēram, mājsaimniecība ar ikmēneša elektrības patēriņu 300 kilovatstundu apmērā gada laikā par elektroenerģiju pārmaksā aptuveni 50 eiro.

Elektroenerģijas cenu salīdzinājums Latvijas mājsaimniecībām, EUR/kwh (bez PVN)
Elektrības cenu salīdzinājums.
Infografika: Enefit

Energokompānijas “Enefit” valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers skaidro, ka elektroenerģijas tirgotāji savu produktu cenas pārskata regulāri.

Tomēr Universālais pakalpojums ir paredzēts kā pēdējā iespēja saņemt elektroenerģiju tiem patērētājiem, kuri kopš elektroenerģijas tirgus atvēršanas brīža nav veikuši tirgotāja un produkta maiņu.

“Šī pakalpojuma cena ir noteikta fiksēta visam gadam, un katru gadu tas ir bijis dārgākais elektroenerģijas iegādes veids, jo tirgotājam jābūt gatavam par šo cenu piegādāt jebkādu elektrības daudzumu neatkarīgi no aktuālās vairumtirgus cenas. Tāpēc ir samērā pārsteidzoši, ka vairāk nekā 300 tūkstoši Latvijas mājsaimniecību nav aktīvas savā enerģijas tirgotāja izvēlē un izmanto automātiski piešķirto Universālo pakalpojumu. Salīdzinot ar pāris minūtēm, ko prasa enerģijas tirgotāja un sev piemērota pakalpojuma izvēle, tas nebūt nav ekonomiski pamatots solis,” norāda Jānis Bethers.

Pašlaik pozitīvu cenu kritumu nosaka augstais nokrišņu daudzums Ziemeļvalstīs un dabasgāzes cenu kritums, kas ļauj nodrošināt lētāku elektroenerģiju arī Latvijas patērētājiem.

Salīdzinot ar gada sākumu, mēneša vidējā elektroenerģijas cena Latvijā ir kritusies par 16%. Sagaidāms, ka otrajā pusgadā elektroenerģijas tirgus cena saglabāsies par vismaz ceturto daļu zemāka nekā Universālā pakalpojuma cena.

SIA “Enefit” ir otrs lielākais elektroenerģijas un gāzes tirgotājs Latvijas atvērtajā enerģijas tirgū. “Enefit” mātes uzņēmums “Eesti Energia” ir lielākais elektroenerģijas ražotājs Baltijā.

SIA “Enefit” ir dibināts 2006. gadā, tas ir reģistrēts elektroenerģijas un gāzes tirgotājs visā Latvijas teritorijā. Starptautiskajā tirgū Enefit ir pārstāvēts Igaunijā, Lietuvā, Polijā, Somijā un Zviedrijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.