Ukrainas debesīs – Latvijas droni 42
Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Kad vasaras beigās Latvijas iedzīvotājiem platformā “Ziedot.lv” izdevās saziedot mazliet vairāk par 900 tūkstošiem eiro sākotnēji iecerēto piecu miljonu eiro vietā, ko bija plānots izlietot viena Turcijas “Bayraktar” kaujas drona iegādei un nosūtīšanai Ukrainai, ziedošanas akcijas organizatori nolēma iet citu ceļu – naudu izlietot citu dronu iegādei, ko arī varētu nosūtīt Ukrainas armijai. Organizatori izvēlējās Latvijā mājojošā izlūkdronu ražotāja “Atlas Aerospace” dronu komplektus.
Uzņēmums dibināts 2015. gadā, bet pirmo dronu pārdošana datējama ar 2018. gadu. Šobrīd uzņēmumā strādā jau vairāk nekā 70 darbinieku, tostarp gandrīz 30 ukrainietes, kuras Latvijā ieradās kara sākumā.
Pats uzņēmuma dibinātājs Ivans Tolčinskijs ir ukrainis, dzimis Doneckas apgabala Horlivkā, bet, kad viņam bijuši 10 gadi, vecāki pārcēlušies uz Izraēlu.
Kopš tā laika militārā dzīve Ivanam nav bijusi sveša – Izraēlas armijas sastāvā piedalījies konfliktā ar Libānu kā speciālo uzdevumu vienības pārstāvis. Izraēlā vēlāk studējis, ieguvis inženiera licenci un nokārtojis arī pilota licenci.
Uzņēmums nodarbojas tieši ar izlūkdronu ražošanu, “Atlas” īpaši izceļoties ar dronu vadības sistēmu – tā ir ļoti viegli un ātri apgūstama, kamēr citu ražotāju dronu sistēmām nepieciešama īpaša apmācība un vairāki piloti.
Ukrainas armija “Atlas Pro” dronus pamatā izmanto krievu karaspēka pozīciju apzināšanai un artilērijas uguns koordinēšanai. Viens drons ir mazs, viegls un lēts salīdzinājumā ar lielajiem izlūkdroniem. Drons vienā reizē var nolidot apmēram 7–8 kilometrus 56 km/h ātrumā un gaisā pavadīt apmēram 30 minūtes.
No saziedotajiem vairāk nekā 900 tūkstošiem eiro ziedojuma organizatori pasūtīja 15 dronu komplektus (vienā komplektā ir trīs droni, tātad kopumā 45 droni), bet kopumā Ukrainas armija saņēmusi jau vairāk nekā 300 dronu komplektus.
Ivans norāda, ka gribējies Ukrainas armijai nogādāt jau 1000 dronu komplektu, bet uzņēmuma ražošanas jaudas tikai tagad tiktāl attīstījušās, ka gada laikā kopumā varētu saražot tūkstoti izlūkdronu.
Kāda ir jūsu šī gada spilgtākā atmiņa, notikums?
Ivans Tolčinskijs: Šis gads bijis diezgan traks, esmu pavadījis gandrīz visu laiku Rīgā, kur ražojam dronus. Nav bijusi pat iespēja ceļot, jo parasti vairākas reizes gadā dodamies uz dažādām izstādēm, bet šogad gandrīz vai dzīvojam ražotnē.
Attiecīgi esam izpletušies, un mums ir par apmēram 500 m2 lielākas telpas nekā iepriekš, kuras varam izmantot ražošanai. Vienīgā vieta, uz kuru sanācis aizbraukt, ir Ukraina, bet tas nav nekas īpašs, jo Ukraina ir vieta, kur mūsu droni šobrīd nonāk.
Var droši teikt, ka no biznesa viedokļa šis bijis veiksmīgākais gads vēsturē, bet ir bijušas arī problēmas – ar komponenšu piegādes ķēdēm. Daudzas dronu ražošanai vajadzīgās detaļas bija ļoti grūti dabūt vai, ja tās bija pieejamas, to kvalitāte ne vienmēr bija nevainojama, bet cena desmitreiz lielāka, nekā ierasts.
Kā, jūsuprāt, attīstīsies nākamais gads?
Runājot par “Atlas”, mēs izlaidīsim vairākus jaunus produktus un turpināsim strādāt pie vēl citiem jauniem produktiem. Turpināsim Ukrainai piegādāt dronus, turklāt īpaši pielāgotus Ukrainas armijai, jo karš mainās – krievi tehnoloģijām lēnām pielāgojas un mums jādomā jaunas lietas, lai viņi nespētu pārtvert, notriekt vai traucēt mūsu dronu darbu.
Vai Ukraina karā uzvarēs?
Protams, ka Ukraina uzvarēs. Ir tikai divas iespējas – vai nu ukraiņi uzvarēs, vai krievi zaudēs. Nedomāju, ka tas notiks līdz vasarai, jo ziemā diez vai būs īpaši liela frontes pārvietošanās aukstuma un sniega dēļ, bet līdz vasaras beigām Ukraina būs panākusi vēlamo rezultātu.