Foto: AP/SCANPIX
Foto: AP/SCANPIX
Karš Ukrainā.

Ukrainas “Telegram” kanālos masveidā izplatītas ziņas ar aicinājumu nolikt ieročus 118

Hakeriem izdevies piekļūt simtiem Ukrainas “Telegram” kanālu, kuros viņi publicējuši aicinājumu nolikt ieročus. Tas noticis naktī uz 21.jūliju un radījis pamatīgu apjukumu, vēsta Meduza.io.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ieraksti sākušies ar vārdiem: “Mums būs jāizdzēš šī ziņa…” un “Es zinu, ka šo kanālu ir abonējuši daudzi cilvēki”.

Ziņojumu saturs bija ļoti līdzīgs tam, kāds regulāri tiek izplatīts Krievijas propagandas medijos, vēsta Ukrainas sabiedriskās raidorganizācijas “Suspilne” ziņojums. Tur lasāms arī, ka Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir vainīgs šī kara uzsākšanā. Tāpat atkārtota jau iepriekš publiskotā melīgā ziņa, ka viņa sieva it kā iegādājusies sporta automašīnu. Vēstījumos cilvēki tiek aicināti “nolikt ieročus” un “izvēlēties dialoga un sapratnes ceļu”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mediju konsultants Igors Paļčikovskis “Suspilne” pastāstījis, ka pirmie šādi ziņojumi parādījās Times of Ukraine kanālā (tam ir vairāk nekā 1,5 miljoni abonentu) aptuveni pulksten 3:30. Pēc tam ziņas tika publicētas citos kanālos.

Paļčikovskis sacīja, ka saskaņā ar TGStat dienesta datiem ziņojumi kopā parādījās 1964 kanālos, lielākā daļa no tiem bija Krievijas kanāli, galvenokārt ar nelielu auditoriju, un 273 bija ukraiņu kanāli. Pēc eksperta domām, starp šiem kanāliem bija “Real Kiev” (1,2 miljoni abonentu), “Visu redzošs OKO Ukraine” (1,1 miljons), kā arī daži Ukrainas reģionālie kanāli. Savukārt “Durov Code” raksta, ka lielākā daļa kanālu, kuros parādījās ziņas, ir ukraiņu valodā.

Ziņojumi tika masveidā nosūtīti pa kanāliem, izmantojot Krievijas automātiskās publicēšanas robotu FleepBot. Dienesta pārstāvji sacīja, ka “saskarušies ar nesankcionētu piekļuvi” un strādā, lai problēmu novērstu. FleepBot solīja sazināties ar tiesībaizsardzības iestādēm, “lai vainīgie tiktu sodīti”.

Ukrainas Valsts īpašo sakaru un informācijas aizsardzības dienests ieteica kanālu administratoriem bloķēt robotu FleepBot, lai novērstu problēmu.

“Durov Code” norāda, ka 2022. gada martā tika veikta līdzīga ziņojumu sūtīšana, izmantojot Crosser Bot analīzes pakalpojumu, tā izstrādātāji apgalvoja, ka tie ir uzlauzti. Tajā pašā laikā izdevuma aptaujātie botu izstrādes tirgus eksperti apšaubīja versiju, ka šie boti ir uzlauzti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.