Ungārija glābs slīkstošo medicīnu 0
Ungārijas valdība šonedēļ paziņoja, ka no septembra tiks paaugstinātas mediķu algas valstī. Kvalificētie ārsti, kuri pelna mazāk par 450 000 forintu (Ls 1076) mēnesī, saņems algas pielikumu aptuveni 41 000 forintu (Ls 98) apmērā, bet ārsti rezidenti un medicīniskais personāls – 10 000 forintu (Ls 24) pielikumu.
2011. gadā Eiropas Ārstu biedrība atzina, ka Ungārija ir Eiropas valsts, kur ārsti saņem viszemāko atalgojumu. Ik gadu vairāk nekā 2000 ārstu atstāj valsti, lai meklētu darbu aiz tās robežām. Zemo algu dēļ Ungārijai līdz šim nav izdevies apkarot plaši izplatīto ārstu mikrokorupciju – papildu atlīdzību, ko mediķi gaida vai pat pieprasa no saviem pacientiem. Laikraksta “Vilaggazdasag” pētījumā piektā daļa aptaujāto iedzīvotāju atzina, ka “pateicas” savam ģimenes ārstam, tērējot šim nolūkam 16 900 forintus (Ls 40) gadā, bet no slimnīcu pacientiem puse dod personālam aploksnes 37 300 forintu (Ls 89) kopsummā.
Latviete Inga Grīnvalde kopā ar vīru un diviem bērniem dzīvo Budapeštā. Ungārijas galvaspilsētā ģimene ieradās pirms pusotra gada vīra karjeras dēļ. Vīra darbavieta visai ģimenei nodrošina starptautisku veselības apdrošināšanu, pie tam Ungārijā strādājošajam un bērniem pienākas arī vietējā veselības apdrošināšana.
Inga pastāstīja, ka sākotnēji bijusi apņēmības pilna tikt pie vietējā ģimenes ārsta. Budapešta ir sadalīta rajonos, un ārsts jāmeklē sava rajona robežās, kas bez ungāru valodas zināšanām ir gandrīz neiespējami. Ārstu tomēr izdevās atrast, pateicoties vietējiem latviešiem.
“Taču ātri vien mans entuziasms noplaka,” saka Inga, “ģimenes ārstu sistēma te ir līdzīga kā Latvijā – ārsts pieņem tikai dažas stundas dienā, turklāt ir dzīvā rinda. Teorētiski paredzētas arī mājas vizītes, bet realitātē slimo bērnu nācās vest uz poliklīniku. Apskates laiks ir ļoti īss. Vakcinācija tiek stingri kontrolēta, vecāku iebildumi netiek daudz ņemti vērā.”
Vienīgais, kas latvietei ļoti patīk, – ja ģimenes ārsts izraksta recepti, tad uz receptes jau ir norādīta medikamenta cena ar atlaidi. Privātprakses ārsti šādas atlaides nepiešķir. Ungārijā bezrecepšu medikamentiem cenas ir līdzīgas kā Latvijā, bet recepšu medikamenti ir krietni lētāki. “Biju dzirdējusi, ka ārstiem jādod pateicība, bet es pamanījos tikai vienreiz iedot “Laimas” šokolādi. Bet jau pēc pāris vizītēm pie “bezmaksas” ārsta nolēmu labāk apmeklēt privātprakses,” atzīst Inga.
Latvietes pieredze liecina, ka Budapeštā ir daudz starptautisku kompāniju un ārzemnieku, un visi pakalpojumi, kas paredzēti ārzemniekiem, ir krietni dārgāki. Jo īpaši tas sakāms par medicīnu. Budapeštā ir vairāki medicīnas centri ar angliski runājošu, parasti ASV studējušu personālu, taču cenas ir milzīgas, piemēram, pediatra vizīte maksā ap 75 latiem, pieaugušajam vizīte pie ārsta – ap Ls 100. Ja izdodas sameklēt ārstu privātprakses, kas domātas vietējiem, cenas ir daudz draudzīgākas.
Reiz Inga, kurai pašai nepienākas vietējā veselības apdrošināšana, nonākusi vietējā slimnīcā ar izmežģītu potīti. “Izmantoju Eiropas Savienības veselības karti, kas paredzēta ārkārtas gadījumiem. Lai arī kopumā šo pieredzi atceros ar dalītām jūtām, tomēr, gods kam gods, ārsta vizīte un rentgens man neizmaksāja pilnīgi neko.
Arī aploksnes no manis neviens negaidīja, vēl pat pieteica, lai nāku atrādīties, ko neizmantoju.”