Ukraina gatavojas pretuzbrukumam. Vai pasaule sarūpējusi gana munīcijas krājumu un pretgaisa aizsardzības sistēmu? 52
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ukrainas bruņotie spēki gatavojas pavasara pretuzbrukumam, bet militārie eksperti ir nobažījušies, ka Ukrainas armijai ir nepietiekami munīcijas krājumi un pretgaisa aizsardzības sistēmu skaits.
Rietumvalstis steidz palīdzēt Ukrainai
Pēc ASV militārpersonu aplēsēm, gadu ilgajā karā gājuši bojā aptuveni 100 000 Ukrainas karavīru, bet Krievijas zaudējumi varētu būt aptuveni 150 000 kritušo. Krievijas barbariskajā agresijā gājuši bojā arī tūkstošiem Ukrainas civiliedzīvotāju. Trešdien notikušajā videokonferencē, kurā piedalījās Ukrainas aizsardzības starptautiskās kontaktgrupas pārstāvji, ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins uzsvēra steidzamību, ar kādu jāpiegādā bruņojums Ukrainai un jāapmāca tās karavīri ar to rīkoties.
“Mums ātri un pilnā apjomā jāpiegādā apsolītais bruņojums, rezerves daļas un jānodrošina tehniskais atbalsts, lai Ukrainas karavīri varētu izmantot jaunās sistēmas pēc iespējas ātrāk,” teica Ostins.
Vairāk nekā gadu ilgstošajā Ukrainas aizsardzības karā pret Krievijas iebrukumu jau vairākus mēnešus aktīvākā karadarbība koncentrēta ap Bahmutas pilsētu vai drīzāk drupām, kas no tās palikušas. Daļa Rietumu militāro ekspertu apšauba Bahmutas stratēģisko svarīgumu, taču atstāj lēmumu par to Ukrainas politiķiem un militārpersonām.
ASV amatpersonas vairāk nodarbina jautājums, kā palīdzēt Ukrainai sagatavoties pavasara pretuzbrukumam, kas varētu sākties maijā, atzīmē aģentūra “Associated Press”. Ceļā uz Ukrainu ir simtiem rietumvalstu tanku un bruņumašīnu, tajā skaitā īpaši aprīkoti spēkrati, kas palīdz ātri izveidot pontonu tiltus pār upēm.
ASV amatpersonām cenšoties izvairīties no padomu došanas Kijivai, kā vest karadarbību, Pentagona vadītāji uzskata, ka rietumvalstu piegādātais militārais aprīkojums un ukraiņu karavīru apmācība dos iespēju Ukrainai uzvarēt karā. “Turpinās ievērojami pūliņi stiprināt Ukrainas armiju ar bruņojumu, munīciju un karavīru apmācību dažādās valstīs, lai Ukraina spētu aizstāvēt sevi,” paziņojis ASV Apvienotās štābu priekšnieku komitejas vadītājs ģenerālis Marks Millijs.
“Ukrainas (militārās) jaudas pieaugums dos Ukrainas (politiskajai) vadībai iespēju attīstīt un izmantot dažādus variantus nākotnē, lai sasniegtu savus mērķus un novestu šo karu līdz sekmīgam nobeigumam,” teica ģenerālis Millijs.
Apspriež iespēju izvērst munīcijas ražošanu
ASV un Eiropas partneri aktīvi darbojas, lai palielinātu munīcijas, īpaši 155 mm artilērijas lādiņu, ražošanu un piegādi Ukrainai. ES rūpniecības komisārs Tjerī Bretons šonedēļ ieradies Bulgārijā, kur apspriež iespēju ātri izvērst munīcijas ražošanu vairākās vietējās fabrikās. “Mums jārīkojas ātri,” uzsver Bretons, kurš jau apmeklējis trīs ierobežotas pieejamības militārās ražotnes. Viņaprāt, Bulgārijas firmām ir labas iespējas īsā laikā ievērojami palielināt munīcijas ražošanu.
ES ietvaros izstrādāts plāns munīcijas ražošanai un finansēšanai, lai valstis, kuru arsenālā ir lielāki munīcijas krājumi, varētu to nekavējoties nosūtīt Ukrainai, pēc laika pretī saņemot garantētu aizvietojumu. No Bulgārijas Bretons paredzējis doties uz Slovākiju, Čehiju, Poliju, Franciju un Rumāniju.
Vācijas kanclers Olafs Šolcs vakar paziņoja par jaunām ieroču piegādēm Ukrainai. Kopā ar Eiropas Savienības partneriem Vācija nodrošinās, ka Ukraina saņem ieročus un aprīkojumu, lai noturētos un sevi aizstāvētu, parlamentā paziņoja Šolcs. “Sevišķi svarīgi ir ātri piegādāt Ukrainai nepieciešamo munīciju. Eiropadomē mēs izlemsim par tālākajiem soļiem kopā ar mūsu ES partneriem, lai nodrošinātu labāku, nepārtrauktu piegādi,” uzsvēra kanclers. Šolcs piebilda, ka Vācija ir gatava atvērt savus iepirkumu projektus citām dalībvalstīm.
Polija sūtīs “MiG-29” Ukrainai
Polijas prezidents Andžejs Duda vakar paziņoja, ka Varšava tuvākajās dienās nodos Kijivai četrus savus reaktīvos iznīcinātājus “MiG-29”.
“Pašlaik tiek gatavotas papildu lidmašīnas,” viņš teica. Duda piebilda, ka Polijai ir aptuveni ducis “MiG” lidmašīnu, ko tā mantojusi no bijušās Vācijas Demokrātiskās Republikas. “Šie “MiG” joprojām atrodas Polijas gaisa spēkos. Tie ir pēdējos darbības gados, taču lielākā daļa joprojām ir pilnā darba kārtībā,” norādīja Duda.
Militārie komentētāji pieļauj, ka Polija jau pērn varētu būt piegādājusi Ukrainai vairākus iznīcinātājus, visticamāk, rezerves daļām šādām lidmašīnām, kas jau bija Ukrainas bruņojumā. Atbilstoši atklāto avotu informācijai Polijai pērn bija 29 iznīcinātāji “MiG-29”. Plānots, ka tie tiks aizstāti ar jauniem Dienvidkorejā ražotiem iznīcinātājiem, turklāt Polija jau izmanto amerikāņu “F-16”, kā arī pasūtījusi ASV 32 kaujas lidmašīnas “F-35”.