Unikālā un skaistā ondatra 0
Torte, komēta, kaķēns, mazais dzīvnieciņš Snifs… un, protams, trollītis Mumins… Kas gan šiem Tūves Jānsones pasakas Komēta nāk! tēliem ir kopīgs ar medībām? Diez cik daudz nav, bet, kad kāds pasaka to amizanto vārdu bizamžurka, nāk prātā tieši šī bērnu dienu grāmatiņa. Kas gan tas par zvēru? Vai tas nosaukums maz ir īsts? Izrādās, patiešām ondatras otrais vārds ir bizamžurka, latīniski Ondatra zibethicus.
Mūsu kontinentā ondatras parādījās XX gadsimta sākumā. Čehijā netālu no Prāgas tika izlaisti tikai desmit pāru, bet jau pēc desmit gadiem populācija bija nekontrolēti pieaugusi. Šos dzīvnieciņus izlaida arī citās kontinenta daļās. Tagad tie ir veiksmīgi izplatījušies visā Eiropā, neskaitot Spāniju, Portugāli un Itāliju, kā arī Baltkrievijā, Ukrainā un citās bijušajās padomju republikās, teju visā Krievijā, izņemot ziemeļu reģionu, līdz pat tālajiem austrumiem, Mongolijai un Ķīnai, kā arī Kamčatkā un tuvākajos rajonos.
Savā ziņā tas ir unikāls dzīvnieks. Ondatras lieliski pielāgojas apstākļiem un apdzīvo dažādus mitrāju biotopus. Grauzējam ir brīnišķīgs pūkains, īss kažociņš ar blīvu pavilnu. Vilna ir silti brūnā tonī. Uz muguras tā ir tumšāka, bet uz vēdera gaiši brūna vai pelēcīga. Vaigi arī krēmkrāsā, bet ūsu spilventiņi ir teju balti. Pavilna ir gaiši pelēka. Ļoti reti mēdz būt pavisam melnas ondatras.