Pie visām sabiedriskām ēkām ir speciālas vietas, kurās automašīnas var novietot cilvēki ar īpašām vajadzībām. Visi pārējie savas automašīnas novieto tālāk un var būt pateicīgi Dievam par to. Taču ne vienmēr viss ir tik viennozīmīgi. Pa vidu šīm abām iedzīvotāju grupām ir arī pa kādam viltniekam, kuram šādu stāvvietu nemaz nepienāktos izmantot.
Apliecinājums tam ir vēstule, ko saņēmām no kādas lasītājas. Viņa piefiksējusi situāciju, ka jau teju gadu kāda tuvumā mītoša ģimene nelikumīgi izmanto invalīda karti, ko ievieto automašīnas logā.
Stāsts patiesībā ir skumjš: “Vai tas ir godīgi? Labi zinu ģimeni, kurā bija cilvēks ar kustību traucējumiem – invalīds. Diemžēl šī gada sākumā invalīds pārcēlās uz aizsauli, piederīgie sēroja. Bet kas notiek tālāk? Ģimene turpina izmantot invalīda karti, ko novieto automašīnas logā. Neviens jau nekontrolē to, vai kartes īpašnieks joprojām ir dzīvs. Un tad brīnāmies, ka visas invalīdiem domātās stāvvietas ir aizņemtas.”
Invaliditātes grupu piešķir Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija jeb VDEĀVK, tāpēc vispirms sazinājos ar šo iestādi, lai uzzinātu viņu domas par šādu situāciju. Uzreiz gan saņemu norādi, ka stāvvietu izmantošanas karšu izsniegšanu un anulēšanu veic CSDD.
Atbilstoši Ministru kabineta 2015.gada 2.jūnija noteikumiem Nr.279 “Ceļu satiksmes noteikumi” 246.1 punktam, CSDD izsniedz personai ar invaliditāti stāvvietu izmantošanas karti, pamatojoties uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas elektroniski sniegto informāciju par personas tiesībām saņemt šo karti, un ja ir saņemts kartes saņēmēja vai tā pārstāvja iesniegums. Personai ar invaliditāti stāvvietu izmantošanas karti izsniedz uz termiņu, uz kuru personai ir piešķirta invaliditāte.
Tatjana Tjurina, Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas Administratīvās nodaļas vadītāja norāda: “Ja personai ir pamatotas aizdomas par personas ar invaliditāti stāvvietas kartes nelikumīgu vai prettiesisku izmantošanu, tai ir tiesības vērsties Valsts policijā vai CSDD, kuras izvērtētu šīs stāvvietas kartes izmantošanas pamatotību.”
Jautājām arī CSDD – par stāvvietu izmantošanas kartes derīguma termiņu: “Derīguma termiņu invalīdu stāvvietu izmantošanas kartei nosaka ar ārstu komisijas lēmumu, bet tas nevar pārsniegt 10 gadus, kas ir maksimālais termiņš, kaut lēmumā tas var būt arī ilgāks.
Lai izmantotu kartes priekšrocības, nepietiek tikai ar karti logā. Karte tiek izsniegta personai ar invaliditāti, un to drīkst izmantot tikai tajos gadījumos, kad pati persona vada transportlīdzekli, kam karte ir izsniegta, vai tajos gadījumos, kad transportlīdzekli vada cita persona, kad tiek pārvadāta persona, kam karte ir izsniegta. Respektīvi, ja transportlīdzeklī nav personas, kam karte ir izsniegta, to nedrīkst izmantot. Kontroles funkciju var veikt tikai tiesībsargājošās iestādes jeb Valsts vai pašvaldības policija.”
Jautājums, vai tiesībsargājošajām iestādēm šobrīd pietiek resursu, lai staigātu pa stāvvietām un pārbaudītu šo informāciju, lai paliek atvērts kādam citam rakstam.
Bet, ja arī Tu esi saskāries ar kādu dīvainu situāciju ikdienas gaitās, priecāšos, ja uzrakstīsi man – [email protected]!