Foto: AFP/Scanpix/LETA

Ukrainas jaunās baznīcas dibināšanas sinode notiks jaunnedēļ 0

Ukrainas prezidents Petro Porošenko trešdien paziņoja, ka apvienošanās sinode jaunās Ukrainas autokefālās baznīcas izveidošanai notiks Kijevā 15.decembrī.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

“Esmu ļoti priecīgs, ka varu pavēstīt datumu apvienošanās sinodei, kurai ir jāpaziņo par vietējās autokefālās pareizticīgās baznīcas izveidošanu Ukrainā. Tā apstiprinās statūtus, ievēlēs vadītāju. Tā notiks 2018.gada 15.decembrī Svētās Sofijas katedrālē,” pašvaldību forumā paziņoja prezidents.

“Ekumēniskais patriarhs Bartolomejs mani informēja, ka ir parakstījis atbilstošas vēstules Kijevas patriarhāta Ukrainas Pareizticīgās baznīcas hierarhiem, Ukrainas Autokefālās pareizticīgās baznīcas hierarhiem un Maskavas patriarhāta Ukrainas Pareizticīgās baznīcas hierarhiem ar uzaicinājumiem piedalīties šajā vēsturiskajā notikumā,” sacīja Porošenko.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pirms 1300 gadiem mēs kristījāmies, pirms 332 gadiem Maskava anektēja Kijevas metropoliju, pirms 100 gadiem Ukrainas Tautas Republikas varasiestādes pirmo reizi darba kārtībā iekļāva jautājumu par autokefāliju, bet tolaik nenoturēja valstiskumu,” un pirms 27 gadiem atsākās ukraiņu cīņa par baznīcu.

Porošenko atgādināja, ka Konstantinopoles patriarhs un sinode pieņēmuši lēmumu par autokefālijas piešķiršanu Ukrainas Pareizticīgajai baznīcai.

“Tagad uz Ukrainas baznīcu hierarhiem gulstas kolosāla atbildība, lai mierā un saskaņā, kristīgās mīlestības garā novadītu sinodīt, ievēlētu vadītāju, kurš brauks uz Konstantinopoli un saņems tomosu” – rīkojumu par autokefālijas piešķiršanu, norādīja prezidents.

Oktobrī Ekumēniskais patriarhāts – tā patriarhs Bartolomejs pareizticīgās baznīcas līderu vidū tiek uzskatīts par pirmo starp vienlīdzīgiem – piekrita atzīt Ukrainas Pareizticīgās baznīcas neatkarību.

Lēmums bija pamatīgs trieciens Maskavas garīgajai autoritātei pareizticīgo pasaulē.

Ukrainā pastāv trīs lielas reliģiskas organizācijas, kas sevi uzskata par pareizticīgām baznīcām. Maskava divas no tām uzskata par šķeltniekiem.

Aprīlī Maskavas neatzītās baznīcas vērsās pie Konstantinopoles patriarha ar lūgumu atzīt Ukrainas baznīcas neatkarību.

Šo lūgumu atbalstīja Ukrainas prezidents un parlaments.

Sagaidāms, ka jaunajā baznīcas struktūrā iekļausies abu Maskavas neatzīto baznīcu locekļi, kā arī Maskavas patriarhāta garīdznieki, kas vēlēsies tai pievienoties.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.