Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis apmeklē atbrīvoto Hersonu

Ukrainai sāk trūkt karavīru – kara ieilgušais raksturs atbaida, cilvēki bēg no mobilizācijas 280

Ieilgstot karam ar Krieviju, Ukrainas armijai sāk trūkt personāla. Cenšoties padarīt militāro dienestu patīkamāku, valdība pārveido savu dienestā pieņemšanas politiku. To ukraiņu skaits, kuri vēlas doties militārajā dienestā, ir samazinājies pēdējo divu gadu laikā. Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs nesen intervijā laikrakstam The Economist arī atzīmēja šo problēmu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

“Kara ieilgušais raksturs, ierobežotās iespējas karavīru rotācijai frontes līnijā, nepilnības likumdošanā, kad daudzi likumīgi izvairās no mobilizācijas, būtiski samazina pilsoņu motivāciju dienēt armijā,” viņš sacīja britu žurnālam.

Šajā vērtējumā dalās militārais psihologs Andrijs Kozinčuks, kurš vienlaikus pilda virsnieka pienākumus frontes līnijā. “Mums pietrūkst cilvēku frontes līnijā,” Deutsche Welle sacīja Kozinčuks.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Viņi mirst, kļūst sakropļoti, slimi vai veci. Trīs karavīri no mana bataljona tika nosūtīti mājās, jo viņiem apritēja 60 gadu,”

sacīja Kozinčuks. “Pats šobrīd atrodos slimnīcā. Trūkst iznīcinātāju. Bez cilvēkiem mēs neko nevarēsim izdarīt, pat ja mums būtu moderni droni, tanki un lidmašīnas. Tos kontrolē cilvēki.”

Arī citi komandieri publiski pauduši, ka jāpaplašina armija, jāstiprina tās vienības un jānodrošina rotācija. Militārpersonas norāda, ka viena

problēma ir tāda, ka nav skaidrs termiņš to karavīru demobilizācijai, kuri tagad ir dienējuši vairāk nekā pusotru gadu. Tas atbaida cilvēkus, kuri citādi vēlētos pievienoties armijai.

Ukrainas nākamo karavīru motivēšana

Ukrainas valdība meklē veidus, kā reģistrēšanos militārajā dienestā padarīt patīkamāku. Digitālās transformācijas lietu ministrija nākusi klajā ar “viedās mobilizācijas” pilotprojektu, lai ļautu ukraiņiem pašiem meklēt militārās lomas/darbu, ko vēlētos darīt armijā.

“Cilvēks nolemj vadīt bezpilota lidaparātus vai pat vienkārši dienēt kaujas bezpilota lidaparātu vienībā. Jūs varat būt kaujas inženieris vai vadītājs. Ir pieejamas visas lomas,” sacīja projektu pārraugošais vicepremjers Mihailo Fjodorovs. “Svarīgākais ir tas, ka,

piesakoties un nokārtojot testus, jūs iegūsit apmācību un noteikti nonāksit kaujas dronu kompānijā. Noteikti iegūsit lomu, uz kuru pieteicāties.”

Zalužnijs sola arī militārās mācības augstākā personāla uzraudzībā: “Mēs arī ieviešam “kaujas apmācības programmu”, kas paredz tikko mobilizētā un apmācītā personāla izvietošanu pieredzējušās frontes līnijas vienībās, lai tos sagatavotu.”

Krāpnieki: ukraiņu vīrieši, kas bēg no iesaukšanas

Viena no idejām, kā palielināt personāla atlasi, ir sniegt potenciālajiem darbiniekiem detalizētu un godīgu pakalpojuma priekšrocību un trūkumu aprakstu. Labs piemērs bijusi Ukrainas bruņoto spēku Trešās uzbrukuma brigādes vervēšanas kampaņa. Viņu reklāmas tiek izplatītas uz plakātiem ne tikai pilsētās, bet arī

sociālajos tīklos. Šāda kampaņa ir daudz efektīvāka nekā izsaukšana uz iesaukšanas centriem. Pamata pieeja ir brīvprātīgais darbs un laba informācija.

Šī pieeja būs jaunās vervēšanas politikas pamatā līdz 2028. gadam, ko apstiprināja Ukrainas aizsardzības ministrs Rustems Umerovs. Plāns ir ieviest iesaukšanu uz līguma pamata. Obligāto militāro dienestu paredzēts aizstāt ar intensīvu militāro apmācību iesaukšanas vecuma pilsoņiem.

Ukraiņu snaiperes kāzas Harkivā
Ukraina, Vuhledaras kaujas



SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.