Svētdien notikušajā Ukrainas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā aktieris un studijas “Kvartal 95” mākslinieciskais vadītājs Zelenskis saņēma visvairāk balsu – 30,22%, otrajā vietā atstājot Porošenko ar 15,93% balsu.
Svētdien notikušajā Ukrainas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā aktieris un studijas “Kvartal 95” mākslinieciskais vadītājs Zelenskis saņēma visvairāk balsu – 30,22%, otrajā vietā atstājot Porošenko ar 15,93% balsu.
FOTO: AP/LETA/Scanpix

Ukrainas prezidenta vēlēšanās uzvarējušais Zelenskis sola nepievilt vēlētājus 0

Ukrainas prezidenta vēlēšanās uzvarējušais Volodomirs Zelenskis svētdien solīja nepievilt vēlētājus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

“Paldies visiem ukraiņiem, kuri mani atbalstīja. Paldies visiem ukraiņiem, kuri izdarīja citu izvēli. Paldies visiem ukraiņiem, lai kur viņi arī neatrastos. Apsolu, ka nekad nepievilšu jūs visus,” sacīja Zelenskis savā vēlēšanu štābā pēc tam, kad pēc iecirkņu slēgšanas paziņotie nobalsojušo vēlētāju aptauju rezultāti liecināja par viņa pārliecinošu uzvaru prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā.

“Kamēr vēl oficiāli neesmu prezidents, kā Ukrainas pilsonis varu teikt visām pēcpadomju savienības valstīm: paskatieties uz mums – viss ir iespējams!” teica Zelenskis.
CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš arī solīja nomainīt ģenerālprokuroru Juriju Lucenko un citas amatpersonas.

“Lucenko – tā ir vecā komanda. Mēs iecelsim jaunus cilvēkus, un tas attiecas ne tikai uz Lucenko kungu,” sacīja Zelenskis.

Viņš solīja samazināt prezidenta administrāciju un teica, ka nevēlas strādāt tās pašreizējās telpās.

Zelenskis arī norādīja, ka sarunas “Normandijas formātā” tiks turpinātas, taču “Minskas formātu” nepieciešams pārstartēt.

“Mēs jebkurā gadījumā darbosimies “Normandijas formātā”. Mēs turpināsim Minskas procesu. Mēs to pārstartēsim. Domāju, ka mums būs kadru izmaiņas,” teica Zelenskis. Viņš arī uzsvēra, ka pašlaik galvenais uzdevums ir panākt uguns pārtraukšanu Donbasā.

Zelenskis arī solīja darīt visu iespējamo, lai Krievijas sagūstītās Ukrainas militārpersonas atgrieztos dzimtenē.

Atbildot uz jautājumu par iespējamām kadru izmaiņām bruņoto spēku ģenerālštābā, Zelenskis sacīja: “Kas attiecas uz ģenerālštābu, mums ir ļoti nopietni cilvēki, kuriem ir autoritāte armijā. Tie ir pašreizējie ģenerāļi, jūs noteikti viņus redzēsiet. Man nav tiesību viņus nosaukt – ar viņiem ir vienošanās, tas ir ļoti nopietns stāsts.”

Zelenskis izvairījās no atbildes uz jautājumu, vai plāno nomainīt aizsardzības ministru Stepanu Poltoraku.

Savukārt vēlēšanās zaudējušais pašreizējais prezidents Petro Porošenko savā štābā paziņoja, ka, lai gan nākammēnes viņam jāatstāj prezidenta amats, viņš neaizies no politikas, jo uzskata par nepieciešamu aizstāvēt valsts Eiropas un eiroatlantisko stratēģiju.

“Es palieku politikā, cīnīšos par Ukrainu, un vēlos paskaidrot, kāpēc. Jo mūsu komandai ir jāaizstāv tie sasniegumi, kurus mēs kopā ar ukraiņu tautu atkarojām ārkārtīgi smagos apstākļos šajos piecos gados,” sacīja Porošenko.

Viņš uzsvēra, ka jāaizstāv Eiropas un eiroatlantiskā stratēģija, “tās robežas, uz kurām mēs izgājām šajos piecos gados, un kuras tagad diemžēl ir apdraudētas”.

“Mūsu komanda tās aizstāvēs. Mūsu komanda aizstāvēs kursu uz dalību Eiropas Savienībā un NATO,” teica Ukrainas prezidents.

“Un, ja netiks īstenotas parakstītās Minskas vienošanās, tostarp tās neīstenos Ukraina, mūsu komanda aizstāvēs [Krievijai noteikto] sankciju režīma turpināšanu,” piebilda Porošenko.

Viņš solīja, ka nodrošinās spēcīgu opozīciju Zelenskim, taču atbalstīs nākamo prezidentu, ja viņa rīcība atbildīs Ukrainas interesēm.

Vēlāk sava priekšvēlēšanu štāba preses centrā Porošenko, runājot ar ārzemju žurnālistiem, aicināja starptautisko sabiedrību atbalstīt Ukrainas valsts eiroatlantisko kursu, ņemot vērā nenoteikto situāciju, kāda Ukrainā izveidojusies pēc Zelenska uzvaras prezidenta vēlēšanās.

Reklāma
Reklāma

“Gribu aicināt starptautisko sabiedrību palīdzēt Ukrainai saglabāt izvēli, kuru Ukraina izdarījusi, saglabāt kursu uz ES un NATO. Lūdzu, palieciet kopā ar Ukrainu, neskatoties ne uz ko!” mudināja Porošenko.

Viņš sacīja, ka prezidenta vēlēšanu rezultātu dēļ Ukraina nonākusi nenoteiktā situācijā, kuras attīstību grūti prognozēt.

“Mēs redzam ļoti lielu jautājuma zīmi attiecībā uz Ukrainas kursu uz ES un NATO. Mēs saprotam, ka Kremlī tagad var priecāties par vēlēšanu rezultātiem, jo var uzskatīt, kad tad, kad pie varis nāks jauns nepieredzējis prezidents, Ukraina nokļūs Krievijas ietekmes sfērā,” teica Porošenko.

Jau ziņots, ka pēc nobalsojušo vēlētāju aptauju rezultātiem, Ukrainā svētdien notikušajā prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā uzvarējis komiķis Volodimirs Zelenskis.

Pēc projekta “Nacionālā nobalsojušo vēlētāju aptauja-2019” datiem, Zelenskis saņēmis 73% balsu, bet pašreizējais prezidents Petro Porošenko – 25% balsu.

Projektu “Nacionāla nobalsojušo vēlētāju aptauja-2019” īstenoja fonds “Demokrātiskās iniciatīvas”, Kijevas Starptautiskais socioloģijas institūts un Ukrainas Ekonomikas un politikas pētījumu centrs, aptaujājot vairāk nekā 13 000 nobalsojušos vēlētājus 300 iecirkņos visā valstī.

Līdzīgi rezultāti arī citām nobalsojušo aptaujām.

Vēlēšanu iecirkņi ir slēgti, notiek balsu skaitīšana.

Prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā pirms trim nedēļām, kurā bija 39 kandidāti, Zelenskis saņēma 30% balsu, bet Porošenko – 16% balsu.

Prezidenta amata termiņš ir pieci gadi.

Šīs bija pirmās prezidenta vēlēšanas pēc dramatiskajiem notikumiem, kas Ukrainu satricināja pirms pieciem gadiem. 2014.gada februārī tā dēvētās Maidana revolūcijas rezultātā tika gāzts promaskaviskais prezidents Viktors Janukovičs, kas bēgot bija spiests meklēt patvērumu Krievijā. Tam sekoja Maskavas organizētā Krimas okupācija un aneksija, bet nedaudz vēlāk – arī bruņotais iebrukums Ukrainas Doņeckas un Luhanskas apgabalos.

2014.gada maijā sarīkotajās ārkārtas prezidenta vēlēšanās uzvarēja bagātākais ukraiņu “oligarhs” un šokolādes rūpnieks Petro Porošenko. Ukrainai neierastā kārtā viņš spēja uzvaru izcīnīt jau pirmajā vēlēšanu kārtā, iegūstot gandrīz 55% balsu.

Taču tagad par favorītu kļuvis Zelenskis, kas līdz šim valsts galvas lomu spēlējis populārajā televīzijas seriālā “Tautas kalps”.

Īpaši populārs 41 gadu vecais Zelenskis ir gados jauno vēlētāju vidū, kas viņā saskata svaigu seju, cerot, ka jaunpienācējs spēs atrisināt Ukrainas neskaitāmās problēmas, no kurām dažas Porošenko laikā kļuvušas vēl smagākas.

Tikmēr 53 gadus vecais Porošenko daudzos raisījis vilšanos, un viņa pozīcijas iedragājis arī nesenais korupcijas skandāls, kas skāris valsts bruņojuma ražošanas nozari.

Pat Porošenko panākumi ārpolitikā, tostarp bezvīzu režīms ar Eiropas Savienību (ES), nav spējis mazināt vēlētāju neapmierinātību, kuru papildus vairojusi inflācija un valdošajās aprindās izplatītais nepotisms.

Tomēr Zelenska programmu galvenokārt veido neskaidri populistiski solījumi. Viņš sola plašāk izmantot tiešo demokrātiju, ļaujot pilsoņiem savu gribu paust referendumos. Zelenskis vaino līdzšinējo varu korupcijā, zemajās algās un pensijās, kā arī pieaugošajā darbaspēka aizplūšanā.

Turklāt kritiķi Zelenski uzskata par ietekmīgā oligarha Ihora Kolomoiska marioneti, lai gan Zelenskis noliedz, ka atrastos Kolomoiska ietekmē.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.