© ilfotokunst – Fotolia.com

Rudens un ziema piemērotākais laiks cīņai pret varikozi 0

Zem garajām biksēm vai biezām zeķbiksēm tagad nav redzamas ārstēšanas pazīmes. Un līdz pavasarim atkal kājiņas būs nevainojamas īsos svārciņos un augstpapēžu kurpēs. Jā, tā būs pēc cīņas ar vēnu varikozi!

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Daudzi glītu kājiņu pāri priekšlaicīgi zaudē pievilcību varikozu vēnu paplašinājuma dēļ. Kaut gan paātrināts iedzīvotāju novecošanas temps problēmu palielina, par laimi, mūsdienu fleboloģija piedāvā vairākas metodes, kas atjauno kāju skaistumu un veselību.

Vienkārši izmeklējumi


Pat, ja vēnu paplašinājumi vēl nav redzami, tas nenozīmē, ka varikozes nav. Tāpat arī kāju tūska dažkārt rodas sēdoša dzīvesveida dēļ, taču var būt hroniskas venozas nepietiekamības simptoms. Tādēļ cīņā ar varikozi liela loma ir savlaicīgai diagnostikai, lai novērstu nopietnākus veselības sarežģījumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jo agrāk slimību pārtver, jo vieglāk ar to tikt galā. Tāpēc īpaši vērīgiem jābūt cilvēkiem, kuri ir riska grupā.

Flebologs Uldis Mauriņš brīdina, ka ir visai liela varbūtība varikozi pārmantot, ja tuviniekiem (īpaši tas attiecas uz vecākiem) ir vēnu slimības.

Risku palielina sēdošs vai stāvošs darbs. Turklāt šī veselības problēma biežāk skar sievietes, jo varikozi veicina augstpapēžu apavi un perorālās kontracepcijas medikamentu lietošana. Ne mazāka nozīme ir grūtniecībai – mainās sievietes hormonālais fons un papildu svara dēļ strauji palielinās kāju slodze. Tiesa, palielināts svars vienmēr ir būtisks faktors, kas ietekmē vēnu varikozes rašanos, gluži tāpat kā smags fizisks darbs.

Kāju vēnu ārstēšanai ir vairākas stadijas – pacienta izmeklēšana (doplerogrāfija un duplekssonogrāfija) un konsultācija. Tikai pēc tam, pamatojoties uz iegūtajiem rezultātiem, sūdzībām un veselības stāvokli, ārsts kopā ar pacientu lemj par piemērotāko ār­stēšanas metodi.

Doplerogrāfija ir pieejamākais asinsvadu izmeklēšanas veids, un to veic ar speciālu iekārtu – doplerogrāfu. Aparatūra reģistrē ultra­skaņas viļņus, kas, izejot cauri audiem, atstarojas no asins plūsmas elementiem. Asins plūsmas virziens un ātrums asinsvados ļauj spriest par slimībām, ko izraisījušas pārmaiņas un asinsvadu funkcionālais stāvoklis.

Reklāma
Reklāma

Izmantojot dupleksās ultrasonoskopijas metodi, var vēl precīzāk diagnosticēt dziļo vai virspusējo vēnu slimību jau agrīnā attīstības stadijā, lai izstrādātu piemērotāko ārstēšanas plānu. Šis izmeklējums īpaši nepieciešams, lai noteiktu slimības avotu un refluksa (atteces) vietu, izvērtētu venozo plūsmu, bojātā asinsvada diametru un garumu. Tā ir pilnīgi nesāpīga 10 – 15 minūšu procedūra, kuras laikā pacients stāv kājās, jo tā ir visērtāk izvērtēt, kā darbojas vēnu vārstuļi, un datora monitorā redzama gan asins plūsma, gan bojātais asinsvada posms. Pēc šīs izmeklēšanas var pareizi plānot operāciju, taču ir svarīgi, lai diagnosticēšanu veic flebologs – ārsts, kuram ir padziļinātas zināšanas un izpratne par venozo saslimšanu veidiem un kurš pēcāk veiks ārstēšanu.

Glābšanas ceļi


Visu vēnu varikozitātes novēršanas metožu mērķis ir vērsts uz drošu un ilgstošu bojāto asinsvadu izslēgšanu no asinsrites, asins plūsmu pārvietojot uz veselajām vēnām. Tādējādi tiek novērsts patoloģisks asins nosprostojums varikozi paplašinātās vēnās un apstādināta slimības tālāka attīstība. Turklāt tiek atslogotas veselās vēnas, būtiski veicinot kopējo asinsriti un vienlaikus uzlabojot estētisko izskatu – pazūd kapilāru zvaigznītes un izspiedušies vēnu mezgli, kā arī izzūd tūska, smaguma sajūta un sāpes kājās.

Šādu rezultātu var panākt ar vairākām metodēm, taču ne vienmēr nepieciešama radikāla ārstēšana. Dažkārt nelielu problēmu var mazināt, valkājot piemērotas kompresijas zeķes un pa laikam novērot, vai varikozitāte neattīstās. Dažkārt kompresijas terapiju kombinē ar medikamentiem.

Estētisko izskatu uzlabo un tik tikko redzamas asinsvadu zvaigznītes mazina arī kosmētiskas procedūras: masāža, ārīgi lietojami līdzekļi un ietīšanas.

Daudz efektīvāka ir skleroterapija, kuras laikā sīko bojāto kapilāru likvidācijai asinsvados ievada sklerozantu – speciālu medikamentu putu vai šķidruma veidā. Saskaroties ar asinsvada sieniņām, medikaments aizpilda bojāto posmu un to iznīcina. Procedūra ir aptuveni 30 minūtes, pēc tās pacientam jāuzvelk kompresijas zeķes, kas jānēsā 14 – 20 dienas. Šai laikā drīkst turpināt ierastās dzīves aktivitātes, atsakoties tikai no karstām vannām, pirtīm un, vēlams, arī no lidojumiem. Lai gan pēc skleroterapijas bojātā vēna vairs neatjaunojas, dzīves laikā var veidoties citas slimas vēnas.

Maģistrālo vēnu ārstēšanā izmanto endovenozas operāciju metodes: ķirurģiju ar lāzeru, tvaiku, radiofrekvencēm un vēnu bioloģisko līmi. Izmantojot pēdējo, asinsvads spēcīgi saraujas un aizlīp, bet līme pārveidojas saistaudos. Tā ir jaunākā, progresīvākā un saudzīgākā vēnu ķirurģijas metode, jo izmantojama pacientiem, kuriem nav ieteicami anestezējoši līdzekļi. Procedūra ir pilnīgi nesāpīga un tai nav nepieciešama atsāpināšana, pēc tam neveidojas asins izplūdumi un ādas jušanas traucējumi. Maksimāls komforts un labs vizuālais izskats ir jau nākamajā dienā pēc operācijas, turklāt nav obligāti nepieciešamas vēnu kompresijas zeķes.

Piemērotākās terapijas izvēle notiek pēc izmeklējuma, kad ārsts kopā ar pacientu izvērtē gan katras metodes lietderīgumu, gan pacienta ekonomiskās iespējas, jo procedūras maksā no vairākiem desmitiem līdz pat tūkstotim latu. Diemžēl Latvijā kāju vēnu ārstēšanu valsts neapmaksā.

PADOMI


• Ikdienā dāmām ieteicams izvairīties no ilgstoša nekustīguma un apavus, kam papēži ir augstāki par sešiem centimetriem, valkāt ne ilgāk par trim stundām dienā.

• Ieteicamas fiziskas nodarbības, kas saudzē kāju vēnas: pastaigas, aerobika, peldēšana, dejas. Un karstas vannas vietā jāpieradinās pie vēsas dušas!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.