Ukraina Harkivas apgabalā veic unikālu uzbrukumu ar robotiem, izgaismojot arī šīs operācijas vājās vietas un izaicinājumus 0
Ukrainas Nacionālās gvardes brigāde nesen veikusi operāciju, izmantojot gan sauszemes, gan gaisa bezpilota lidaparātus, lai uzbruktu Krievijas pozīcijām Harkovas apgabalā netālu no ziemeļu robežas ar Krieviju, vēsta UNIAN. Operācijā piedalījās desmitiem robotizēto un bezpilota tehnikas vienību, kas koordinēti darbojās šaurā frontes posmā. Kā ziņo Forbes, šī operācija uzsver Ukrainas militāro spēku tehnoloģiskās spējas, bet vienlaikus arī norāda uz vairākām vājajām vietām.
Zemessardzes 13. brigādes pārstāvis norādīja, ka operācija ietvēra ne tikai novērošanu ar droniem, bet arī zemes spridzināšanu un bruņotas zemes operācijas. “Runa ir par desmitiem robotizētas un bezpilota tehnikas vienībām, kas vienlaikus darbojās nelielā frontes posmā,” sacīja pārstāvis. Šīs tehnoloģijas ļāva Ukrainas spēkiem veiksmīgi uzbrukt Krievijas pozīcijām Glubokojes apgabalā, tomēr operācija arī atklāja vairākas problēmas.
13. brigāde, kas aizstāv 8 kilometrus garu frontes posmu, ir spiesta pretoties četriem Krievijas pulkiem. Tā ir attiecība, kas raksturo visus Ukrainas aizstāvības apgabalus — 2000 Ukrainas karavīru pret aptuveni 6000 Krievijas karavīru. Šis skaitlis atklāj sarežģījumus, ar kuriem Ukrainas spēki sastopas, cīnoties pret daudz lielākiem pretiniekiem.
Viena no galvenajām problēmām, kas izcēlusies pēc šīs operācijas, ir automatizēto sistēmu uzturēšana un aizsardzība pēc uzbrukuma. Eksperti norāda, ka mašīnas var sabojāties, bet to datu pārraides kanāli ir neaizsargāti pret ienaidnieka traucējumiem. Kā atzīmē RAND pētniecības centrs, Krievi spēj ievērojami ietekmēt automatizēto sistēmu darbību, kas var apdraudēt operāciju ilgtermiņa efektivitāti un militāro pozīciju saglabāšanu.
Trīs gadus pēc kara sākuma Ukraina ir kļuvusi par pasaules līderi militārās robotikas izmantošanā. Taču šādu tehnoloģisko jauninājumu ieviešana tiek diktēta ne tikai ar vēlmi sasniegt tehnoloģisko progresu, bet arī ar nepieciešamību kompensēt cilvēkresursu trūkumu. Tāpat tas atspoguļo pašreizējās situācijas sarežģītību: Ukrainas spēki turpina aizturēt daudz lielāku pretinieku, izmantojot gan tradicionālos, gan augsto tehnoloģiju aizsardzības līdzekļus.
Ukrainas Nacionālās gvardes veiksmīgā operācija Harkovā apliecina, cik svarīgas ir augsto tehnoloģiju spējas mūsdienu militārajā konfliktā. Tomēr tas arī izgaismo lielos izaicinājumus, kas saistīti ar skaitlisko nevienlīdzību, automatizēto sistēmu ievainojamību un nepieciešamību pēc cilvēkresursiem.