Sarūk ukraiņu ieguldījumi Latvijas uzņēmumos, bet strādājošo skaits – palielinās 0
Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Krievijas izraisītais karš Ukrainā ietekmējis Latvijas un Ukrainas saimnieciskos sakarus.
Ukraiņu īpašnieki – 1107 Latvijas uzņēmumos
“Lursoft” dati par Ukrainas valstspiederīgo ieguldījumiem Latvijas uzņēmumos liecina, ka 2021. gada beigās ieguldījumi sasniedza 113,29 miljonus eiro. Bet 2022. gada februāra vidū tie bija sarukuši līdz 103,57 miljoniem eiro.
Pēc “Lursoft” datiem, šogad ukraiņu ieguldījumu lielāko kritumu izraisīja 1996. gadā Jelgavā dibinātā uzņēmuma “NOTUM” likvidēšana, kura pamatkapitālā 8,3 miljonus eiro bija ieguldījusi Ukrainas pilsone Alla Bognere.
Ukraiņu ieguldījumi mūsu uzņēmumos reģistrēti 40 Latvijas pašvaldībās. Aptuveni divas trešdaļas uzņēmumu ar Ukrainas kapitālu ir Rīgā. Toties Gulbenes, Līvānu un Varakļānu novadā šādu uzņēmumu nav.
Finanšu darījumi un vairumtirdzniecība
Latvijā visvairāk naudas ukraiņi ieguldījuši uzņēmumos, kuri nodarbojas ar citiem kreditēšanas pakalpojumiem (40,19 miljoni eiro), citu monetāro starpniecību (18,99 miljoni eiro). Bet skaitliski visvairāk uzņēmumu ar ukraiņu ieguldījumiem ir vairumtirdzniecībā. Šajā nozarē strādā piektā daļa no visiem Latvijas uzņēmumiem ar Ukrainas pamatkapitālu.
Vairumtirdzniecības nozari pārstāv, piemēram, naftas produktu un ķīmiskās ražošanas produktu vairumtirgotājs “Paulina Fons”, kura apgrozījums 2020. gadā bija 53,70 miljoni eiro, bet peļņa – 2,51 miljons eiro.
Pašlaik pēc ārvalstu tiešo ieguldījumu kopapjoma Ukraina ir 17. vietā. Pēc uzņēmumu skaita, kuros veikti ieguldījumi Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos, – 5. vietā. Vislielākā ukraiņu ieguldījumu summa Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos bija reģistrēta 2014. gadā, kad tā sasniedza 122,4 miljonus eiro. Bet 2015. gadā, visticamāk, Krievijas atbalstīto separātistu agresijas iespaidā ieguldījumi saruka par 10,78 miljoniem eiro.
Kara ietekmē vēl neviens nav pārcēlies
2020. gadā Latvijā ukraiņu kapitāla uzņēmumi apgrozījuši 440,05 miljonus eiro, nopelnot 22,91 miljonu eiro un nodarbinot aptuveni 2400 strādājošos.
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA) jautāju, vai Krievijas izraisītā kara ietekmē kāds Ukrainas uzņēmums izteicis vēlmi pārcelt savu uzņēmējdarbību uz Latviju. LIAA pārstāvis Jānis Kovaļevskis atbild, ka LIAA redzeslokā nav bijis neviena Ukrainas uzņēmuma, kas pēdējā laikā ir ienācis Latvijā. Pirms kara sākuma gan bijuši plāni sadarbībai finanšu nozarē, jaunuzņēmumu, kokrūpniecības, mežsaimniecības un citās nozarēs.
2021. gadā Latvijas preču eksports uz Ukrainu bija 230,11 miljoni eiro, kas, salīdzinot ar 2020. gadu (219,17 miljoni eiro), pieauga par 4,75%. Savukārt preču imports no Ukrainas bija 225,73 miljonu eiro apmērā, kas, salīdzinot ar 2020. gadu (182,23 miljoni eiro), palielinājās par 19%. Galvenās Latvijas eksporta preces uz Ukrainu ir pārtikas preces, transportlīdzekļi un ķīmiskie produkti. Visvairāk no Ukrainas ieved ķīmiskos produktus, metāla izstrādājumus un pārtiku.
Lielākās Latvijas eksportpreces uz Ukrainu: sakaru iekārtas; transports un loģistika; farmācija; pārtika; lauksaimniecības mašīnas un iekārtas; kosmētika; kokrūpniecība. No Ukrainas Latvijā visvairāk ieved mēbeles, ķīmiskos produktus, tekstilizstrādājumus, pārtiku, koksni, mājsaimniecības preces un metāla izstrādājumus.
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina iedzīvotājus atbalstīt Ukrainu, iegādājoties Latvijā pieejamās ukraiņu preces – saldumus, alkoholiskos dzērienus, saulespuķu eļļu un citas pārtikas preces. Tāpat mūsu veikalos ir nopērkami Ukrainā ražotie tekstilizstrādājumi un būvmateriāli.