Ukraina paraksta ES asociācijas līgumu un saņem Maskavas draudus 2
Ukraina, Moldova un Gruzija šodien ar Eiropas Savienību parakstījušas asociācijas līgumu, izpelnoties asu Krievijas nosodījumu un draudus.
Bijušā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča atteikums pērnajā novembrī parakstīt asociācijas līgumu ar ES bija iemesls protestiem un pēdīgai varas maiņai Kijevai. Tai sekoja Krievijas veiktā Ukrainai piederošās Krimas pussalas aneksija un bruņotas sadursmes starp prokrieviskajiem separātistiem un Ukrainas drošības spēkiem valsts austrumos, kuras turpinās joprojām.
Pirms līguma parakstīšanas Krievijas amatpersonas un Kremlim pietuvināti cilvēki raidīja draudus Ukrainas virzienā, brīdinot, ka līguma parakstīšanai ar ES sekos Krievijas piemēroti paaugstināti muitas tarifi. Neskatoties uz draudiem, Ukrainas prezidents Petro Porošenko tomēr lika savu parakstu zem līguma. “Pēdējo mēnešu laikā Ukraina maksāja iespējami augstāko cenu, lai piepildītu savu Eiropas sapni,” līguma parakstīšanas ceremonijā Briselē sacīja Porošenko. “Es domāju, ka šī ir viena no vēsturiskajām manas valsts dienām kopš neatkarības iegūšanas. Manai valstij tā ir pilnīgi jauna perspektīva.”
Arī Moldovas un Gruzijas premjerministri pauda prieku par parakstīto līgumu. “Moldova ir izdarījusi izvēli, un šī izvēle ir skaidra: tā ir Eiropas integrācija,” paziņoja Moldovas premjerministrs Jurie Leanke. “Kļūšana par pilntiesīgu Eiropas ģimenes locekli ir Gruzijas nesatricināma griba,” uzsvēra Gruzijas valdības vadītājs Iraklijs Garibašvili, piebilstot, ka līguma parakstīšana ir sākums “lieliskam ceļojumam”.
Tikmēr Maskavā līguma parakstīšana sagaidīta ar lielu nosodījumu, Kremlim vislielāko neapmierinātību paužot par noslēgto līgumu ar Ukrainu. Krievijas ārlietu ministra vietnieks Grigorijs Karasins pēc tam, kad Porošenko parakstīja līgumu, pauda, ka Kijevai jārēķinās ar “smagām sekām”, informē Krievijas ziņu aģentūra “Interfax”. Savukārt Krievijas prezidenta Vladimira Putina padomnieks Sergejs Glazjevs Ukrainā valdošo varu nodēvēja par “fašistu režīmu” un ES līderus apsūdzēja “nacistu Frankenšteina” radīšanā, ar to domājot Ukrainas prezidentu. Pēc šādiem Glazjeva izteikumiem Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs bija spiests taisnoties, ka prezidenta padomnieka izteikumiem “neatspoguļo oficiālo viedokli”.