Publicitātes foto

Unikāla gulta – no galdniecības atgriezumiem 0

Zemes resursi strauji izsīkst, un svarīgi ir nodrošināt to pilnvērtīgāku izmantošanu. Tāpēc uzplaukst ekoloģisko mēbeļu izgatavošana, kas ir īpašs dizaina virziens un iecienīts izglītotu cilvēku vidū. Ekoloģiskā dizaina atvēziens ir ļoti plašs, jāievēro tikai pamatprincipi, ka jāekonomē resursi, enerģija vai gaisa tīrība. 


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Lasīt citas ziņas

Ar ekomēbeļu projektēšanu nodarbojas daudzi profesionāli mākslinieki, kuru darbus eksponē ievērojamās izstādēs. Dažus no profesionālu dizaineru projektiem var realizēt pats saviem spēkiem. Tāds ir jaunās dizaineres Katrīnas Ozoliņas projekts “EcoDubl” gulta. Nosaukums radās tās tapšanas īpašo noteikumu dēļ. Gultas izejmateriāls ir Abruco reģiona dabas rezervāta kritušie koki, kas paredzēti sazāģēšanai malkā. Rezervātā meža saimniecība notiek atbilstoši augstajiem Pasaules dabas fonda standartiem. Reto sugu kritušos kokmateriālus uz pārvietojamām iekārtām sagarina, sazāģē un nogādā galdnieku darbnīcās, kur no lietaskoka gatavo mēbeles un būvniecībai nepieciešamas konstrukcijas. Laika gaitā galdniecībā rodas pārpalikumi – dažāda biezuma un koku sugu dēļu gali un brusas. No tiem parasti nevar neko izgatavot, tāpēc atgriezumus izmanto kurināšanā. Tomēr ekomēbeļu dizainers un katrs koka darbu cienītājs no šiem atgriezumiem var izveidot unikālu mēbeli, iepriecinot sevi un ietaupot lietaskoku.

Baldoniete Katrīna Ozoliņa mācījusies Eiropas Dizaina universitātē Itālijā un šobrīd gatavojas atgriezties Latvijā. Ekoloģiskā dizaina projektu atbalstīja Itālijas Abruco reģiona pārvalde, kas sniedza jaunajai dizainerei iespēju izmēģināt spēkus. Darbs pašreiz apskatāms “RIMA” izstādē Itālijā. “Ieteicams pie ekodizaina gultas izveidot vēl kādu līdzīga stila priekšmetu, kaut vai naktsskapīti, sienas dekoru, lustru, lai stili labāk sasauktos,” pārliecināta jaunā dizainere.

CITI ŠOBRĪD LASA

Projekta ideja ir no galdniecības atlikumiem izgatavot mazus koka dēlīšus un likt uz līdzenas plaknes kā flīzes. Jāizvēlas tikai pietiekami lieli moduļi, jo mazāki gabaliņi prasa lielu laika patēriņu, tos sagatavojot un montējot. Tiesa, lielākus atgriezumus grūtāk salasīt, jo tos izmanto parasto galdniecības izstrādājumu ražošanā. 


Izpētot pieejamos atgriezumus, izveido bāzes moduli, piemēram, 100x100x12 mm, kas kalpo par mozaīkas pamatelementu. Pārējie mozaīkas elementi pieskaņojas šim izmēram, piemēram, 300×100, 200×200, 300×300 mm. Pamatmoduļa ievērošana ļauj koka šķiedru likt horizontāli vai vertikāli, mainīt īsos gabalus ar garākiem. Gultas sānus var salīmēt no dažādu koka sugu līstēm. Izmantojot dažādu sugu kokmateriālus, panāk interesantāku un krāsaināku izskatu. Pēc skiču papīra stadijas, kad tiek skaidrībā par galvenajiem kompozīcijas jautājumiem, darbu tālāk veido datorā. Izmantojot uzskatāmo telpisko projekciju, izvēlas labāko vairogu lielumu un ritmu, koka krāsu un tekstūru risinājumu.

Izšķirojot atgriezumu kaudzi un izvēloties piemērotus materiālus, tos apzāģē pēc platuma, garuma un augstuma. Piemēram, no priedes izgatavo gultas karkasu un nolīmē ar cēlkoka līstītēm. Gultas pamatkonstrukciju gatavošanu gan drošāk uzticēt profesionāliem galdniekiem, bet var izmantot arī kādu vecu gultas konstrukciju.

Gultas dekoratīvais akcents ir tās gals. No egles koka līstēm un skaidu plāksnes, izmantojot tikai līmi, skrūvspīles un skavas, izveido vienkāršu pamatni. Uz tās ar balto PVA līmi gabaliņu pa gabaliņam pielīmē koka flīzes. Līmi smērē arī uz koka sāniem. Var lietot šādu metodi: flīzi piespiež ar vairākām skrūvspīlēm un no vairoga kreisās puses pieskrūvē ar skrūvi – tās garumam jābūt tādam, lai tikai pieķertu virsējo flīzi un paliktu vismaz 5 mm koka virsmas apdarei. Kad vairogs nolīmēts, virsmu slīpē. Mājās tas ir pamatīgs darbs ar ēveli un rokas slīpmašīnu, bet labi aprīkotā darbnīcā detaļu izlaiž caur ruļļu slīpmašīnu. Nolīdzinātajai detaļai savienojumu vietās ar ūdens bāzes špakteli aizšpaktelē visas spraugas un noslīpē ar rokas slīpmašīnu. Vispirms slīpē ar rupjāku smilšpapīru, bet beidzamo slīpējumu – ar smalkāku. Visi papildmateriāli, līmes, špakteles un koka pārklājumi ir uz ūdens bāzes un neizdala gaisā kaitīgas vielas. Samontēto gultu pārklāj ar kādu dabisku aizsarglīdzekli, piemēram, vasku. Ja to prasa dizaina risinājums, vasku var ietonēt ar kādu dabisku pigmentu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.