Foto – Leta

UNESCO nedēļā gaidāmi vairāki desmiti pasākumu par lokālo mantojumu 0

Gandrīz 40 vietās visā Latvijā – bibliotēkās, skolās, pašvaldībās, kultūras centros – UNESCO nedēļas laikā notiks dažādi pasākumi, kas veltīti lokālā mantojuma un aizvien dzīvo tradīciju izcelšanai, aģentūru BNS informēja UNESCO nedēļas koordinatore Evija Maļkeviča.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

UNESCO nedēļa noritēs no 14. līdz 18. oktobrim, un šogad tā tiks aizvadīta, atzīmējot UNESCO Konvencijas par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu 10. gadadienu.

Konvencijas 10. gadadiena sakrīt ar vairākiem nozīmīgiem notikumiem nemateriālā kultūras mantojuma jomā Latvijā. Pirms desmit gadiem dziesmu un deju svētku tradīcija un simbolisms Igaunijā, Latvijā un Lietuvā tika atzīts par Cilvēces mutvārdu un nemateriālā kultūras mantojuma meistardarbu, un šī gada vasarā aizvadīti XXV Vispārējie latviešu dziesmu un XV deju svētki. Šogad tiek gatavots pirmais Latvijas ziņojums par suitu kultūrtelpas saglabāšanas plāna īstenošanu kopš 2009. gada, kad tā iekļauta UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma, kam nepieciešama īpaša saglabāšana, sarakstā.

CITI ŠOBRĪD LASA

UNESCO nedēļā UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) aicina izglītības iestādes iesaistīties aktivitātē “Pastāsti par savu mantojumu”, kura mērķis ir apzināt vietējos tradīciju zinātājus un praktizētājus, kas var būt no jebkuras ģimenes, radu, draugu un paziņu loka. Ikviena Latvijas bibliotēka aicināta aktualizēt novadpētniecību un starppaaudžu dialogu, rīkojot, piemēram, stāstu vakarus, sarunas ar tradīciju praktizētājiem un uzturētājiem.

Savukārt atmiņu institūcijas – muzeji, arhīvi, krātuves – UNESCO nedēļā aicinātas iesaistīties aktivitātē “Suiti meklē suitus”, lai apzinātu Latvijas muzejos, arhīvos un citās kolekciju glabātājinstitūcijās esošās liecības par suitu kultūrtelpu un suitu kopienas pārstāvjiem Latvijā un pasaulē. Atmiņu institūcijas iespēju robežās aicinātas informēt par šīm liecībām, sūtīt digitālos attēlus, kā arī pievienot stāstus par to, kā šīs liecības līdz muzejam ir nonākušas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.