Foto – Anda Krauze

Unikāla zvejniecības kolekcija 0

Kaut arī Rojas Jūras zvejniecības muzejs nav no plašākajiem, tā eksponāti liek apstāties ik uz soļa. Pie ieejas redzama prāva tehniska ierīce, kas atgādina kaut ko no kuģa. Liels ir pārsteigums, kad muzeja saimniece saka – tas ir zivju konservu aizvākotājs, jo senāk piekrastē bijuši arī mazi konservu rūpali. 


Reklāma
Reklāma
Veselam
saprast, ka organismam trūkst D vitamīna? 5 pazīmes, kas palīdzēs to atklāt
“Bruņumašīna bija sasvērusies uz vienu sānu, tā nestāvēja taisni…”Jaunākā informācija par ASV karavīriem Lietuvā 184
TV24
“A, ēst tu gribi? Darbu gribi?” Blodons nikns uz Latvijas iedzīvotājiem, kuri “norok” ekonomiski pamatotus būvprojektus
Lasīt citas ziņas

Pēc renovācijas pavisam citu skatu ieguvušas muzeja telpas. Ik pa diviem mēnešiem rojenieki var iepazīties ar jaunu izstādi. Vissenākā ekspozīcijas daļa ir arī visneparastākā. Piemēram, kas ir dīvainais mazais priekšmets, kas iegulst plauk-stā? Viens no krājuma retumiem – tīklu gremde, kurā akmens iedarināts bērza tāsī. Arī virvju vijamie rati muzejos reti sastopami. Un vai zināt, cik liels ir jūrnieka maiss?

Krājuma glabātāja Gundega Balode parasti vērš uzmanību uz ekspozīcijas izglītojošo daļu: “Unikālais tas, ka arī Kurzemes piekrastē būvēti burinieki. Nepelnīti aizmirsts Krišjāņa Valdemāra devums jūrniecībā, ko atgādinām atsevišķā “laivā” (ekspozīcijas stenda veids. – Red.).

CITI ŠOBRĪD LASA

Te redzat arī daudzu veco kapteiņu fotogrāfijas, ir apraksti par viņiem. Dižākais kuģu būves meistars bijis Mārtiņš Morgenšterns no Uguņiem, vadījis vairāku kuģu būvi. Dižākā dzimta – Pūliņi, kurā bijuši 17 kuģu būvētāji. Pirms gadiem septiņiem viņi Uguņu skolā bija sarīkojuši salidojumu, sabraukuši ap 150 cilvēkiem.”

Kāpēc muzejam vajadzīga estrāde? G. Balode saka: “Muzeja sarīkojumi kļūst arvien populārāki – notiek Muzeju nakts, Miķeļdienas svinēšana, reizēm tūristiem uzvārām zivju zupu. Sadarbojamies ar skolu Ziemassvētkos un Lieldienās, piemēram, mums ir svētku darbnīcas. Īpaša piedeva apmeklētājiem ir melošana! Esam sevi iesaukušas par vēstures mīļotāju kopu, pārģērbjamies par Mildiņu, zvejnieku izpalīdzi tepat no jūrkantes, burinieku laiku kapteiņa kundzi Pauliņu un padomjlaika kolhoznieci Annu Petrovnu un liekam minēt, ko kurš priekšmets nozīmē, bet pašas melojam, tā tas iet, kamēr uzmin īsto. Tūristu grupām, kas iepriekš pasūta, uzvārām zivju zupu, zivis laikus sarunājam nopirkt no Rojas zvejniekiem.”

 

Fakti

Rojas Jūras zvejniecības muzejs dibināts 1968. gadā.

Krājumā ir 29 000 eksponātu (to pamatā – bijušā zvejnieku kolhoza “Banga” muzeja eksponāti).

2009. gadā muzeja renovācijai piešķirts finansējums Ls 63 997 (no ES un valsts budžeta).

Gadā vidēji 3000 apmeklētāju.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.