
Ukrainas parlaments pagarina karastāvokli un vispārējo mobilizāciju valstī. Vai ukraiņiem zudušas cerības uz ātru mieru, ko solīja Tramps? 17
Šodien noticis 15. balsojums Ukrainas Augstākajā Radā – parlamentā – par karastāvokļa un mobilizācijas pagarināšanu valstī, vēstīja Ukrainas medijs “Unian.net“.
Trešdien, 16. aprīlī, Ukrainas Augstākā Rada pagarināja karastāvokli un vispārējo mobilizāciju Ukrainā par 90 dienām – līdz 2025. gada 6. augustam. Par to “Telegram” ziņoja Ukrainas parlamenta deputāts Jaroslavs Žeļezņaks. Proti, karastāvokļa un vispārējās mobilizācijas termiņš pagarināts no 2025. gada 9. maija plkst. 05:30 uz 90 dienām. “Parlaments 15. reizi šajā sasaukumā apstiprināja Nr.13172 karastāvokļa pagarināšanu līdz 6. augustam (par 90 dienām),” tā sacīja Železņaks.
Pēc Železņaka teiktā, šo lēmumu Ukrainas parlamentā atbalstīja 357 deputāti un tikai viens bija “pret”. Žeļezņaks vēl piebilda, ka parlaments arī apstiprināja vispārējās mobilizācijas perioda pagarināšanu līdz 6. augustam (par 90 dienām). Šo lēmumu atbalstīja 346 deputāti, bet viens deputāts balsoja “pret”, bet vēl viens deputāts atturējās. Turklāt Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim ir jāparaksta attiecīgie likumi, lai tie stātos spēkā galīgajā lasījumā.
Kā iepriekš ziņoja “Unian.net”, pēdējo reizi 15. janvārī Ukrainas Augstākā Rada pieņēma attiecīgus lēmumus par karastāvokļa un vispārējās mobilizācijas režīma pagarināšanu, kas Ukrainā bija paredzēts līdz 2025. gada 9. maijam.
Ukrainas prezidents Zelenskis arī paziņoja, kad tiks atcelts karastāvoklis un notiks vēlēšanas. Pēc viņa teiktā, tas tiks izdarīts pēc kara beigām. Tāpēc pēc karastāvokļa atcelšanas vēlēšanas notiks saskaņā ar Ukrainas tiesību aktiem. Viņš piebilda, ka neviens neko speciāli neatliek.
Jau vēstīts, ka ASV prezidents Donalds Tramps svētdien, 31.martā, kritizēja gan Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu, gan Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, paužot neapmierinātību, ka centieni panākt pamiera sarunas joprojām nav izdevušies.
Tramps priekšvēlēšanu kampaņas laikā solīja ātri izbeigt karu Ukrainā, taču, neskatoties uz sarunām ar abām pusēm, pamiera vienošanos panākt nav izdevies. Putins noraidīja ASV ierosināto 30 dienu pamieru, un viņš pieļāva, ka miera procesā Zelenskim vajadzētu zaudēt amatu.
25 gadus pie varas pavadījušais Putins, kā arī Tramps ir pārmetis Zelenskim, ka Ukrainā nav bijušas vēlēšanas, kopš pērn maijā beidzās viņa piecu gadu amata termiņš. Taču Ukrainas likumi aizliedz vēlēšanas kara laikā, un arī Zelenska politiskie pretinieki uzstāj, ka vēlēšanas jārīko tikai pēc konflikta beigām. Zelenskis ir paziņojis, ka pie amata neturas, un atkāptos nekavējoties, ja tas nodrošinātu Ukrainas uzņemšanu NATO.
“Pārāk ilgi bez atbilstošas Krievijas atbildes galdā ir bijis ASV ierosinājums par beznosacījumu pamieru,” tā mmartā beigās teica Zelenskis, piebilstot, ka pamiers jau būtu spēkā, “ja uz Krieviju tiktu izdarīts īsts spiediens”.
Kad, Tavuprāt, beigsies karš Ukrainā?