Ukrainas pirmā lēdija emocionālā intervijā atklāj, kā karš ietekmējis ģimenes dzīvi: “Man blakus ir vajadzīgs vīrs, nevis vēsturiska personība” 109
Ukrainas pirmā lēdija Oļena Zelenska ļoti personiskā intervijā “BBC” pastāstījusi par kara emocionālo ietekmi uz viņas ģimeni.
“Tas var būt nedaudz savtīgi, bet man līdzās ir vajadzīgs mans vīrs, nevis vēsturiska personība,” viņa sacīja. Viņa arī atklāja, ka ģimenei trūkst laika, ko viņi pavada kopā.
“Taču mēs paliekam stipri, mums ir gan emocionāls, gan fizisks spēks. Un esmu pārliecināta, ka kopā ar to tiksim galā,” viņa piebilda.
Kad Krievija 2022. gada februārī iebruka Ukrainā, Oļena Zelenska kopā ar bērniem pavadīja vairākus mēnešus slēpjoties. Viņa savu emocionālo stāvokli iebrukuma sākumā raksturoja kā “nepārtrauktu adrenalīna sajūtu”. Laikam ejot, viņa atklāja, ka ir ļoti svarīgi prast nomierināties un pieņemt dzīvi tādu, kāda tā ir esošajos apstākļos.
Pēc tam, kad pagājušajā gadā viņa beidza slēpties, bijusī scenāriste tika izvirzīta uzmanības centrā, un kopš tā laika viņa ir ceļojusi pa pasauli, lai tiktos ar dažādiem līderiem un teiktu runas.
Tomēr nenoteiktība par dzīvi karā ir atstājusi emocionālu ietekmi uz viņu bērniem. “Man ir sāpīgi skatīties, ka mani bērni neko nevar ieplānot kā citi jaunieši tādā vecumā. Manai meitai ir 19 gadi. Viņi sapņo par ceļojumiem, par jaunām sajūtām, emocijām. Viņai tādas iespējas nav.”
Pirmā lēdija un Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir kopā jau no vidusskolas. Viņi turpināja strādāt kopā komēdijas trupā un televīzijas studijā – viņš kā aktieris, bet viņa kā scenāriste.
Viņa dalījusies pārdomās, ka nekad nav sapņojusi par to, ka viņas vīrs kļūs par vēsturisku figūru, kāds viņš ir šodien, sakot, ka viņai viņa pietrūkst. Neskatoties uz viņas teikto, ko varētu nosaukt par savtīgām ilgām, Oļena Zelenska sacīja, ka viņas vīram tiešām piemīt enerģija, gribasspēks, iedvesma un spītība, lai izietu cauri šim karam.
Viņas beidzamā laika darbs pirmās lēdijas amatā ir vērsts uz to, lai palīdzētu ukraiņiem tikt galā ar kara psiholoģiskajām sekām, un viņa gatavojas līdzorganizēt samitu Kijivā. Tajā galvenā uzmanība tiks pievērsta garīgajai veselībai un noturībai. Britu aktieris un rakstnieks Stīvens Frajs – ievērojams aktīvists garīgās veselības jautājumos – ir otrs organizators.
“Es ļoti ceru, ka varu kādu iedvesmot, dot kādam cerību vai padomu vai ar savu piemēru pierādīt, ka dzīvojam, strādājam, virzāmies uz priekšu,” sacīja Oļena Zelenska.
“Neviens nevar zināt, kas viņus sagaida. Galu galā neviens nevarēja iedomāties, ka 21. gadsimtā Eiropas vidū izcelsies šāds karš un ka tas būs tik nežēlīgs un asiņains.”
Viņa skaidroja, ka ukraiņi nevar būt droši par rītdienu vai paļauties uz nākotni, taču viņiem ir cerība. “Mums ir milzīgas cerības uz uzvaru, taču mēs nezinām, kad tā nāks. Un šai ilgajai gaidīšanai, pastāvīgajam stresam ir sava nodeva,” viņa skaidro.