Uldis Rutkaste: Trampa tarifi Latvijas ekonomiku var ietekmēt līdz vienam procentam 0
ASV prezidents Donalds Tramps kopš atgriešanās Baltajā namā janvārī noteicis jaunus 10% muitas tarifus lielākajai daļai tirdzniecības partneru, kā arī ievērojamas nodevas tērauda, alumīnija un automobiļu importam. ES nav paglābta, un jūlija sākumā beigsies 90 dienu pauze vēl augstākiem tarifiem precēm no bloka. Par to, kā tarifi ietekmēs Latviju, TV24 raidījumā “Uzmanības centrā ekonomika” stāsta Uldis Rutkaste, Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs.
“Galvenās nozares, sektori, kas eksportē uz ASV, Latvijā ir kokrūpniecība – kokmateriāli. Otrs ir elektronika, un trešais – optiskās šķiedras, optiskās ierīces,” izsakās Rutkaste. Viņš turpina, ka uzņēmumiem, kas ir šajās nozarēs, būs grūtības eksportēt. Tāpat tas ietekmēs arī ekonomiku. Ja tarifi visām precēm būs 25 %, tas IKP varētu ietekmēt par 0,5 % līdz 1 %.
Tomēr vērā ir jāņem arī nianses. Rutkaste stāsta, ka katra ekonomika uz šo reaģē citādāk. Jāvērtē arī, kā ASV valūta reaģē uz tarifiem. “Piemēram, Trampa pirmās administrācijas laikā dolārs nostiprinājās, un tas šos tarifus, tarifu ietekmi, tā kā mazināja citām valstīm, tad šobrīd mēs redzam, ka tieši pretēji – vājinājies. Tas pastiprina to tarifu ietekmi,” lēš Rutkaste.
Viņš stāsta, ka šāda ietekme uz IKP nebūtu milzīga krīze, bet tas būtu jūtams. Valdībai palīdz tas, ka dažāda veida krīzes jau ir bijušas, tāpēc būtu vieglāk pieņemt dažādus lēmumus, kas saistīti ar atbalstiem.
Jau ziņots, ka kopš Donalda Trampa atgriešanās Baltajā namā janvārī ASV noteiktie muitas tarifi Ķīnai sasnieguši 145%. Tikmēr Pekina atbildējusi, nosakot 125% tarifus precēm no ASV. Taču Tramps otrdien atzina, ka 145% “ir ļoti augsts līmenis, kas tiks ievērojami samazināts” pēc tam, kad abas puses panāks vienošanos.