Ādažu bāze
Ādažu bāze
FOTO: Ieva Makare/LETA

Ukrainas nopublicētajā Krievijas spiegu sarakstā iekļautie Krievijas FDD darbinieki ir apmeklējuši arī Latviju 0

Ukrainas nesen nopublicētajā Krievijas spiegu sarakstā iekļautie Krievijas Federālā Drošības dienesta (FDD) darbinieki ir apmeklējuši arī Latviju, aģentūru LETA informēja Latvijas Aizsardzības ministrija.

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
Lasīt citas ziņas

Ņemot vērā Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes publicēto sarakstu ar 620 Eiropā strādājošiem Krievijas FDD darbinieku vārdiem, Aizsardzības ministrija informē, ka Latviju 2017. un 2018. gadā atbilstoši EDSO Vīnes dokumenta inspekcijas vizītēm apmeklēja divi šajā spiegu sarakstā iekļautie izlūkdienesta darbinieki.

Viens no tiem ir Ruslans Annenkovs, kurš EDSO Vīnes dokumenta inspekcijas vizītē Latvijā ieradās kā Krievijas bruņoto spēku apakšpulkvedis un uzturējās šeit no 2018. gada 20.novembra līdz 23. novembrim.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt otrs ir Deniss Gorlačovs, kurš arī Latvijā ieradās kā Krievijas bruņoto spēku apakšpulkvedis no 2017.gada 7.novembra līdz 10. novembrim.

Krievijas inspekciju intereses objekti EDSO inspekcijas vizīšu laikā ierasti ir Gaisa spēku aviācijas bāze Lielvārdē un Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde Ādažos, kur izvietota NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa Latvijā.

EDSO Vīnes dokuments kalpo kā instruments, ar kura palīdzību var skaidrot un detalizēti informēt pārējās EDSO dalībvalstis par militārajām aktivitātēm un ar tām saistītajiem nodomiem.

Uzņemot vizītēs inspekcijas grupas, EDSO dalībvalstis demonstrē atvērtību un apņemšanos pildīt starptautiskās saistības saskaņā ar Vīnes dokumentu, kas paredz ikgadēju brīvprātīgu militārās informācijas apmaiņu, novērtējuma un inspekcijas vizītes starp EDSO dalībvalstīm.

Uzņemošās valsts uzdevums ir parādīt inspekcijas grupai, ka inspekcijas rajonā nenotiek militārās aktivitātes par kurām citas dalībvalstis būtu jāinformē, vai arī jāielūdz uz šo aktivitāšu novērošanu. Tāpat uzņemošās valsts mērķis ir parādīt, ka militārās darbības ir aizsardzības rakstura, netiek radīti draudi kaimiņvalstu un reģiona drošībai, atbilstoši EDSO Vīnes dokumenta garam, kā arī atbilstoši uzticēšanās un drošības veicināšanas pasākumiem.

Atbilstoši EDSO kvotām Latvijai ir jāuzņem viena novērtējuma vizīte un trīs bruņojuma kontroles inspekcijas gadā. Analoģiski arī Latvija veic bruņojuma kontroles inspekcijas un novērtējuma vizītes pārējās EDSO dalībvalstīs.

Reklāma
Reklāma

EDSO Vīnes dokumentā inspekcijas vizītes notiek kontrolēti un netiek uztvertas kā spiegošanas aktivitātes, taču tas nenozīmē, ka Krievijas virsniekiem netiek dots šāds uzdevums.

Inspekcijas grupu parasti četru cilvēku sastāvā pavada eskorta grupa, kuras uzdevums ir ne tikai atbildēt par inspekcijas grupas drošību, bet arī nodrošināt, ka inspekcijas grupa neveic Vīnes dokumentā neparedzētās vai aizliegtās darbības, tajā skaitā spiegošanu.

Inspekcijas grupai tiek nodrošināta fiziska piekļuve objektiem inspekcijas rajonā, par kuriem grupu vecākie ir vienojušies, kā arī helikoptera vai lidmašīnas novērošanas lidojums.

Vīnes dokumenta inspekcijas netiek veiktas miera laika vienību un formāciju izvietojumos, arī ne infrastruktūras objektos ar ierobežotu pieejamību pat tad, ja šī infrastruktūra atrodas inspekcijas rajonā.

LETA marta beigās jau rakstīja, ka saskaņā ar Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās Izlūkošanas pārvaldes rīcībā nokļuvušu sarakstu Eiropā noziedzīgas darbības veikt ieradušies 620 Krievijas FDD darbinieki.

Sarakstā ir spiegu vārds, uzvārds un tēvavārds, darbavieta, pastāvīgā dzīvesvietas adrese, pases dati, izmantoto automašīnu markas, modeļi un reģistrācijas numuri un tamlīdzīga informācija.

Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas pārvalde sarakstu pilnā apjomā publicējusi savā mājaslapā.

Latvijas Satversmes aizsardzības birojā aģentūrai LETA iepriekš konkrētākus komentārus par šādu sarakstu nesniedza.

SAISTĪTIE RAKSTI