“Doplerogrāfija ir vienkāršs, taču vienlaikus ļoti informatīvs asinsvadu izmeklējums,” atzīst asinsvadu ķirurgs, medicīnas doktors Artūrs Ligers.
“Doplerogrāfija ir vienkāršs, taču vienlaikus ļoti informatīvs asinsvadu izmeklējums,” atzīst asinsvadu ķirurgs, medicīnas doktors Artūrs Ligers.
Foto – Valdis Semjonovs

Ultrasonogrāfijas jaunākā māsa – doplerogrāfija: kādos gadījumos to veic? 0

Veicot profilaktiski šo asinsvadu izmeklējumu, var laikus atklāt un novērst insulta un citu nopietnu slimību draudus

Reklāma
Reklāma

Kāpēc sāp galva, pietūkst kājas

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Ar mūsdienīgu ultrasonogrāfijas aparātu, aprīkotu ar dažādām zondēm jeb mikrofoniem, kas uztver no orgāniem atstarotos viļņus, iespējams izmeklēt dažādas lokalizācijas asinsvadus galvā un kaklā, vēdera dobumā, kājās un rokās, bet, ja tas darāms krūšu kurvī, veic ehokardiogrāfiju, kas arī ir ultrasonogrāfijas paveids. Vienkārši runājot, ar šiem izmeklējumiem var noskaidrot, kāpēc sāp galva, pietūkst kājas vai ir kādas citas veselības problēmas.

“Ultrasonogrāfijā izmeklē mīkstos audus, bet doplerogrāfija ir funkcionāla asinsvadu izmeklēšanas metode, ar kuru var pārbaudīt asins plūsmu un tās ātrumu, noteikt tajos funkcionālas pārmaiņas,” skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) asinsvadu ķirurgs, medicīnas doktors Artūrs Ligers.

CITI ŠOBRĪD LASA

Salīdzinājumā ar citu asinsvadu izmeklēšanas metodi angiogrāfiju doplerogrāfija ir vienkāršāka un lētāka, taču arī ļoti informatīva metode. Tā nav invazīva, jo nav jādur asinsvadā un pacients nesaņem nevēlamu starojumu kā angiogrāfijā, datortomogrāfijā un magnētiskajā rezonansē. Asinsvados nav jāievada kontrastviela. Pirms doplerogrāfijas pacientam nevajag īpaši sagatavoties. Vienīgi, pārbaudot vēdera dobuma asinsvadus, pirms tam nedrīkst ēst, lai būtu labāka redzamība.

Kad veicama doplerogrāfija

Galvas un kakla asinsvadus ar doplerogrāfu izmeklē, ja pēkšņi zaudēta samaņa vai moka reiboņi un galvassāpes, lai noskaidrotu smadzeņu ap­asiņošanas traucējumu iemeslus. Novērojot nevēlamas izmaiņas miega artērijā, šādi iespējams laikus atklāt insulta draudus.

Profilaktiski šos asinsvadus ieteicams izmeklēt visiem pēc 60 gadu vecuma, kā arī gadījumos, ja ir cukura diabēts, augsts holesterīna līmenis asinīs, arteriāla hipertensija un bijis išēmisks smadzeņu insults. Atklājot nevēlamas izmaiņas kakla asinsvados, ieteicama asinsvadu ķirurga, bet galvas asinsvados – neirologa konsultācija.

Vēdera aorta profilaktiski būtu jāpārbauda visiem pēc 60 gadu vecuma, ja ir paaugstināts asinsspiediens un holesterīna līmenis asinīs, ģimenes ārsts sataustījis izteikti pulsējošu veidojumu ap nabu un tuviem radiniekiem bijusi vēdera aortas aneirisma jeb paplašinājums, kā arī periodiski rodas sāpes mugurā, kuras nevar izskaidrot ar mugurkaula vai nieru slimību.

Biežāk aortas aneirisma veidojas vīriešiem. Izmeklējuma laikā aortā nereti atklāj paplašinājumu, kaut gan nekādu sūdzību nav. Kā stāsta dakteris Ligers, normāli šī asinsvada diametrs ir 3–3,5 centimetri, taču dažiem pacientiem tā bijusi līdz pat 9 centimetriem plata. Paplašinātajai vēdera aortai pēkšņi plīstot, kā tas nereti mēdz gadīties, sekas var būt letālas.

Reklāma
Reklāma

Vēnas jādodas izmeklēt, ja uz kājām izspiedušies varikozi mezgli, vakaros tās pietūkst, naktīs rodas krampji, ir sacietējumi un nieze apakšstilbos, īpaši pie iekšējām potītēm, kas var liecināt par čūlas veidošanos. Nereti doplerogrāfijā atklāj vēnu varikozu paplašinājumu, nepareizu vārstuļu darbību, kad asinis sastājas vai plūst lejup, nevis uz sirdi.

Artērijas profilaktiski nepieciešams pārbaudīt, ja ir augsts asinsspiediens un holesterīna līmenis asinīs, cukura diabēts. Doplerogrāfija jāveic, ja cilvēks bez atpūtas spēj noiet vien 100–200 metrus, jo sāp un ir “piedzīts” apakšstilba ikru muskulis, kā arī izveidojušās čūlas pirkstu starpās un uz papēža. Raksturīgs artēriju aterosklerozes simptoms ir sāpes kājās naktīs, kas traucē gulēt, bet vieglāk kļūst, pārkarot kāju pār gultas malu. Nereti izmeklējumā artērijās atklāj ne tikai aterosklerotiskas izmaiņas, bet arī to sašaurinājumu vai slēgumu.

Roku asinsvadus izmeklē, ja tirpst pirksti, uz tiem veidojas čūlas, pietūkst roka. Visbiežāk diagnosticē dziļo vēnu trombozi, kad asins plūsma attēlā nav redzama un vēnas ar zondi nav saspiežamas, retāk – aterosklerozi roku artērijās.

Uzziņa

 Pacienta iemaksa valsts apmaksātai doplerogrāfijai (ar ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu) ir 4,27 eiro. Rindas garums atkarībā no ārstniecības iestādes ir no divām nedēļām līdz trim mēnešiem. Par to sīkāku informāciju var gūt Nacionālā veselības dienesta mājas lapā sadaļā rindapiearsta vai pa bezmaksas informatīvo tālruni 80001234.

 Izvēloties maksas pakalpojumu, atkarībā no ārstniecības iestādes doplerogrāfijas cena kāju vēnām ir aptuveni 22 – 50 eiro, kāju artērijām 21 – 43 eiro, roku asinsvadiem 15 – 41 eiro, galvas un kakla asinsvadiem 21 – 39 eiro, vēdera aortai 22 – 43 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.