Ukrainā nošauta “Dzīvības lidojuma” melno stārķu meitene Guste 0
Ukrainā, netālu no Doņeckas, nošauta pētījuma “Dzīvības lidojums” melno stārķu meitene Guste, kas uz ziemošanas vietām Āfrikā bija devusies no Krāslavas apkaimes, vēsta pētījuma “Dzīvības lidojums” lapa sociālajā tīklā “Facebook”.
Guste, salīdzinājumā ar pārējām septiņām pētījumā iesaistītajām, ar raidītāju aprīkotajām, melno stārķu meitenēm bija mērojusi vislielāko attālumu – 2751 kilometru. Nonākot Ukrainā, Guste visai neparasti turpināja ceļu austrumu virzienā, līdz sasniegusi Doņeckas apvidu, kur arī signāls aprāvās. Sākotnēji ornitologiem bijušas aizdomas, ka tas saistīts ar sakaru traucējumiem. Taču tā kā putns nekustējās vairākas dienas, ornitologs Māris Strazds ar kolēģiem devies uz Ukrainu skaidrot, kas noticis ar stārķi.
Ar speciālas antenas palīdzību noteikta Gustes raidītāja atrašanās vietu. Notikuma vietā veiktā speciālistu ekspertīze liecina, ka uz Gusti šauts no 30 metru attāluma. Viņai sašauts spārns un traumēts krūšukurvis un tiek pieļauts, ka vainīgie ir malu mednieki. Ornitologu ieguvuši visus raidītāja datus, kas palīdzēs analizēt melnā stārķa lidojumu.
Pēc Gustes bojāejas “Dzīvības lidojumu” turpina tikai piecas no kopumā astoņām stārķu meitenēm. Nupat Krievijā, Kaļiņingradā, gāja bojā melnais stārķis Dace, bet pirms tam Baltkrievijā – Santa.
Pētījuma “Dzīvības lidojums” ietvaros šā gada jūlijā astoņas Latvijas melno stārķu mātītes aprīkotas ar satelītraidītājiem, lai sekotu putnu ceļam uz to ziemošanas vietām Āfrikā un atpakaļ. Mērķis ir noskaidrot mātīšu mirstības iemeslus pēc ligzdu pamešanas un uzzināt, kurās vietās Latvijas melnie stārķi varētu būt saindējušies ar pesticīdiem, kas pēdējos gados konstatēti putnu olās, liecina mājaslapā “dabasdati.lv” pieejamā informācija.