Foto: Shutterstock

Un pasaule iegrims tumsā… Saules vētras 2025. gadā var izraisīt vispārēju enerģētikas sabrukumu 0

Eksperti arvien vairāk brīdina par iespējamiem draudiem globālajai infrastruktūrai no Saules uzliesmojumiem. Arvien vairāk paļaujoties uz augstajām tehnoloģijām, šīs Saules magnētiskās vētras var radīt reālas briesmas iedzīvotājiem uz Zemes.

Reklāma
Reklāma
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
FOTO. Kā izskatās uzņēmēja Gavrilova 1,9 miljonus vērtā villa jūras krastā, ko “atņēmusi” banka?
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Lasīt citas ziņas

Iemesls tam ir Saules uzliesmojumi – spēcīgi Saules izstarotās enerģijas daļiņu sprādzieni. Kad šīa daļiņas sasniedz Zemi, tās var radīt nopietnus traucējumus tehnoloģiskajās sistēmās.

Eksperti uzskata, ka vislielākais risks radīsies Saules cikla pīķa laikā 2025. gadā. Zinātnieki vērš uzmanību uz enerģētikas tīklu neaizsargātību, jo īpaši ASV un Kanādā, kur spēcīga ģeomagnētiskā vētra var izjaukt kritisko infrastruktūru darbību, jo tur pieaugot paļaušanās uz augstajām tehnoloģijām um to izmantošanu, – šīs vētras var radīt reālas briesmas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šādām vētrām ir arī negatīva ietekme uz astronautiem un dzīvniekiem, kuri pārvietojas, izmantojot magnētiskos laukus. Astronauti var tikt pakļauti kaitīgam starojumam, bet dažas putnu un jūras dzīvnieku sugas var kļūt dezorientētas.

Vēsturē visspēcīgākā, 1859. gada Saules magnētiskā vētra, izraisīja telegrāfa tīklu atteici visā pasaulē. Nesen, 2022. gadā, uzliesmojums uz Saules iznīcināja 40 Starlink satelītus, ietekmējot to misiju.

Saules vētras var apdraudēt enerģētikas tīklus, kad elektropārvades līnijas, kas aptver lielas platības, kļūst neaizsargātas pret pārmērīgu strāvas daudzumus, kas var sabojāt transformatorus un pat izraisīt ilgus strāvas padeves pārtraukumus.

Zinātnieki aicina uz globālu sadarbību, lai izstrādātu kopīgus Saules magnētisko vētru reaģēšanas protokolus. Ir svarīgi, lai valstis un tehnoloģiju korporācijas sadarbotos, lai novērstu vai samazinātu šādu dabas notikumu ietekmi. Lai to panāktu, ir nepieciešams ieguldīt enerģētikas un sakaru sistēmu modernizācijā.

Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.