Ukrainas pretuzbrukums paātrinās – beidzamajās dienās panākts ievērojams progress 99
Ukrainas pretuzbrukums, kas nopietni sākās 4. jūnijā, nav attaisnojis sākotnējās cerības – tā augusta sākumā teicis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Līdz šim tiešām teritorijālie ieguvumi bijuši nelieli, taču šobrīd ir saskatāmas pazīmes, ka pretuzbrukums paātrinās, vēsta “The Economist”.
ASV Baltā nama nacionālās drošības pārstāvis Džons Kērbijs 1. septembrī sacīja, ka kopš 29. augusta ir panākts ievērojams progress un Ukraina ir guvusi zināmus panākumus pret Krievijas aizsardzības līniju.
Kopš 5. jūnija Ukraina ir atguvusi 108 kvadrātkilometrus okupētās teritorijas, liecina Amerikas domnīcas Kara izpētes institūta kartes. Taču 38 kvadrātkilometrus no šīs platības Ukrainas karaspēks ir atkarojis tikai kopš 22. augusta. Tā gan joprojām ir niecīga daļa no vairāk nekā 100 000 kvadrātkilometru, kas paliek Krievijas rokās, taču paātrinājums sniedz cerību.
Kara pētnieki arī secina, ka, šķiet, Ukrainas uzbrukuma virzieni tagad ir vērsti uz dienvidiem no Zaporožjes pilsētas. 28. augustā pēc nogurdinošas trīs mēnešus ilgas cīņas vairākās frontēs Ukrainas spēki atbrīvoja Robotinu, ciematu, kurā mīt vien aptuveni 500 cilvēku. Šīs pilsētas sagrābšana nozīmē, ka Ukrainas karaspēks beidzot ir sasniedzis tā saukto Surovikin līniju, kas ir galvenā Krievijas nocietinājumu līnija šajā apgabalā.
Kā izskaidrojams pavērsiens un jaunie panākumi? ASV eksperti uzskata, ka viena no panākumu atslēgām ir jaunais aprīkojums un sabiedroto noderīgie ziedojumi ar munīciju. Piemēram, jaunās atmīnēšanas iekārtas darbības ir padarījušas nedaudz mazāk bīstamas.
Un Ukraina ir pastiprinājusi savu bezpilota lidaparātu karu, trāpot mērķus dziļi aiz Krievijas aizsardzības līnijām Ukrainā un pašā Krievijā.
Ir pazīmes, kas liecina par ievērojamu Ukrainas bombardēšanas pieaugumu pret Krievijas spēkiem, sākot no augusta sākuma. “The Economist” kara darbības izsekotājs, kas katru dienu tiek atjaunināts, izmantojot satelīta datus, liecina, ka ar karu saistīto ugunsgrēku skaits Krievijas kontrolētajās teritorijās ir lielāks nekā jebkad kopš konflikta sākuma. Neparasti karsts un sauss laiks noteikti arī spēlē savu lomu.
Pēdējie gājieni Ukrainai prasīja aprīkojumu, cilvēkus un munīciju. Tas, vai viņi tagad spēs strauji virzīties uz priekšu, būs atkarīgs no tā, vai viņiem būs pietiekami daudz resursu arī turpmāk, lai turpinātu attīstīt situāciju.