Ungārijas parlaments pieņem konstitūcijas grozījumus; ES pauž bažas par demokrātiju 0
Ungārijas parlaments pieņēma konstitūcijas grozījumus, par kuriem Eiropas Savienība un Eiropas Padome pauda bažas, ka tie ir pretrunā ar demokrātijas normām.
Grozījumi ierobežo konstitucionālās tiesas pilnvaras un atjauno pirms kāda laika pieņemtās konstitucionālās normas, kuras konstitucionālā tiesa bija atzinusi par nekonstitucionālām. Tūlīt pēc grozījumu pieņemšanas Eiropas Komisija un Eiropas Padome paziņoja, ka tie “vieš bažas par to, vai tiek ievērots likuma varas princips, ES tiesiskās normas un Eiropas Padomes standarti”.
Grozījumi paredz, ka konstitucionālā tiesa vairs nevarēs atcelt likumu, kas ir pieņemts ar divu trešdaļu vairākumu un kura normas ir iekļautas konstitūcijā. Premjerministra Viktora Orbāna partijai “Fidesz” ir divu trešdaļu vairākums parlamentā. Saskaņā ar grozījumiem konstitucionālā tiesa varēs dot vērtējumu attiecībā uz konstitūcijas grozījumiem tikai par to, vai to pieņemšana notikusi atbilstoši procedūrai, bet ne pēc to satura. Prezidentam vairs nebūs veto tiesību un būs jāparaksta grozījumi, izņemot gadījumus, kad ir iebildumi attiecībā uz pieņemšanas procedūru.
Grozījumi arī paredz, ka partiju politiskā reklāma drīkstēs būt tikai valsts kontrolētajos medijos, tiem studentiem, kuri saņem valsts stipendijas, pēc augstskolas beigšanas zināmu laiku būs aizliegts izbraukt uz pastāvīgu dzīvi uz citu valsti. Vēl Ungārijā būs aizliegts nakšņot uz ielas. Grozījumi arī paredz definēt ģimeni kā “laulību starp vīrieti un sievieti”, kā arī atļaut parlamentam lemt par reliģisko kopienu statusu.